Letošnjega prvega Sončevega mrka večina prebivalstva žal ni videla. Kolobarjasti Sončev mrk je bil namreč viden le z manjšega območja na Antarktiki, kot delni mrk pa v Avstraliji in v južnem delu Indijskega oceana.
Sončev mrk se zgodi, ko se Luna znajde med Zemljo in Soncem in ga prekrije, vedno pa ob mlaju. Kolobarjasti Sončev mrk se pojavi, kadar je Luna tako daleč od Zemlje, da ne prekrije vsega Sonca. Ob vrhuncu takega mrka je temna Lunina obla obdana z ozkim obročem svetlobe.
Sončevi mrki so redek nebesni pojav, a eden najbolj spektakularnih. Skozi vso zgodovino človeštva so jim namenjali veliko pozornosti ter jih povezovali s številnimi miti in tradicijami. Po ljudskem verovanju naj bi Sončevi mrki napovedovali naravne katastrofe, nepredvidene dogodke in velike nesreče.
Okoli 25 do 30 odstotkov mrkov je popolnih; takrat Luna za opazovalce na ožjem območju, imenovanem območje popolnega mrka, za nekaj minut popolnoma zastre Sonce.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.