
Na domu stečajnega upravitelja Braneta Goršeta že od jutranjih poteka hišna preiskava, ki jo opravljajo kriminalisti Policijske uprave Koper. Gorše je že ves čas z njimi, so pa policisti okoli 9.30 odpeljali njegovo ženo ter jo uro in pol pozneje pripeljali nazaj. Malo pred 12. uro pa so iz hiše policisti odpeljali
Goršeta. Odpeljali so ga na sedež njegovega podjetja, kjer se preiskava nadaljuje, saj naj bi Gorše tam hranil podatke o stečajih, ki jih je vodil.
Policisti so odvzeli prostost sedmim osebam. S PU Koper so sporočili, da gre za 53-letnega Ljubljančana in njegovo 50-letno ženo, 54-letno Domžalčanko, 47-letnega Vrhničana, 36-letnega Ljubljančana in dva državljana Srbije – 47-letnega moškega ter njegovo 46-letno partnerico, ki stanujeta na območju Ljubljane.
Za zdaj ni znano, s katerim primerom je preiskava povezana. Glede na to, da preiskavo opravljajo koprski kriminalisti, bi lahko sklepali, da je zadeva povezana z nekim obalnim podjetjem. Neuradno bi lahko bila povezana s stečajem družbe Hidro Koper, ki ga je vodil Gorše. Pri tem naj bi sam preko drugega podjetja kupil terjatve v višini dveh milijonov evrov, zanje pa plačal 300.000 evrov, so poročali v oddaji 24UR OB ENIH.
Preiskave bodo trajale do poznih ur
Zbirajo tudi obvestila in dokaze pri večjemu številu pravnih in fizičnih oseb, ki bi lahko dale koristne podatke v zvezi s preiskovanimi kaznivimi dejanji. V današnji akciji sodeluje skupno 81 kriminalistov in policistov. Pričakujemo, da bodo zaradi večjega števila osumljenih oseb in večjega števila izvedenih hišnih preiskav ter zbiranj obvestil in drugih dokazov dejavnosti policije trajale do poznih večernih ur.

Preiskave so plod večmesečne kriminalistične preiskave koprskih kriminalistov, ki so jo začeli že leta 2010, preiskujejo pa sume storitve kaznivih dejanj poslovne goljufije, zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, pranja denarja ter zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic. Predkazenski postopek usmerja okrožno državno tožilstvo iz Kopra.
Ovadba je bila podana zoper dve osebi zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic. Med preiskavo so ugotovili, da obstajajo tudi razlogi za sum storitve več drugih kaznivih dejanj, pri katerih je bilo udeleženo večje število osumljencev.
Gorše že na sodišču
Sicer pa proti Goršetu na sodišču že poteka sojenje zaradi domnevne zlorabe položaja in oškodovanja upnikov pri stečaju podjetja HKS Sicure. Podjetje HKS Sicura je šlo v stečaj leta 2002, upniki pa so že leto za tem Banko Slovenije pozvali, naj sodišču predlaga zamenjavo Goršeta, vendar pa na Banki Slovenije tega niso storili. V začetku leta 2004 pa je Gorše po poročanju medijev terjatve, ki so bile skupaj nominalno vredne skoraj 200.000 evrov, za 34.400 evrov prodal Jožetu Šuštaršiču, ki je nato leto pozneje z njihovo prodajo iztržil 228.000 evrov. Prejšnji pravosodni minister Senko Pličanič je oktobra lani Goršeta suspendiral, sodišča pa so ga razrešila z vseh 47 funkcij stečajnega upravitelja.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.