
Gasilska intervencija v primeru požara v Osnovni šoli Stara Cerkev v občini Kočevje je bila hitra, vendar pa so gasilce o požaru obvestili, ko se je ta že razširil. Šola namreč ni imela sistemov za javljanje in za gašenje požara, je na današnji novinarski konferenci povedal poveljnik Gasilske zveze Kočevje in vodja intervencije Bojan Kocjan.
Kocjan je poudaril, da se je požar razplamtel v poslopju montažne gradnje oziroma lesene konstrukcije, kjer se ogenj hitro širi. Podobno se je zgodilo tudi v primeru požara v kočevski srednji šoli decembra lani. Prav tako pa v obeh primerih šoli nista imeli sistemov javljanja in gašenja požara.
Preiskava vzrokov nedeljskega požara sicer še ni končana, v javnosti so se že pojavile domneve, da bi bili lahko povezani z zabojniki ob šoli. Ti so bili po besedah Kocjana namreč postavljeni preblizu poslopja. Generalna sekretarka združenja za požarno varstvo Mateja Gris pa je omenila tudi možnost požiga.
Po izkušnjah glavnega inšpektorja inšpektorata za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami Milivoja Dolščaka sicer vodstva šol požarni varnosti namenjajo veliko pozornosti in tudi spoštujejo predpise s tega področja. To so ugotovili tudi njihovi inšpektorji, ki so samo v lanskem letu opravili nadzor na 210 slovenskih osnovnih šolah. Osnovno šolo Stara Cerkev je inšpektorica nazadnje pregledala marca letos in ugotovila eno napako, ki pa je bila v roku že odpravljena. Tudi tam je, kot je povedal Dolščak, inšpektorica zaznala odgovorno ravnanje pristojnih za požarno varnost. Vendar pa tokrat šola ni zagorela v času obratovanja, pač pa ponoči, je še povedal.

Danes sistemi za javljanje požarov obvezni, sistemi za gašenje (še) ne
Pomočnik poveljnika Gasilske zveze Slovenije Aleš Jug je izpostavil pomen preventive. Pojasnil je, da se je že v več primerih požarov pokazalo, da 20 ali 30 let stara poslopja nimajo sistemov za odkrivanje in gašenje požara, saj v času gradnje niso bili predpisani. Kljub temu pa jih lahko šole tudi naknadno vgradijo, je poudaril. Danes so za gradnje sicer že predpisani javljalniki požara, niso pa obvezne tudi naprave za gašenje.
Med drugimi preventivnimi aktivnostmi pa je izpostavil, da naj bodo zabojniki odmaknjeni od poslopij, vodstva šol pa naj vzpostavijo stik z gasilskimi enotami. Zlasti med poletjem, ko bodo v marsikateri šoli potekala vzdrževalna dela, pa naj zagotovijo tudi požarne straže.
Tudi Mojca Zupan z Uprave RS za zaščito in reševanje je poudarila pomen preventive. Zlasti naj pristojni za varstvo pred požari poskrbijo za ustrezen požarni načrt in požarni redi ter evakuacijski načrt. Pomemben pa je tudi pregled protipožarnih sistemov, kjer ti obstajajo, je še dejala Zupanova.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.