V Rimske Toplice se je Tičarjeva preselila pred 64 leti iz Trbovelj in, kot poudarja, kraj pozna tako iz časa, ko so se po njem sprehajali še imenitni gosti pred drugo svetovno vojno, nato njegovo preobrazbo v kraj z vojaškim zdraviliščem in tudi v kraj z zaprtim zdraviliščem, zatočišče za ljudi, ki so se jih polotili žalost, apatija in obup.
Knjiga,ki jo je s pomočjo donatorjev izdala založniško medijska hiša Vigred iz Laškega, je razdeljena v osem poglavij: Drobci iz krajevne zgodovine, Gospodarsko življenje Rimskih Toplic, Predvojno društveno dogajanje, Izgubljene priložnosti, Tisti, ki so še krojili usodo kraja, Sprehod po Rimskih Toplicah. Tem pa je dodano še povojno društveno dogajanje, v katerem se predstavljajo danes delujoča društva v kraju, v poglavju Svit z zahoda pa sledi zapis o tem, kaj se je s Trnjuljčico dogajalo v zadnjih desetih letih. Sledijo še za kraj pomembne letnice.
Izid knjige je za kraj pomemben dogodek, saj knjiga sodi v sklop prizadevanj za čimprejšnje odprtje rimskega zdravilišča. Po drugi strani pa bo kraj Rimske toplice po skoraj petdesetih letih - potem ko je 1954 Zveza borcev Rimske Toplice izdala knjižico z naslovom Rimske Toplice v borbi in svobodi - dobil obširnejši zapis o sebi.