Tudi vetrovno je bilo. Na Primorskem je pihala močna burja, ki je v sunkih – predvsem v Vipavski dolini – dosegala hitrost med 100 in 130, na obali pa med 70 in 100 kilometrov na uro, drugod pa vzhodni do severovzhodni veter.
Hidrologi pa opozarjajo na močno okrepljeno valovanje morja. Opozarjajo, da lahko morje poškoduje izpostavljene dele obale, zlasti na območju Pirana.
Sneženje bo predvidoma ponehalo v torek, najpozneje na vzhodu države, do takrat pa bo po nižinah v notranjosti Slovenije zapadlo večinoma od pet do 15, v nekoliko višjih predelih – predvsem južne in vzhodne Slovenije – lahko krajevno tudi okoli 25 centimetrov snega.
Jutri bo slabel tudi veter. Na Primorskem se bo čez dan celo delno razjasnilo. Temperature bodo za kakšno stopinjo višje kot danes.
Sončne žarke lahko lovimo le v sredo
Vremenoslovec Brane Gregorčič z agencije za okolje (Arso) je povedal, da v tem tednu veliko sonca v notranjosti države ne bo. Mogoče ga bomo v sredo uzrli za kakšno uro ali dve, potem se bo spet poslovilo. V sredo namreč ne bo padavin, od četrtka pa bo občasno deževalo. Takšno vreme se bo nadaljevalo tudi čez praznike, pojasnjuje Gregorčič.
Če že ne bo sonca, bo od konca tedna vsaj nekoliko topleje. Od petka oziroma sobote bodo temperature že bolj pomladne. Sprva naj bi bilo okoli 10 stopinj Celzija, pozneje bo tudi malo topleje.
Že 50 let konec marca ni bilo takšnega mraza
Takšnega mraza ob koncu marca ni bilo že 50 let, pravi Gregorčič. Tudi skupna količina snega letošnjo zimo je med največjimi v zadnjega pol stoletja. Takšno vreme za zdaj nima posebej negativnega vpliva na vegetacijo. Nad Jadranom je nastalo ciklonsko območje, zato se je dotok mrzlega polarnega zraka iznad Srednje Evrope proti Sloveniji še nekoliko okrepil.
Letošnja zima je bila ena bolj sneženih v zadnjih 50 letih. Več snega je zapadlo le v zimah 1968/1969 in 1969/1970. Podatki o skupni količini zapadlega snega kažejo, da je v Ljubljani letošnjo zimo zapadlo skoraj 250 centimetrov snega, na Kočevskem blizu 500 centimetrov, prav tako v Ratečah. Ker so bila vmes toplejša obdobja, je sneg sproti tudi kopnel in potem znova zapadel.
Pozor pred snežnimi plazovi
V gorah še vedno velja znatna nevarnost snežnih plazov, predvsem zaradi močnejšega sneženja v preteklem tednu, je opozoril Gregorčič. V gorah je vreme zelo neprijazno, saj je vetrovno in mrzlo. Na višini 1500 metrov so temperature pod minus 10 stopinja Celzija.
Prvi dan, ki bo primeren za obisk gora, bo šele sreda, verjetno pa bo tudi edini v tem tednu. V gorah oz. visokogorju bo snežilo tudi ob koncu tedna, ko se zna nevarnost snežnih plazov še bolj povečati, drugje pa kaže na deževne velikonočne praznike.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.