Na ustanovni seji se je sestal peti sklic državnega sveta. Na predlog mandatno-imunitetne komisije so v paketu najprej potrdili mandate 38 od 40 novoizvoljenih svetnikov.
O potrditvi mandata Francu Kanglerju in Jerneju Verbiču pa so svetniki s tajnim glasovanjem odločali ločeno, o vsakem posebej. Z 18 glasovi za in 19 glasovi proti so odločili, da Kanglerju ne potrdijo mandata, s 26 glasovi za in 12 proti pa so mandat potrdili Verbiču.
Po razglasitvi rezultatov glasovanja je Kangler vnovič poudaril, da so danes vsi priča "lustraciji, ki so jo organizirali levičarji v državnem svetu". To, kar se je zgodilo danes v državnem svetu, je označil kot absurd. Predvsem so po njegovih besedah absurdno ravnali predlagatelji v mandatno-imunitetni komisiji, ki niso predlagali potrditve vseh mandatov v paketu, čeprav da z njegovim mandatom in tudi z mandatom Verbiča ni bilo nič narobe.
"Ustavno sodišče bo sprejelo svojo odločitev," je napovedal Kangler. Ob tem pa je poudaril tudi, da so predvsem z levice dva dni nanj pritiskali, koga naj podpre za predsednika. "Očitno sem danes tukaj plačal svojo ceno, ker si nisem pustil zviti roke, da bi glasoval za njihovega kandidata," je še dejal.
"Odločite se po svoji vesti, jaz bom resnico našel na sodišču"
Kangler je v nagovoru svetnikom pred glasovanjem spomnil na podporo, ki jo je dobil na volitvah v DS, ko je sam dobil 25 elektorskih glasov, preostali trije kandidati pa skupaj devet.
Prepričan je, da bodo vse kazenske ovadbe, ki so bile vložene zoper njega, na sodišču padle. "Če je greh, da župan predlaga, potem sprejmite odločitev, kakršno mislite. Ne bi želel hoditi na ustavno sodišče, da razveljavim vašo odločitev. Po mojem prepričanju in prepričanju marsikaterega meščana tu in v Mariboru moj mandat ni sporen. Odločite se po svoji vesti, jaz bom svojo resnico našel na sodišču," je dejal.
Izrazil je tudi prepričanje, da je bila hišna preiskava, ki je pri njem potekala, zrežirana in da "svojo ceno danes plačuje" tudi zato, ker se je več let kot poslanec boril za nadzor nad obveščevalnimi službami. Nihče se po njegovih besedah niti ni vprašal, zakaj se je namestnica predsednika protikorupcijske komisije iz postopka izločila. "Zato ker smo stopili na prste nekomu, ki ni imel pravne podlage za nekatere posle in je hudo oškodoval posredno občinsko premoženje. Zato plačujem danes ceno," je dejal Kangler. Tistim, ki mu ne verjamejo, pa je pripravljen omogočiti tudi dostop do vseh podatkov, ki potrjujejo njegove besede.
Verbičev mandat sporen zaradi zapletov v Ilirski Bistrici
Medtem pa je bil Verbičev mandat sporen zaradi zapletov v občini Ilirska Bistrica, eni od občin iz volilne enote, v kateri je bil sam izvoljen. Kot je dejal, je o kršitvah odločalo vrhovno sodišče, sam s celotno zgodbo v Ilirski Bistrici ni povezan, na volitvah pa je dobil sedem od 12 glasov elektorjev.
Predsednik državnega sveta postal Mitja Bervar
Državni svetniki so nato glasovali še o predsedniku državnega sveta. V prvem poskusu nobenemu od kandidatov niso namenili dovolj glasov, zato so sejo prekinili in glasovali še enkrat. V drugem poskusu je bil nato izvoljen ravnatelj Opere in baleta Mitja Bervar, ki ga je predlagala interesna skupina negospodarskih dejavnosti.
Bervar je na tajnem glasovanju prejel 21 glasov svetnikov, za njegovega protikandidata Alojza Kovšco, ki ga je podprla interesna skupina kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev, pa je glasovalo 16 svetnikov.
Kot pravi Bervar, v nov mandat DS stopajo v prelomnem obdobju. "Medtem ko nas nekateri politiki poskušajo ukiniti, zadnji dogodki kažejo, da si državljanke in državljani Slovenije želijo sprememb pri delovanju države, pri tem pa bolj kot strankam zaupajo predstavnikom civilne družbe in lokalnega okolja," je dejal. Po njegovih besedah to kaže na pomen drugega doma slovenske demokracije. "Zato se ne bom zadovoljil zgolj z zavzemanjem, da obstanemo, ampak tudi da nadaljujemo delo po našem mandatu," je poudaril.
Bervar meni, da se mora vloga državnega sveta v prihodnje še povečati z uveljavitvijo predloga za t. i. četrto branje in povečano aktivnostjo vseh komisij in interesnih skupin DS. "Vlogo predsednika državnega sveta bom dojel kot način življenja, ne kot službo, zato se bom tej odgovorni in zahtevni vlogi posvetil predano in v celoti, kot služenje javnemu interesu," je poudaril.
Za izvolitev za predsednika je potrebna večina vseh glasov, torej 21, kljub temu da državni svet zaradi nepotrditve mandata Kanglerju še ne šteje 40 članov.
KOMENTARJI (1639)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.