Preiskovalci danes nadaljujejo pregled obsežnega gradiva, ki so ga zasegli v četrtkovih hišnih preiskavah in se nanaša na domnevno sporno financiranje športnega kompleksa v Stožicah.
Po besedah pomočnika direktorja NPU Roberta Črepinka bodo v prihodnje nadaljevali tudi z raziskovanjem prodaje zemljišč, ki niso povezana s projektom Stožice. Za nacionalno televizijo je dejal, da je bil v četrtek javnosti viden le del aktivnosti, ki jih v zvezi s posli Mestne občine Ljubljana in njenega župana Zorana Jankovića izvaja NPU. Slednje se bodo v prihodnje po njegovih besedah nadaljevale tudi z raziskovanjem prodaje zemljišč, ki niso povezana s projektom Stožice, preiskujejo pa tudi tokove denarja, ki so jih podjetja vpletenih imela s tujino.
V aferi Stožice se obetajo kazenske ovadbe
V. d. generalnega direktorja policije Karol Turk je na današnji primopredaji poslov od nekdanjega prvega moža policije Janka Gorška dejal, da bodo glede preiskave pri financiranju gradnje športnega objekta v Ljubljani podane kazenske ovadbe. Tako kažejo dosedanji izsledki, je dejal in dodal, da bodo ovadbe podane v zelo kratkem času.
Sestanki pri Jankoviću
Janković je sicer sklical sestanek Pozitivne Slovenije. Sestal se je tudi z drugimi predstavniki mestne občine, direktorji občinskih podjetij in podobno. Odločil se je, da ostaja na županskem mestu, prav tako bo ostal predsednik stranke. O odstopu ne razmišlja. "Sta dve točki odstopa. Če bi tako ocenil moj krog ali če bi se slabo počutil. Pa se ne," je dejal po sestanku.
Poslanci PS so pred sestankom na vprašanje, kaj je merilo, ko se začne razmišljati o sestopu z neke funkcije, dejali, da je merilo domneva nedolžnosti.
Na sestanku je bilo okoli 150 podpornikov. Vsi, razen enega, so mu izrekli polno podporo. Le ravnatelj ljubljanske Osnovne šole Prule Dušan Merc je namreč dejal, da bi na njegovem mestu odstopil s položaja.
Bruselj nas pozorno opazuje in želi odgovore, kaj se je zgodilo z evropskimi sredstvi
Evropska komisija želi iz Slovenije pridobiti več informacij o preiskavi financiranja športnega kompleksa v Stožicah, ki je bil sofinanciran z evropskimi sredstvi. Preiskavo bodo pozorno spremljali in po objavi končnih rezultatov po potrebi tudi ustrezno ukrepali za zaščito finančnih interesov EU, so pojasnili v Bruslju.
Glede na to, da je bil projekt športnega kompleksa Stožice sofinanciran s sredstvi iz evropskega sklada za regionalni razvoj, so službe komisije nemudoma vzpostavile stik s slovenskimi organi, je pojasnila tiskovna predstavnica komisarja za regionalno politiko Johannesa Hahna Shirin Wheeler in dodala, da se na tej točki še ne ve, ali je v preiskavo vključen del projekta, ki ga sofinancira EU.
Ko bodo znani končni rezultati preiskave, pa bo komisija, po besedah tiskovne predstavnice, po potrebi tudi ustrezno ukrepala za zaščito finančnih interesov EU.
Ob tem je Wheelerjeva pojasnila, da so v komisiji plačila v okviru tega projekta letos že prekinili, a iz tehničnih razlogov, ki niso bili povezani s sumi goljufije ali drugimi nepravilnostmi, ki jih zdaj preiskujejo slovenske oblasti. "Slovenske oblasti so pred poletjem razjasnile pomisleke, ki jih je imela komisija, zato je ta spet zagnala plačila v okviru programa," je še dejala.
Če bo preiskava pokazala, da so bila evropska sredstva uporabljena nepravilno, bodo v Bruslju zahtevali, da se 6,4 milijona evrov vrne.
Kaj se je dogajalo včeraj?
Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so v četrtek izvedli 23 hišnih preiskav in začasno pridržali šest oseb zaradi suma nepravilnosti pri financiranju in izvedbi gradnje športnega objekta v Ljubljani. Pri tem so hišne preiskave izvedli tudi na domu ljubljanskega župana in domovih obeh njegovih sinov, obiskali pa so tudi mestno hišo.
Med preiskavami so začasno pridržali šest oseb, med njimi tudi Uroša Ogrina, direktorja Grepa, ki je v partnerstvu z Mestno občino Ljubljana gradil športni objekt Stožice. Poleg njega naj bi bila med pridržanimi tudi Jankovićeva sinova Damjan in Jure. Policisti pa so po neuradnih informacijah preiskovali tudi Jankovićevo sodelavko Jadranko Dakić in lastnika Energoplana Zlatka Srako. Preiskovali so tudi prostore Grepa in Electe, ki so v delni lasti Jankovićevih sinov.
Janković je po končani preiskavi v mestni hiši v izjavi za medije potrdil, da ga policija preiskuje v zvezi s projektom Stožice. Po Jankovićevih besedah policisti sumijo, da so se zgodila tri kazniva dejanja – nevestno poslovanje, zloraba položaja in goljufija pri pridobivanji evropskih sredstev. Črepinko pa jih je v izjavi za medije naštel sedem: zloraba položaja ali uradnih pravic, goljufija na škodo Evropske unije, nevestno delo v službi, zloraba položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, pranje denarja, ponareditev ali uničenje uradne listine ter sprejemanje koristi za nezakonito posredovanje. Slovenska kazenska zakonodaja sicer za ta dejanja predpisuje kazen tudi do osmih let zapora.
Po neuradnih informacijah naj bi bile preiskave povezane s prodajo zemljišč in projektom Stožice, ki ga je gradilo podjetje Grep. Ta naj bi 2. novembra 2010 od ljubljanske občine za gradnjo stadiona v Stožicah prejel dobrih 11 milijonov evrov in avgusta lani še skoraj štiri milijone evrov.
Pol milijona evrov občinskega denarja je Grep, ki ga vodi Ogrin, po pisanju medijev sedem dni pozneje, 26. avgusta, nakazal podjetju Baza Dante, kjer je direktor Boštjan Stamejčič, sicer vodja projektov na Electi. Baza Dante je nato še isti dan 400.000 evrov nakazala Electi, ta pa dalje podjetju KLM Naložbe, ki je v 62,5-odstotni lasti ljubljanskega župana, in nekaj dni pozneje še 100.000 evrov rokometnemu klubu Krim, v katerem je Janković več let deloval kot predsednik. S temi sredstvi naj bi se financiral nakup zemljišč v Bohinju.
Kako sta v primer vpletena Ana Kučan in Igor Lukšič?
Časopis Dnevnik poroča, da odredba za preiskavo Jankovića omenja "več imen s slovenske levice, med drugim tudi podjetje AKKA v lasti Ane Kučan, krajinske arhitektke, ki je sodelovala pri urejanju zunanjih površin v Stožicah, in hčere nekdanjega predsednika Milana Kučana, velikega Jankovićevega podpornika in največjega političnega nasprotnika Janeza Janše".
Novinarji 24UR so preverili in ugotovili, da je arhitekturni biro Ane Kučan v letih 2009 in 2010 iz MOL dobil pet nakazil za izdelavo projektne dokumentacije, v skupni vrednosti dobrih 40 tisoč evrov. Janković je potem za oddajo 24UR pojasnil, da je bila krajinska arhitektka Ana Kučan pri projektu Stožice zunanja sodelavka.
Pri Dnevniku dodajajo, da naj bi kriminalisti prav na sedežu njenega podjetja odkrili dokumente, ki naj bi dokazovali, da je projekt Stožice vnaprej dobil Grep.
Jankovič tudi ne ve ničesar o odredbi za preiskavo, ki jo povzema Dnevnik in ki razkriva, da so preiskovalci v projektu Stožice zaznali tudi nakazilo 40.000 evrov na Jankovićev osebni transakciji račun. "Zoran Jankovič ni dobil enega evra," je sume odločno zanikal Janković.
Odredba pa naj bi omenjala tudi sum goljufije pri pridobivanju evropskih sredstev, ki jih je MOL odobrilo ministrstvo za šolstvo in šport še v času, ko ga je vodil sedanji predsednik SD Igor Lukšič.
Kljub dokazom, da so imeli roko v marmeladi, se ne zgodi nič
Lukšič sicer pravi, da je preiskava "slabo sporočilo za črpanje evropskih sredstev". Kot je znano, se je Lukšič leta 2010 kot minister za šolstvo in šport soočil z interpelacijo prav zaradi sofinanciranja projekta Stožic. Poslanci SDS in SNS so mu očitali, da je bil projekt "politično forsiran", razpis za sofinanciranje projekta pa "selektiven in prirejen projektu Stožice".
Lukšič je danes poudaril, da po vseh pregledih na strani ministrstva ni bilo nobene napake. Ministrstvo je takrat po njegovih besedah storilo vse, na kar je bilo opozorjeno, na primer zaradi nepravilnosti, ki jih je ugotovil Nacionalni preiskovalni urad, so dali občini namesto 9,4 milijona evrov nekaj več kot šest milijonov.
Na razmerje moči med SD in Pozitivno Slovenijo ta preiskava po Lukšičevih besedah ne bo bistveno vplivala.
A strukturni problem, ki ga predsednik SD vidi pri tem, je to, da ljudje, ki so napravili kariero v poslovnem svetu in pridejo v politiko, za seboj "vlečejo rep iz tistega sveta". Etika v poslovnem svetu, kjer je v ospredju interes posameznika, je namreč po njegovih besedah drugačna od etike v politiki, kjer se dela v javno dobro.
Naslednji problem je po njegovih navedbah to, da se je v slovenski javnosti oblikoval vtis, da prihajajo do privilegiranih položajev ljudje, ki so najbolj brezobzirni, "nekdo, ki vzame zakon v svoje roke in dela, kar se mu zdi". "Janković je pač del te zgodbe," meni Lukšič, ki v isti zgodbi omenja premierja Janeza Janšo. "Tudi če govorimo o našem premierju. Imaš tri knjige dokazov o tem, da je imel roko v marmeladi pri trgovini z orožjem v začetku devetdesetih let, pa se ne zgodi nič," je dejal in sklenil, da je "tak predsednik vlade za državo velik moralni hendikep".
KOMENTARJI (2074)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.