Včerajšnje obsežne hišne preiskave, v katerih so preiskovalci iskali dokaze za sistemsko korupcijo v zdravstvu, so prinesle prve posledice. Vodstvo celjske bolnišnice je zdravniku Miodragu Vlaoviću, ki je osumljen nedovoljenega sprejemanja daril, odvzelo pooblastila predstojnika travmatološkega oddelka. Prav tako ga je vodstvo razrešilo sodelovanja v vseh komisijah, ki so kakor koli povezane z javnim naročanjem, so sporočili iz celjske bolnišnice.
Poleg tega bo bolnišnica izvedla revizijo vseh postopkov izbire medicinskega materiala in zdravstvenih pripomočkov, pri katerih je sodeloval Vlaović, ter postopke izbire materialov, ki jih bolnišnici dobavljajo podjetja, ki so v postopku kriminalistične preiskave, so sporočili.
Vodstvo bolnišnice je z Vlaovićem že opravilo razgovor in ga seznanilo s svojimi odločitvami. Vlaović je priznal, da je sprejel 12.000 evrov podkupnine, svoje delo v celjski bolnišnici pa bo naprej opravljal kot zdravnik specialist na travmatološkem oddelku. Če bo odsoten, bodo obravnavo njegovih bolnikov prevzeli drugi zdravniki s travmatološkega oddelka.
Ocene o morebitnem oškodovanju bolnišnice še nimajo, ocenjevali pa jo bodo lahko takrat, ko bodo znani rezultati kriminalistične preiskave. Po neuradnih informacijah naj bi Vlaović podkupnine prejemal od podjetja Remedium.
Podjetja Remedium ni med osumljenimi
Za POP TV je direktor Remediuma Darko Žafran povedal, da podjetje Remedium ni osumljeno in sploh ni predmet preiskave.
"Preiskava se nanaša na podjetje Emporio Medical, v katerem sem bil do leta 2012 zaposlen kot komercialist," pravi Žafran in dodaja, da tam ni imel izvršilne funkcije.
"Moje področje je bilo promocija izdelkov, zato niti nisem imel nikakršnega vpliva na finančne odločitve računovodstva in vodilnih v tem podjetju," poudarja Žafran, ki dodaja, da so vsi postopki Remediuma "transparentni in čisti, kar dokazujejo tudi davčni izkazi, papirji in vsi dokumenti".
Miloševič krivde ni priznal
Med preiskovanci naj bi bila tudi dva zdravnika iz UKC Ljubljana – radiolog Zoran Miloševič in predstojnik ortopedije Vane Antolič. V UKC Ljubljana preiskav še ne komentirajo, pač pa nameravajo svoje odločitve sporočiti v ponedeljek na novinarski konferenci.
Televizija Slovenija je danes poročala, da naj bi osumljeni radiolog Miloševič krivdo priznal. Neuradno naj bi povedal, da so mu na račun v Nemčiji vsake tri mesece nakazovali 70.000 evrov.
Toda v pogovoru z novinarjem POP TV je Miloševič poudaril, da krivde ni priznal, z odvetniki pa bo kmalu pripravil odgovor na očitke.
Preiskovalci naj bi v UKC Maribor pod drobnogled vzeli radiologa Jožefa Matelo. V UKC Maribor pravijo, da v tem trenutku še nimajo pravnih podlag za ukrepanje proti osumljenemu zdravniku, ki je zaposlen v UKC Maribor, saj gre zdaj samo za sume in ni še niti obtožnice, kaj šele pravnomočne obsodbe. Finančnih ocen o morebitnem oškodovanju mariborskega kliničnega centra še nimajo.
Ortopeda Kavčiča bodo (le) umaknili iz komisije
V novomeški bolnišnici je po neuradnih informacijah nepravilnosti osumljen ortoped Gregor Kavčič, v bolnišnici Valdoltra pa ortoped Robert Cirman.
Direktorica Splošne bolnišnice Novo mesto Mira Retelj je pojasnila, da bodo zdravnika, ki je osumljen nedovoljenega jemanja daril, umaknili iz komisije, ki je povezana z javnim naročanjem. Opozorila pa je, da nabava zdravil in medicinskih pripomočkov v bolnišnici poteka preko javnih naročil, tako da o kakšnih nepravilnostih po njenem mnenju ni mogoče govoriti. Po njenih besedah tako Kavčič ni imel bistvenega vpliva na razpisno dokumentacijo in izbor, saj je bil le eden od osmih članov komisije.
Sončevi odvzeli pristojnosti nabave zdravil na onkološkem inštitutu
Preiskovalci so razkrili, da so včeraj pridržali tudi dve osebi, ki vodita lekarni. To naj bi bili po podatkih 24UR vodja lekarne na Onkološkem inštitutu Ljubljana Monika Sonc in vodja lekarne Valdoltra Nataša Faganeli.
Vodstvo Onkološkega inštituta je Sončevi odvzelo pooblastila, povezana z organiziranjem nabave zdravil in drugega farmacevtskega materiala.
Tudi v. d. direktorja Ortopedske bolnišnice Valdoltra Radoslav Marčan je pojasnil, da je že zjutraj odredil takojšen preklic pooblastil vodenja obema zaposlenima, ki sta osumljena prejemanja podkupnin. Prav tako ne bosta več odločala o izbiri zdravstvenega materiala in medicinske opreme.
Med prijavitelji nepravilnosti tudi dobavitelj
Dobavitelji, ki naj bi zdravnikom nakazovali nagrade, naj bi bili Remedium, kar je njihov direktor zanikal, Advanta in Oriana. Ta podjetja so v desetih letih v poslih z državo zaslužila skoraj osem milijonov evrov. Med prijavitelji nepravilnosti, zaradi katerih je preiskava tudi stekla, pa je bil tudi dobavitelj, ki se je naveličal plačevati podkupnine
Na preiskave so se odzvali v družbi Emporio Medical, ki je prav tako dobavitelj medicinskih pripomočkov. Pravijo, da kriminalisti preiskujejo tudi sume kaznivih dejanj nekdanjih zaposlenih v njihovi družbi, a podrobnosti zaradi interesa preiskav ne morejo razkriti. Sodelujejo s preiskovalci in poudarjajo, da sami poslujejo zakonito in da med pridržanimi ni bil nihče od uslužbencev.
Ni posla brez provizije
Direktorica Emporia Medical Urška Jurkovič je v oddaji SVET povedala, da v "zdravstvenih poslih" v Sloveniji "ni niti enega podjetja, ki je popolnoma čisto". Meni, da v Sloveniji ni mogoče "speljati večjega posla brez provizije ali stimulacije, saj imajo zdravniki vedno visoke zahteve."
Preiskovalci: Nelogično je, da nekdo, ki vodi zdravstveno ustanovo, ne bi zaznal nepravilnosti
Vodja preiskovalcev NPU Robert Slodej je včeraj pojasnil, da obravnavajo 59 kaznivih dejanj, osumljenih pa je 14 oseb. Hišne preiskave so končali včeraj pozno zvečer in tudi izpustili vse pridržane.
Posebna delovna skupina zadevo preiskuje od začetka septembra, osredotočili pa so se na obdobje od leta 2008. Preiskavo korupcije v zdravstvu so začeli na osnovi dveh anonimnih prijav in treh kazenskih ovadb, ugotovili pa so, da so nekateri zaposleni v zdravstvenih ustanovah dobili nagrade dobaviteljev pripomočkov in opreme, ker so pomagali skleniti točno določen posel. Te nagrade so bile seveda finančne, denar pa so dobavitelji zaposlenim v zdravstvenih ustanovah nakazovali na račune v tujini.
Kako je mogoče, da direktorji niso zaznali nepravilnosti?
Pred preiskovalci je še veliko dela, saj dosedanje ugotovitve kažejo, da je korupcija na področju zdravstva velik problem. V nadaljevanju preiskave bodo pod drobnogled vzeli tudi predstojnike organov zdravstvenih ustanov. Kot je dejal Slodej, je pravzaprav nelogično, da nekdo, ki je vodil takšno organizacijo zadnjih pet let, ko naj bi se dogajale nepravilnosti, ne bi zaznal, da je nekaj narobe.
V 24UR so danes poročali, da se direktorji bolnišnic še zmeraj izmikajo in trdijo, da nepravilnosti niso zaznali. V UKC Ljubljana so v zadnjih petih letih zaključili 26 internih revizij. Čeprav so v 24 revizijah zaznali nepravilnosti, so samo v dveh primerih izrekli opozorilo pred odpovedjo. Službe ni izgubil nihče, niti ni nihče plačal denarne kazni.
V Iniciativi zdravnikov, ki že dlje časa opozarja na korupcijo v zdravstvu, so ob preiskavah komentirali, da je napočil trenutek za začetek katarze slovenskega zdravstva, a da bi jo dejansko dosegli, v Iniciativi zdravnikov od odgovornih zahtevajo konkretne ukrepe. Njihove zahteve si lahko preberete TUKAJ.
Bratuškova podpira spopad s korupcijo in gospodarskim kriminalom
Na preiskave se je odzvala tudi premierka Alenka Bratušek.
O korupciji v zdravstvu se je veliko govorilo, ampak takrat, ko bi tisti, ki so o korupciji govorili, morali spregovoriti o imenih, o tem, kje in s kom se to dogaja, preprosto niso želeli povedati, Zdaj je hvaležna, da se je nekdo opogumil in da so organi, ki so morali ukrepati, ukrepali, je še komentirala preiskave v zdravstvu.
Ob tem je predsednica vlade obljubila, da se bodo s korupcijo in gospodarskim kriminalom še naprej najostreje spopadali. "Javno zavezo dajem vsem organom, ki se s tem ukvarjajo, da če potrebujejo dodatna finančna sredstva in dodatne zaposlene, bo vlada to absolutno poiskala," je poudarila.
KOMENTARJI (614)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.