Luksemburg je ena od ustanovnih članic EU in glasnik interesov majhnih držav. Izkušnje Luksemburga, ki meri 2586 km2 in ima manj kot 400.000 prebivalcev, so za Slovenijo zagotovo dragocene. Luksemburg je doslej že večkrat podprl vključevanje Slovenije v EU. Prav med luksemburškim predsedovanjem uniji v drugi polovici leta 1997 je Evropski svet sprejel odločitev o začetku pogajanj s Slovenijo, Poljsko, Češko, Madžarsko, Estonijo in Ciprom. Luksemburg je bil za slovensko približevanje uniji kraj pomembnega dogodka še leta 1996, ko je Slovenija podpisala Evropski sporazum in izročila prošnjo za polnopravno članstvo v EU.
Veliko vojvodstvo Luksemburg je tudi članica zveze NATO. Parlamentarna monarhija se je namreč leta 1948 odpovedala nevtralnosti. Z Nizozemsko in Belgijo je Luksemburg ustanovil ekonomsko unijo Beneluks, z letnim BDP na prebivalca, ki presega 40.000 evrov, pa je najbogatejša država na svetu.
Luksemburg je pokazal zanimanje za sodelovanje s Slovenijo v Paktu stabilnosti za JV Evropo. Mednarodnemu skladu za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF), ki ga upravlja Slovenija, je Luksemburg leta 1999 podaril 50.000 evrov, napovedal pa je že novo donacijo 100.000 evrov.
Uradni obisk predsednika slovenske vlade potrjuje zelo dobre odnose in reden politični dialog med državama. Luksemburg v okviru bilateralnih programov Sloveniji nudi tehnično pomoč, predvsem na področju financ, zavarovalništva, bančništva in sodelovanja centralnih bank obeh držav. Državi naj bi letos rešili vprašanje nasledstva pogodb, sklenjenih med Luksemburgom in SFRJ.
Stiki med državama so precej pogosti. Tako je bil leta 1998 na obisku v Ljubljani premier Juncker, medtem ko je bil premier Drnovšek v Luksemburgu leta 1996. Več je bilo srečanj na ravni zunanjih ministrov, zadnje v začetku aprila, ko se je v Ljubljani mudila podpredsednica luksemburške vlade in zunanja ministrica Lydie Polfer, ki je s slovenskim kolegom Dimitrijem Ruplom podpisala konvencijo o izogibanju dvojnemu obdavčevanju.
Gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Luksemburgom je skromno, a se v zadnjih letih krepi. Lani je blagovna menjava presegla 23 milijonov dolarjev. Slovenija ima znaten primanjkljaj, saj je lani iz Luksemburga uvozila za več kot 19 milijonov dolarjev blaga, izvoz pa je dosegel 4,2 milijona. Največji slovenski izvoznik v Luksemburg je družba Sava Tires, sledita pa ji Rudnik Mežica in Trimo Trebnje.
Slovenija ima v Luksemburgu častnega konzula, državo pa diplomatsko pokriva iz Bruslja, medtem ko je za Slovenijo pristojno luksemburško veleposlaništvo na Dunaju.