Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je na prvi stopnji z več zaslišanji znova začelo sojenje v tožbi, ki jo je zaradi oddaje Resnica o Patrii vložil predsednik vlade Janez Janša. Danes je kot priča obrambe spregovoril nekdanji v. d. generalnega direktorja policije Bojan Potočnik. Pojasnjeval je razloge, zaradi katerih je v omenjeni oddaji dejal, da je Janša oviral policijsko preiskavo domnevno spornih poslov pri nakupu oklepnikov 8x8.
"Mate se je vmešaval v moje delo"
Med drugim je Potočnik danes dejal, da se je tedanji notranji minister Dragutin Mate večkrat vmešaval v njegovo delo ter da naj bi se Mate o skoraj vseh odločitvah posvetoval s premierjem Janšo. Tako se je po besedah Potočnika zgodilo v primeru, ko je skušal za svojega namestnika imenovati Stanislava Ficka, a mu ni uspelo, ker naj bi temu nasprotoval premier.
Da ga je Potočnik želel imenovati za namestnika, je na današnjem zaslišanju potrdil tudi Ficko sam. Mate mu je tedaj povedal, da ne bo namestnik, ker to "ni usklajeno", je dejal Ficko.

Primer Ribičič: Kdo je vplival na koga
Potočnik je omenil, da naj bi minister Mate vplival tudi na to, da je kriminalist Pavel Jamnik v zvezi z preiskavo ravnanj Mitje Ribičiča, ki je bil ovaden genocida, a je sodišče zahtevo za preiskavo pozneje zavrnilo, ekskluzivno dal izjavo točno določenemu novinarju državne televizije. Takšna poteza ni bila usklajena s tožilstvom in takrat so po besedah Potočnika v javnost prišle informacije, zaradi katerih je zadeva padla.
Tudi nekdanji namestnik direktorja uprave kriminalistične policije Marjan Erhatič je povedal, da je bil proti temu, da bi se informacije, povezane s postopkom proti Ribičiču, dale v javnost. Sicer pa je, kot je dejal, v več primerih občutil, da se tedanji minister Mate vmešava v njegovo delo, in ga na to tudi opozoril.
Kdo je založil depešo?
Beseda je na današnji obravnavi tekla tudi o založeni depeši Interpola, povezani s primerom Patria. Potočnik je povedal, da je nemogoče, da bi se takšna depeša založila po pomoti. Tudi Erhatič je ocenil, da je šlo za pomemben dokument, ki se praviloma takoj mora nekomu dodeliti v reševanje.
Obramba je danes predlagala še dopolnitev dokaznega sklepa, in sicer z obtožnim predlogom, ki je bil v zadevi Patria vložen na Finskem, in z vsebino interpelacije zoper nekdanjega notranjega ministra Mateja. Ljubljanski okrožni sodnik Matej Papler je pritrdil zahtevi za branje interpelacije, odločitve o dopolnitvi spisa s finskim obtožnim predlogom pa še ni sprejel.
Zaslišali bodo tudi Berglunda
Sojenje se bo nadaljevalo z zaslišanjem avtorja oddaje Resnica o Patrii Magnusa Berglunda prek videokonference. Ker se bodo za videokonferenco s finsko stranjo morali še dogovoriti, je sodnik narok danes preložil za nedoločen čas.
Zakaj se je tožba vrnila na prvo stopnjo?
Tožba, ki jo je predsednik vlade in SDS Janez Janša vložil zaradi oddaje Resnica o Patrii, se je na prvo stopnjo vrnila po tem, ko je ljubljansko višje sodišče decembra razveljavilo sodbo, po kateri bi Janši pripadlo 21.500 evrov odškodnine.
Janša zahteva kar milijon in pol evrov odškodnine
Janša s tožbo zahteva milijon in pol evrov odškodnine ter umik izjav, objavljenih v oddaji, ki so jo na finski televiziji YLE predvajali 1. septembra 2008, nekaj tednov pred parlamentarnimi volitvami. Tožbo je vložil proti avtorju oddaje Magnusu Berglundu, YLE, nekdanjemu v. d. generalnega direktorja policije Bojanu Potočniku ter direktorju Sistemske tehnike Milanu Švajgerju.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.