Nanga Parbat

Premočena v enki, Korejca proti vrhu

Islamabad, 13. 07. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Maja Roš
Komentarji
0

Tomaž Humar in Aleš Koželj sta se med aklimatizacijo na osemtisočaku Nanga Parbat povzpela do višine 5300 metrov.

Ekskluzivno poročilo članice odprave in novinarke 24UR Maje Roš.

13. julij: Prva drama na gori

Aleš pod šotorom (Foto: www.humar.com)
Aleš pod šotorom (Foto: www.humar.com) FOTO: www.humar.com

Po postaji se je oglasil Tomaž. Da se je, medtem, ko sta postavljala podrt korejski šotor, nad njima utrgal kamniti plaz. Imela sta srečo - Humar je bil z glavo v šotoru, Aleš pa ravno toliko stran, da ju je kamenje zgrešilo. Nato sta najprej zlivala vodo iz šotora, iz spalnih vreč ... Na srečo sta našla dve napol suhi korejski spalni vreči, si oblekla nase vse mokre cunje, in zdaj ždita v tej vlagi. Hvaležna sta bila, ko smo jima iz baznega tabora po postaji prebrali nekaj spodbudnih sporočil, ki prihajajo na naš mail. Vsem sta hvaležna za lepe besede. Dobra novica pa je, da se jasni, in če bo jutri sonce, bosta lahko posušila premočeno opremo in nadaljevala z aklimatizacijo.

Stipe v bazi

Stipe se vrne v bazo (Foto: www.humar.com)
Stipe se vrne v bazo (Foto: www.humar.com) FOTO: www.humar.com

Stipe popoldne sestopi v bazni tabor, premočen do kože. "Neprestano dež. Na 5000 metrih dež. Pa kaj takega še nisem doživel!" Kje je snežna meja, ga vprašamo. "Nimam pojma. Je okoli tri, štiri stopinje, in od povsod teče le voda." Uro od ABC se začne sneg, torej nekje na višini 4500 metrov. Udira se do kolen.

Postavljanje ABC (Foto: www.humar.com)
Postavljanje ABC (Foto: www.humar.com) FOTO: www.humar.com

Zaradi počasnega napredovanja trojica včeraj ni dosegla korejskega tabora 1 na višini 5280 metrov, pač pa so prespali na višini 4850 metrov. Postavili so zasilni bivak, šotor Bibler, ki ga je pred dvema letoma prav tu, na Nanga Parbatu, nekje na višini 5500 metrov Stipetu in Tomažu preluknjalo kamenje. In skozi te luknjice je zdaj tekla voda. Popolnoma mokri so zlezli v mokre spalne vreče, na njih je kapljalo ... "Dobro jutro iz škafa vode," se zjutraj po postaji javi Humar. "Pa še kave ni ..."

Posodo so namreč pustili v ABC, prepričani, da bodo dosegli korejski tabor 1, kjer so po dogovoru pustili vso opremo. "Zjutraj nadaljujemo. Vsi mokri. Obleke mokre. Ja, sem vzel s sabo za preobleč, a nisem dal v vrečko. V Alpah to naredim, a ne v Himalaji. Tu ponavadi sneži, ne pa dežuje," pravi izkušeni alpinist. Da o motivaciji ne govorimo.

Odganjalci dežja (Foto: www.humar.com)
Odganjalci dežja (Foto: www.humar.com) FOTO: www.humar.com

"Sonce, razgledi, to so gore, sneg, veter, še gre ... a dež, to je nekaj najhujšega!" Nataša: "Pa si se že vprašal: Pa šta to tebi triba?" "Sem, sem ..." se zasmeji Stipe.

Premočen Stipe pred suhim šotorom (Foto: www.humar.com)
Premočen Stipe pred suhim šotorom (Foto: www.humar.com) FOTO: www.humar.com

Vse ima mokro, kamero, fotoaparat ... Zato ne vidi smisla nadaljevati, snemanje in fotografiranje ovira tudi megla, zato sestopi. Tomaž in Aleš se bosta glede na razmere jutri odločila, kako naprej. Napoved je oblačno, a suho vreme.

Sta Korejca prišla na vrh?

V baznem taboru nas na poti iz bolnišnice v svoj tabor obišče korejski alpnist, ki mu je pred več kot dvema tednoma na višini 7650 metrov skala zlomila nogo in poškodovala rame. Kolegi so ga z gore reševali štiri dni.

Nataša Korejcema ponudi Frutabele (Foto: www.humar.com)
Nataša Korejcema ponudi Frutabele (Foto: www.humar.com) FOTO: www.humar.com

"Sam sem predlagal, naj me pustijo na gori in nadaljujejo proti zastavljenemu cilju," je pripovedoval. A so se odločili za človeško življenje. Še druga dva alpinista sta poškodovana sestopila, danes pa so naši pri sestopanju srečali četrtega poškodovanega Korejca – kamen mu je poškodoval oko. Sicer pa sta dva Korejca ponoči začela vzpon proti vrhu, dva sta dosegla tabor štiri, dva pa sestopila.

Ob pol osmih zvečer po lokalnem času sta korejska alpinista sporočila, da imata še pol ure do vrha. Dve uri in pol kasneje še vedno nista na vrhu.

"Komaj še govorita," je njun glas komenitral Tomaž Humar, ki je sporočila lovil po radijski postaji v taboru 1. "To ni dobro," je dodal Stipe Božić, saj bosta zaradi izčrpanosti morala bivakirati. Če bosta dosegla vrh, bo to prva ponovitev Messnerjeve smeri po 35 letih.

Nataša blaži bolečine, Anda svetuje (Foto: www.humar.com)
Nataša blaži bolečine, Anda svetuje (Foto: www.humar.com) FOTO: www.humar.com

Držimo pesti, da jim bo uspelo ponoviti Messnerjevo smer. Za ta podvig so se namreč pripravljali celo leto.

Bolnišnica v bazi

Štirje bolniki so danes prišli po pomoč k zdravnici Andi. Osemmesečni fantič, ki ima že dva meseca drisko, dekle z angino in povečano ščitnico, verjetno zaradi pomanjkanja joda, ženska s polletnimi težavami z želodcem ter fantek z bakterijskim vnetjem v lasišču – zaradi pomanjkanja higiene.

Zdravnica Anda z bolniki in prevajalcem (Foto: www.humar.com)
Zdravnica Anda z bolniki in prevajalcem (Foto: www.humar.com) FOTO: www.humar.com

"Večina pričakuje čudeže od zdravil. A to ni prav. Že če bi upoštevali nasvet – naj se umivajo, ne jejo pikantne hrane, jedo bolj zdravo ..., bi pomagalo, a ker zdravnika daleč naokoli ni, bi vsi radi odšli le s čudežnim zdravilom," pove Anda, ki pa se s tem ne strnja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.