Shepard je zaradi motnje v notranjem ušesu na "pravi" vesoljski polet odšel šele skoraj desetletje kasneje, 31. januarja 1971, kot poveljnik vesoljske ladje Apollo 14 in se kot peti človek od skupno dvanajstih sprehodil po Luni. Med 33 ur in 31 minut dolgim bivanjem na zemljinem naravnem satelitu je 5. in 6. februarja 1971 opravil dva sprehoda, ki sta trajala skupno devet ur in 23 minut. Shepard je mnogim ostal v spominu po tem, da je bil prvi, ki je s palico za golf udaril po krogli na Luni.
Shepard je 21. julija 1998 v 75. letu starosti umrl v bolnici blizu Montereyja v Kaliforniji, kjer se je domnevno zdravil zaradi levkemije, kajti vzroka za smrt niso želeli razkriti. Vesoljca so pokopali v Kaliforniji.
Približno deset dni po smrti Sheparda se je na žalni slovesnosti v Houstonu zbralo 850 udeležencev, med njimi tudi vsi preostali vesoljci iz slavne skupinice sedmih astronavtov, ki so jih izbrali za prve ameriške polete v vesolje: John Glenn, Scott Carpenter, Walter Schirra in Gordon Cooper. Nekoč sta bila člana sedmerice tudi Virgil Ivan ("Gus") Grissom in Donald ("Deke") Slayton. Grissom je leta 1967 v požaru v Apollu 1 zgorel, Slayton pa zaradi domnevne ali resnične srčne aritmije edini v programu Mercury ni letel, a je vesolje mnogo kasneje vendarle okusil: Leta 1975 je sodeloval pri združitve ameriškega apolla s sovjetskim sojuzom. Deke je leta 1993 zaradi možganskega tumorja umrl.
Shepard je imel to čast, da je poletel prvi med Američani, Grissom pa je njegov podvig ponovil. Najbolj znan je Glenn, ki je prvi med sedmerico krožil okoli Zemlje in polet v vesolje rekordno star ponovil.
Alan Shepard je eden tistih prvih štirih vesoljcev na svetu, ki jih ni več: Za Grissomom se je leta 1968 v letalski nesreči ubil Gagarin, lani pa je v svoji moskovski savni umrl še German Titov.