30. aprila po državi tradicionalno zagorijo kresovi. Da se praznovanje ne bi sprevrglo v nesrečo, na Upravi RS za zaščito in reševanje navajajo nekaj pravil, ki se jih tisti, ki kurijo kresove, morajo držati.
Prostor okoli kurišča kresa mora biti očiščen vseh gorljivih snovi. Če ob kresu ni požarne straže, mora biti kurišče kresa obdano z negorljivimi materiali, denimo s peskom, kamni, opeko ali kovino. Na javnih prireditvah pa mora biti zagotovljena požarna straža, ki jo lahko izvajajo le gasilci.
Kres mora biti ves čas pod nadzorom, ob vetrovnem vremenu pa ga sploh ni priporočljivo prižgati. Če ga vseeno prižgete, pa morate kurjenje kresa ob močnejših sunkih vetra prekiniti.
Pri kurjenju kresov je prepovedano uporabljati vnetljive, eksplozivne in oksidativne snovi, po končanem kurjenju pa je treba ogenj in žerjavico povsem pogasiti. Priporočljivo je, da kurišče prekrijete z negorljivim materialom.
Če se kje zalomi in kres požar v naravnem okolju pa ne oklevajte, ampak takoj pokličite na številko 112.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.