Poplave grozijo številnim srbskim občinam. V Čačku in Ovčar Banji poplavlja Zahodna Morava, v Dragačevem pa grozijo zemeljski plazovi. Na jugovzhodu je stanje trenutno bolj mirno, kljub temu pa tam zaradi taljenja snega pričakujejo novo naraščanje pretokov rek. Na terenu so tudi vladni ministri.
Izredne razmere so že včeraj razglasili za Lučane, Požego, Prokuplje, Gadžin Han, Doljevac, Žitorađo, Kuršumljo, Legano, Medveđo in Trgovište, danes pa je poplavljen tudi Aleksinac.
Načelnik sektorja za izredne razmere Predrag Marić pravi, da je v vasi Đunis pri Kruševcu zelo kritično. Tam so na varno evakuirali 27 vaščanov, zaprta pa je tudi cesta Đunis-Deligrad.
V občini Kruševac sta se razlili reki Rasina in Zahodna Morava in poplavili okoli 800 hektarjev površin. Poškodovanih je osem mostov, dva kilometra asfaltiranih cest in 20 kilometrov makadamskih.
Pri Trsteniku je Zahodna Morava poplavila okoli 300 hektarjev, njen pritok pa danes ni več naraščal. Boljše novice pa prihajajo iz Doljevca, kjer je se reka Toplica počasi vrača v strugo.
V občini Aleksinac so danes ob 7. uri razglasili izredne razmere. Zaprli so tudi del lokalne ceste. Na območju Dragačeva se je sprožilo več zemeljskih plazov, ki so posledica obilnih padavin v zadnjih dneh, zaradi česar odnaša tudi nekatere dele lokalnih cest. Tam je bilo poplavljenih več kot 300 hektarjev površin, gospodinjstva pa niso več ogrožena. Ministra Velimir Ilić in Aleksandar Antić sta že obljubila državno pomoč pri sanaciji zemeljskih plazov in cest.
Cesta med Lučani in Gučo, ki je bila včeraj poplavljena na odseku, dolgem sedem kilometrov, je danes spet odprta.
Samo na območju Požege je bilo poplavljenih 1500 hektarjev, pred dvema dnevoma evakuirani prebivalci, pa so se počasi začeli vračati na svoje domove.
Na območju Kraljeva so poplave odnesle številne ceste, in prekinile komunikacije v več kot sto vaseh. Na magistralni cesti Studenica-Ivanjica je voda odnesla okoli sto metrov asfalta, zaradi česar je več kot 500 gospodinjstev odrezanih od sveta. Vlada je že napovedala sanacijo ceste z državno pomočjo.
Izredne razmere pa so že preklicali na območju Zaječara. Tam je bil danes prisoten minister Milan Bačević, ki je ocenil, da so se pristojne službe na nastale razmere odzvale "vrhunsko". Dodal je še, da je škoda "minimalna".
Ponekod so iz varnostnih razlogov izklopili posamezne transformatorske postaje, zato prebivalci ogroženih krajev niso oziroma še vedno nimajo elektrike. Strokovnjaki pa opozarjajo: čeprav je na jugovzhodu države trenutni položaj mirnejši, gre v prihodnjih dneh pričakovati novo povišanje pretokov rek, saj se v teh dneh hitro topi sneg, zaradi česar se pričakuje novo naraščanje rečnih pretokov.
Na Kopaoniku naj bi se v prihodnjih dneh stalila več kot 40 centimetrov debela snežna odeja. Hidrologi ocenjujejo, da je v prihodnosti mogoče pričakovati večje pretoke Velike, Zahodne in Južne Morave, Ibra, Nišave, Toplice, Jablanice, Vetrenice ter na rekah Mlava in Tamiš.
V Romuniji tri žrtve poplav
Če iz Srbije ne poročajo o žrtvah poplav, pa temu ni tako v Romuniji, kjer so zaradi poplav umrli trije ljudje, dve osebi pa še pogrešajo. Med mrtvimi je tudi 13-letni deček, ki je utonil, njegovo truplo pa je danes naplavilo na breg reke.
Zaradi poplav so najbolj prizadeti južni predeli države, kjer so se vodostaji nevarno dvignili po močnem deževju in taljenju snega v goratih predelih. Romunske oblasti so že okrepile rečne nasipe, saj so za prihodnje dni napovedane še dodatne padavine, ki bi lahko še zvišale vodostaje rek.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.