Več kot 3400 gasilcev se v Kaliforniji že deseti dan z le majhnim uspehom spopada s požarom, ki je zajel tudi narodni park Yosemite. Ogenj je zajel območje, večje od 500 kvadratnih kilometrov, in se še vedno širi, pod nadzorom pa ga imajo komaj sedem odstotkov. Zublji so se nevarno približali 4500 stavbam.
Gasilci opravljajo peklensko nalogo. Zdelujejo jih vročina, utrujenost, pa tudi občutek nemoči. Ogenj se namreč širi po krošnjah dreves, zato se mu je praktično nemogoče zoperstaviti. Poleg tega gori na strmem in težko dostopnem terenu, delo pa jim otežuje tudi veter. "Veter nosi žerjavico in tleče storže pol kilometra, kilometer daleč. Močnejši je veter, dlje jih nosi. To pomeni težavo za težavo," je dejal poveljnik gasilcev Sam Lobese. Temu je treba dodati še dolgotrajno sušo, zaradi katere se ogenj še toliko lažje širi. Tudi v naslednjih dneh dežja ni na vidiku.
Zublje gasijo s pomočjo letal in helikopterjev, gasilci pa sekajo drevesa in podrast ter poskušajo z manjšimi nadzorovanimi požari omejiti velike. Kot rečeno, za zdaj skoraj brez uspeha.
Zaradi največjega požara v kalifornijski zgodovini je ogrožena oskrba San Francisca z električno energijo, a to je le manjši od problemov. Večji je, da se je ogenj na le nekaj kilometrov približal glavnemu zbiralniku pitne vode za 2,6 milijona ljudi na širšem območju mesta. Za zdaj vodo še imajo, komunalna služba pa jih miri, da bodo v nasprotnem primeru začeli črpati druge zaloge, a skrb ostaja. Vprašljiva je namreč kakovost vode, na katero že nekaj dni pada pepel. Zbiralnik je sicer več kot 300 kilometrov stran od San Francisca.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.