Potem ko je iz poslanske skupine Pozitivna Slovenija izstopilo 14 poslancev, bo državni zbor dobil novo poslansko skupino. Poslanec Jani Möderndorfer je predsedniku DZ Janku Vebru že podal predlog za ustanovitev le-te in ga prosil za čimprejšnjo ugotovitev, da so za ustanovitev nove poslanske skupine izpolnjeni vsi poslovniški pogoji. To je namreč podlaga za izdajo sklepa DZ o ustanovitvi nove poslanske skupine nepovezanih poslancev.
Poleg Mödernodrferja so predlog podprli še Jerko Čehovin, Maja Dimitrovski, Aljoša Jerič, Darko Jazbec, Saša Kos, Jožef Kunič, Mitja Meršol, Alenka Pavlič, Alojz Potočnik, Peter Vilfan in Jože Velikonja. Poslanca Dragan Bosnić in Matjaž Zanoškar sta se odločila, da politično pot nadaljujeta kot samostojna nepovezana poslanca.
Nova poslanska skupina nepovezanih poslancev bo po Vebrovih besedah brez imena. Če se bo v nadaljevanju priključila morebiti novo ustanovljeni stranki, pa bodo lahko prevzeli tudi njeno ime.
Prav tako nova poslanske skupina ne bo spremenila že obstoječega statusa treh nepovezanih poslancev, ki pa se morebiti nastali novi poslanski skupini lahko pridružijo, je pojasnil predsednik DZ. Pričakuje tudi obvestilo o vodji nove poslanske skupine. Tako bo imel odprto pot za sklic usklajevalnih sestankov, potrebnih za dogovor, kako bo organizirano delo v delovnih telesih. Zatem lahko skliče tudi kolegij predsednika DZ, na katerem glasujejo vodje poslanskih skupin.
Tudi nova poslanska skupina bo imela na kolegiju predsednika DZ takšno moč, ki bo sorazmerna s številom poslancev v njej. V vsakem primeru, ne glede na to, kdaj bodo volitve, bodo po Vebrovih besedah začeli postopek preoblikovanja delovnih teles DZ. Pomembno pa bo dobiti tudi opredelitev vseh poslanskih skupin, katero vlado podpirajo in katere ne.
Vodenje PS prevzela Žgajnerjeva
V poslanski skupini PS bo medtem verjetno ostalo 10 poslancev. Vodenje je začasno, do imenovanja novega vodstva, prevzela Barbara Žgajner. V tem času se bo PS organizirala in prilagodila novim političnim razmeram v parlamentarni areni, pravijo.
Žgajnerjeva je ob tem povedala, da so naloge pred njimi jasne. V stranki in poslanski skupini bodo pozornost namenjali izključno izzivom Slovenije in ne bodo zgubljali časa s preteklimi dogodki. Člani so na zadnjem kongresu razrešili vsa odprta vprašanja, je dodala. Poslanska skupina ostaja tako zavezana programu Slovenija 2020, izhajajočemu iz obljub, danih na volitvah decembra 2011 ter sklepom stranke in poslanske skupine, od česar, kot trdi poslanka, ne bodo odstopali.
Kot je znano, so izstopi poslancev iz poslanske skupine PS posledica razpleta volilnega kongresa stranke, na katerem je predsedniški stolček vnovič pripadel Zoranu Jankoviću. Dogajanje v stranki vpliva tudi na njihove načrte glede Zavezništva liberalcev in demokratov za Evropo (ALDE). PS je namreč predlagala, da z dnevnega reda petkove seje Sveta ALDE na Dunaju umaknejo odločanje o prošnji PS za članstvo v zavezništvu.
KOMENTARJI (242)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.