Potem ko je severnokorejska vojska sporočila, da ima dovoljenje za jedrski napad ter da se trenutek eksplozije in s tem tudi vojne hitro približuje, ZDA ne izgubljajo časa. Zaradi te vojne napovedi je Pentagon namreč sporočil, da ZDA na otok Guam pošiljajo sistem protiraketne obrambe. Gre za raketne izstrelke na tovornjakih, radar in sistem za iskanje tarč, vse to pa naj bi namestili v prihodnjih tednih. "ZDA ostajajo pozorne na severnokorejske provokacije ter so pripravljene braniti ameriško ozemlje, ozemlje naših zaveznikov in naš nacionalni interes," so sporočili iz Pentagona.
Ameriški obrambni minister Chuck Hagel je komentiral, da retorika, ki v zadnjih tednih prihaja iz Severne Koreje, in tudi poteze te države kažejo, da obstaja resnična in jasna nevarnost. Dodal je, da Pjongjang ne grozi le ZDA, ampak tudi Južni Koreji in Japonski. Opozoril je, da je treba grožnje, čeprav se nekaterim zdijo prazne, jemati resno.
Hagel sicer upa, da bo Severna Koreja omilila svojo retoriko in stopila na pot miru. "Mora postati odgovorna članica mednarodne skupnosti, ne more pa doseči odgovornosti, miru in blaginje s tem, ko grozi in provocira," je povedal Hagel.
Severna Koreja premestila balistično raketo
Vendar pa ne kaže, da bo Severna Koreja omilila svoja stališča in poteze. Premestila je namreč balistično raketo srednjega dosega vzdolž svoje vzhodne obale. Poznavalci ocenjujejo, da želi Pjongjang s tem pokazati svojo moč ali se pripraviti na izstrelitev.
Danes pa že drugi dan južnokorejskim delavcem preprečuje dostop do industrijskega objekta Kaesong, ki si ga delita obe Koreji. Pjongjang je tudi zagrozil, da bo iz Kaesonga umaknil 53.000 svojih delavcev. "Če nas bodo južnokorejske marionete in konservativni mediji še vedno blatili, bomo našim delavcem naložili, da se umaknejo iz Kaesonga," je po poročanju severnokorejske tiskovne agencije KCNA sporočil severnokorejski odbor za mirno ponovno združitev Korej. Ob tem so v Pjongjangu še dodali, da se zdi "zaprtje kompleksa realnost".
Ban Ki Mun zaskrbljen, Rusija hudo kritična
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je zaradi odločitve Pjongjanga glede Kaesonga izrazil razočaranje in zaskrbljenost. Upa, da bodo severnokorejske oblasti čim prej spet omogočile dostop južnokorejskim delavcem, saj tamkajšnje sodelovanje prinaša koristi tako za Severno kot Južno Korejo.
Ponovno je izrazil "globoko zaskrbljenost" zaradi naraščanja napetosti na Korejskem polotoku, ki ga je povzročila "zelo negativna hujskaška retorika Severne Koreje". Vnovič je posvaril, da "jedrske grožnje niso igra" ter pozval vse vpletene strani, predvsem kitajsko vlado, naj umirijo dogajanje.
Tudi Rusija je ostro obsodila ravnanje Severne Koreje. "Za Rusijo je zaničevanje resolucij ZN s strani Pjongjanga brezpogojno nesprejemljivo," je dejal tiskovni predstavnik ruskega zunanjega ministrstva Aleksander Lukaševič. Gre za najhujšo kritiko Moskve na račun Severne Koreje doslej. Rusija, ki si s Severno Korejo deli kratko mejo južno od Vladivostoka in na Daljnem vzhodu, z državo pa ima dokaj tesne odnose, je sicer vse do danes vse strani pozivala k zadržanosti in svarila, da bi lahko razmere ušle izpod nadzora.
KOMENTARJI (1326)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.