Zoran Janković in Janez Janša se po četrtkovem prerekanju, kje naj bi se sestala, o tem tudi v petek nista uspela dogovoriti in odgovornost še vedno prelagata drug na drugega. V Pozitivni Sloveniji pravijo, da njihovo vabilo Janši še vedno velja, pripravljeni so se dobiti kjerkoli, in zdaj je po njihovem na potezi SDS. A tam vztrajajo, da je Janković tisti, ki vabi in naj mesto srečanja določi on, na magistratu ali v gostilni pa da se ne bodo pogovarjali.
V Pozitivni Sloveniji so pojasnili, da se je Jankovič pripravljen prilagoditi tako terminu srečanja kot tudi lokaciji – mestna hiša namreč ni bil pogoj za kraj srečanja, poudarjajo in to so zapisali tudi v vabilu – zavračajo le srečanje v parlamentu. Kot pravijo, ima Janša še vedno osebno telefonsko številko Jankoviča, zato menijo, da bi bilo najbolj smiselno, da ga sam pokliče.
V SDS pa odgovarjajo, da se o interventnem zakonu, pokojninski in zdravstveni reformi ter referendumski zakonodaji ne bodo pogovarjali v gostilni niti na magistratu. Doslej so takšni pogovori vedno potekali v državnem zboru. Tako ali tako, pravijo v SDS, boste na koncu videli koalicijo, ki jo je napovedal Stanovnik in v zvezi s tem ni nikakršnega dvoma, samo čas se izgublja.
NSi ostaja v opoziciji
Janković se je danes ob 15. uri v mestni hiši s svojo ekipo sestal z vodstvom NSi in njeno predsednico Ljudmilo Novak. Po enournih pogovorih je sklep sestanka sledil pričakovanjem. Stranka NSi je v medijih že večkrat zatrdila, da svoje stranke v vladi, ki jo bo oblikoval zmagovalec volitev, to je stranka Lista Zorana Jankovića Pozitivna Slovenija, ne vidi, bo pa stranka podprla vse predloge, ki bodo po mnenju stranke "dobri za Slovenijo". Pri odločitvi vztrajajo neomajni tudi po sestanku z najverjetnejšim mandatarjem.
Novakova je v izjavi za medije pojasnila, da si Janković želi imeti široko koalicijo in da bi NSi bila v njej dobrodošla, s čemer bi pokazali, da znamo v Sloveniji sodelovati. Novakova ima podobna stališča, vendar je stranka že pojasnila, da v omenjeno koalicijo ne gre. Če bi se premislili, bi po njeni oceni pred svojimi volivci izpadli nekredibilno, saj so ves čas poudarjali, da si želijo v pomladno vlado ali pa bodo konstruktivna opozicija.
Janković se že od ponedeljka sestaja z vodstvi vseh strank, ki so se po sicer neuradnih podatkih nedeljskih parlamentarnih volitev uvrstile v parlament, NSi pa je še zadnja med njimi. Včeraj bi se moral Janković sestati z vodstvom stranke SDS, a se niso uspeli uskladiti glede kraja sestanka. Janković naj bi predlagal, da se srečajo v mestni hiši ali v kakšni gostilni, stranka SDS pa je želela, da bi se sestali v parlamentu. Ker niso našli skupnega jezika, je bil sestanek odpovedan. Janković je sicer že pred volitvami povedal, da s SDS ne bi sestavil koalicije.
Do zdaj je le stranka DeSUS pripravljena sestaviti koalicijo z Jankovićem. Socialni demokrati Boruta Pahorja so napovedali, da bodo vlado, ki jo bo sestavil Janković, podprli, vendar pa o svojem vstopu v koalicijo še razmišljajo. Državljanska lista Gregorja Viranta je pripravljena vstopiti v koalicijo, a le, če bodo zadostno uskladili svoje programe, SLS pa se bolj vidi zunaj koalicije.
KOMENTARJI (1142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.