Predstavniki Vatikana so v Ženevi stopili pred odbor Združenih narodov za pravice otrok, kjer so odgovarjali na vprašanja o množici primerov spolnih zlorab otrok, ki so jih zagrešili katoliški duhovniki. Odbor ZN je ob tem izpostavil, da bi morala katoliška cerkev pri tem vprašanju ravnati bolj transparentno in odmeriti primerne kazni.
Odbor je Vatikanu že pred današnjim zasedanjem, ki je del rednega pregleda držav, predložil seznam vprašanj, a je Sveti sedež v pisnih odgovorih, podanih decembra lani, poudaril, da kot država ni odgovoren za cerkvene institucije ali njihove zaposlene v drugih državah. Prav tako ni podal podrobnosti o domnevnih zločinih, ki so v zadnjih letih pretresli katoliško cerkev, niti ni navedel, kako se je teh primerov lotil.
Odposlanec Vatikana pri ZN v Ženevi, nadškof Silvano Tomasi, je pred odborom danes povedal, da je Sveti sedež sprejel ukrepe, s katerimi bodo v prihodnosti preprečili tovrstne zločine.
Vatikan je po njegovih besedah izdal smernice nacionalnim cerkvam, pri čemer so nekatere oblikovale tudi lastne smernice. Poleg tega so katoliške nevladne organizacije uvedle izobraževalne programe o spolnih zlorabah.
"Rezultati združenih ukrepov lokalnih cerkva in Svetega sedeža predstavljajo okvir, ki bo, če bo pravilno uporabljen, pomagal odpraviti pojav spolnih zlorab otrok s strani duhovščine in drugega cerkvenega osebja," je dejal Tomasi. "Katoliška cerkev želi postati zgled dobrega ravnanja," je še poudaril.
Podpredsednica odbora ZN Sara De Jesus Oviedo Fierro je znova zahtevala, da Vatikan predloži več podrobnosti o primerih zlorab in o protiukrepih, ki so jih zahtevali. "Kako lahko uvedete nov pristop? Zakaj se ne potrudite in postanete bolj transparentni?" je vprašala.
Kritizirala je tudi pomanjkanje ukrepov proti obtoženim storilcem s strani Svetega sedeža. "Izgleda, da kazni, ki so bile izrečene, nikoli ne odsevajo obsega ali teže kaznivih dejanj," je poudarila. Zanimale so jo tudi odškodnine za žrtve, prav tako pa, ali so imeli otroci, še posebej če so bili žrtve, možnost, da spregovorijo.
Odbor ZN sestavlja 18 strokovnjakov. Današnji pregled, ki ga izvaja odbor, je drugi za Vatikan. Prvi je potekal leta 1995, preden so na plan množično prišle zlorabe mladoletnikov s strani katoliških duhovnikov. Vatikan je ratificiral leta 1989 sprejeto Konvencijo ZN o pravicah otrok in je zato podvržen pregledom odbora ZN.
Vatikan priznava, da vsako leto prejme okrog 600 prijav o spolnih zlorabah duhovnikov. Zveze žrtev, ki so jih kot otroke zlorabljali katoliški duhovniki, pa trdijo, da ta problematika še zdavnaj ni razrešena in da bi lahko skupno število vseh zlorab zajemalo tudi več sto tisoč primerov.
Papeža Janez Pavel II. in Benedikt XVI. sta obsodila ta dejanja, a po mnenju kritikov nista storila dovolj za kaznovanje odgovornih. Papež Frančišek je le nekaj tednov po izvolitvi na položaj marca lani napovedal, da bo katoliška cerkev odločno ukrepala proti spolnim zlorabam.
Julija je zaostril kazni za tovrstne zločine, minuli mesec pa obelodanil oblikovanje odbora strokovnjakov, ki mu bodo svetovali pri tem perečem vprašanju. A kritiki so mnenja, da se Vatikan tudi pod Frančiškom izogiba pozivom, da bi se škofe prisililo k prijavi vseh trditev o spolnih zlorabah policiji.
Tomasi je v pogovoru, ki ga je danes objavil Radio Vatikan, zanikal, da bi škofje še naprej prikrivali spolne zločine in s tem ovirali pravosodje. "Politika in dobra vera Svetega sedeža sta podpirati pregon vsakršnih zločinov, vključno in še posebej zločinov nad otroki," je poudaril Tomasi.
Žrtve so izrazile upanje, da bo preiskovanje ZN prispevalo k temu, da bi odgovorne dosegla roka pravice ter da bi se v prihodnosti preprečile zlorabe.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.