Pri poskusnem sežigu, ki so ga v podjetju naredili marca, so strokovnjaki Zavoda za zdravstveno varstvo Maribor, ki bodo tudi danes merili morebitne škodljive emisije v zraku, ugotovili, da so bile takrat prekoračene dovoljene meje emisij, predvsem pa prašnih delcev, saj je Glin Pohištvo pri sežigu maščob dodajal tudi lesni prah. Sežig je bil opravljen pri temperaturi 1200 stopinj Celzija.
Ker se tovarna nahaja v središču mesta, prebivalci niso pretirano navdušeni. Za 24 ur radijske novice je župan občine Nazarje Ivan Purnat izjavil, da od sveta občine nihče ni zahteval negativnega ali pozitivnega mnenja, ampak je občinski svet sprejel sklep, da mora tovarna ivernih plošč v roku enega leta spraviti onesnaževanje s prahom v meje normalnega, sicer se bodo postavili pred tovarno in jo nasilno zaprli.
V Termoelektrarni Šoštanj pa bodo prihodnji torek pričeli s sežigom 150 ton kostne moke, ki jo bodo v cisternah pripeljali iz ljubljanskega podjetja Koto. Sežig, ki bo trajal vse do 26. aprila, bodo opravili na bloku pet, na katerem je ta torek uradno začela delovati čistilna razžvepljevalna naprava, s pomočjo katere so znižali količino emisije žveplovega oksida na omenjenem bloku za več kot 95 odstotkov. V šoštanjski termoelektrarni bodo v času sežiga pripravili dneve odprtih vrat, kar so tudi zahtevali člani občinskega sveta Šoštanja. Termoelektrarna bo tako odprta vsak dan med 11. in 23. uro in javnosti omogočila spremljanje merjenja emisijskih in imisijskih koncentracij.
Ministrstvo za okolje in prostor je danes sklenilo pogodbo s podjetjem Aerodrom Maribor o najemu skladiščnega prostora v velikosti 1150 kvadratnih metrov v skladišču na letališču Maribor. V teh prostorih bo začasno skladiščena kostna moka, ki nastane pri predelavi klavničnih odpadkov v družbi Koto. Pogodba je sklenjena za obdobje šestih mesecev od prevzema, vendar v ministrstvu predvidevajo, da bo moka v prostorih Aerodroma Maribor le dva meseca. V tem času naj bi bili zaključeni postopki, ki so potrebni za izvoz moke.
Že jutri pa naj bi začeli odvažati perno moko iz prostorov Zavoda RS za blagovne rezerve v Kočevju. Za vreče s perno moko (497 ton), ki je trenutno skladiščena pod šotorskim nadstreškom, je namreč ministrstvo najelo dodatne pokrite skladiščne prostore, prav tako v Kočevju, ki so v lasti tamkajšnjega podjetja LA MIL.