POPKAST

'Zakon o psihoterapiji mora biti narejen za ljudi'

Ljubljana, 27. 06. 2024 08.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Kaya Kamenarič
Komentarji
47

Že kar nekaj časa se piše zakon o psihoterapiji. Pred letom dni se je prvič sestala delovna skupina Ministrstva za zdravje, ki naj bi sodelovala pri pripravi zakona. Strokovnjaki vseh strok (psihoterapevtske in klinično psihološke smeri) so že takrat opozarjali, da njihovo mnenje pri pripravi ni dovolj upoštevano, zdaj jih je strah, kakšna bo vsebina zakona, ki naj bi v kratkem vendarle prišel v javno obravnavo. Trenutno je še v koalicijskem usklajevanju. O tem, ali bi zakon lahko bil celo škodljiv in kakšnega zakona si želijo, je spregovorila psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Pred letom dni se je prvič sestala delovna skupina Ministrstva za zdravje, ki naj bi oblikovala zakon o psihoterapiji. Na mizi so imeli tri predloge, enega pa naj bi preoblikovali glede na dosežen konsenz v delovni skupini. Od takrat je ministrstvo večkrat napovedalo, da bo osnutek zakona prišel v javno obravnavo, pa se je vedno nekaj zalomilo. 

Katja Knez Steinbuch pri svojem delu primarno uporablja terapevtski model, ki ga je v Sloveniji razvil dr. Christian Gostečnik. Je pa Steinbuchova tudi članica Združenja zakonskih in družinskih terapevtov Slovenije in ustanovna članica Slovenskega združenja psihoterapevtov in svetovalcev. 

Februarja je potekal posvet med Slovensko krovno zvezo za psihoterapijo (SKZP) in državnim svetom, konec marca pa je državni svet pozval vlado, naj prouči njihove ugotovitve. Med drugim so prišli do zaključka, naj se opredeli pogoje za dodelitev naziva psihoterapevt, naj se ustanovi Zbornico psihoterapevtov z namenom reguliranja licenciranja in naj se uredi financiranje psihoterapevtske dejavnosti za posameznike iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Zdaj se šušlja, da naj osnutek zakona, ki naj bi kmalu prišel v javno obravnavo, ne bi vseboval nič od zgoraj naštetega. Tako klinični psihologi kot psihoterapevti pa se bojijo, da bi bil zakon škodljiv. Govorili smo z družinsko terapevtko Katjo Knez Steinbuch, psihoterapevtko relacijske družinske terapije in ustanoviteljico inštituta Vita Bona, ki dogajanje spremlja že od samega začetka. Spregovorila je o pasteh, ki bi jih lahko prinesel zakon. 

Knez Steinbuchova pravi, da bi bilo nujno, da bi bila psihoterapevtska pomoč dostopna in brezplačna vsaj za en segment ljudi, za najbolj ranljive skupine, torej socialno ogrožene in za otroke in mladostnike, ki čakajo na pedopsihiatrično obravnavo tudi več let. Želi si, da bi zakon, ki bi prišel, vseboval konkretne smernice, da bi lahko psihoterapevti delali tako v sociali kot v šolstvu in tudi s tem posredno reševali težave čakalnih dob v zdravstvu. 

Psihoterapevtka dodaja, da trenuten osnutek zakona ministrstva za zdravje tega ne vsebuje in da tak predlog ni sprejemljiv, ker ne bo poskrbel za ljudi, ampak bo sam sebi namen. Poklic psihoterapije pa bi moral biti sistematiziran in uvrščen na vse resorje, ne le na trg, da bi lahko učinkovito odgovarjali na stiske ljudi.

"Ker zakon tega v nobenem členu niti ne predpostavlja, obstaja resen sum, da se ne bo uredilo niti vstopa psihoterapevtov na področje zdravstva. Takšen zakon pa v praksi ne bo spremenil nič, le še podaljšal čakalne vrste in je sam sebi namen," pravi.

Drugo nevarnost novega zakona Knez Steinbuchova vidi v omejitvah pri obravnavi duševnih motenj. "Če pacienti z duševnimi motnjami nenadoma ne bodo več smeli k psihoterapevtu – ker predlog zakona predpostavlja, da bo duševne motnje obravnaval le klinični psiholog ali psihiater – bodo spet nastradali pacienti, ki bodo ostali brez takojšnje pomoči. Do zdaj so se namreč vedno lahko obrnili na psihoterapevte, ki so skupaj s psihiatri lahko nudili takojšnjo strokovno pomoč, in preprečevali, da bi ljudje v stiskah bili sami in brez pomoči," pojasnjuje. 

Po njenih besedah bi tak zakon uvajal le zdravljenje z zdravili in uporabniku/pacientu onemogočal dostop do varnih in kakovostnih psihoterapevtskih storitev. Prepričana je, da se bodo na tak način vrste v javnem zdravstvenem sistemu samo še podaljševale. "Uporabniki z motnjo pa bodo ostajali brez pravočasne in redne podpore, ker je javni zdravstveni sistem že zdaj ne nudi pravočasno, kar pomeni, da se bo stanje uporabnikov lahko močno poslabšalo, to pa bi lahko pomenilo razvoj novih motenj. Tak zakon ne bi bil dober za ljudi, saj ne bi poskrbel dovolj dobro za uporabnike, niti za psihoterapevte, niti za javni zdravstveni sistem," pravi. 

Svari tudi pred tem, da bi ministrstvo "ustreglo" interesom posameznih skupin. "Zakon ne prinaša psihoterapevtske zbornice in daje javna pooblastila samo društvu," je povedala in poudarila, da se s tem v psihoterapiji uvaja monopolizem in izključuje enakovreden nadzor nad vsemi izvajalci. 

"Če bomo ohranili zatečen sistem, kjer niti udeležba v društvu ni zakonsko obvezna, kjer ni enotnega nadzora nad vsemi, nismo spremenili nič. To pomeni, da bo v praksi psihoterapijo še vedno lahko izvajal vsakdo. Tak zakon je zelo zaskrbljujoč, saj si psihoterapevti močno želimo zakona za ljudi, ki bi bil zares strokoven, varen in dostopen ter bi pomagal skrajševati čakalne vrste v javnem zdravstvu," pravi. 

Kaj je še povedala, pa v Popkastu! Vabljeni k poslušanju. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (47)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Abrams
27. 06. 2024 20.41
+3
Normalni ljudje zaposleni v gospodarstvu postajamo obrobje družbe. Istočasno pa največji plačniki davkov. Kolk časa pa mislite, da bo to šlo ????
Levcekk
27. 06. 2024 20.06
Kot prvo mora politika in država zlorabljati zdravstvo zoper takšnih,ki smo glasni in kritični do politik/oblasti ustrahovanj in zlorab institucij na čelu z policijo in korupcije v vrhu politike oz.drzave.Tako so po ukazu polizike in države v UKCL načrtno uničili mojo transplantirano ledvico.Istocasno pa so načrtovano zlorabili tudi psihiatrijo in iskoristili moje nestrinjanje z obravnavo zato,da so me prisilno hospitalizirali in hitro pripisali diagnozo psihoza oz.sizofrenija po transplantaciji ledvice in zo brez vsakih simptomov.Dejstvo je namreč,da me politika in njej podrejena policija,ki opravi levji delež in deluje kot koordinator in družba oz.drzava tako želi etiketirati ter utišati _,uničiti in tako rešiti težavo z menoj.Hlej moj Facebook Instagram Borut Zabret in zdravstveno dokumentacijo,ki govori sama zase .
Senzor
27. 06. 2024 14.35
+5
Vsi zakoni, ki jih sprejemajo, zmanjšujejo dostopnost do zdravstva. Zato jih predlagajo in sprejemajo, da se daje čim manj sredstev iz ZZZS. Tudi čakalne vrste so izgovor in nateg. Pri lastnih ljudeh se varčuje, daje pa se vse vrste pomoči tujcem, ki niso nič plačevali v zdravstveno blagajno (primer - oskrba migrantov).!!!
minkica91
27. 06. 2024 12.48
+2
zgleda da psihologija ne pomaga, posebej kake zbornice ne, eni govorijo o kapi in visokem pritisku, to pa nima veze z psihologijo v tem primeru moraš do zdravnika, ne pa do psihologa, ne vem kaj bi si s tem lahko pomagal.
PomisliNaSonce
27. 06. 2024 12.18
+0
Nič se ne zgodi iz neba. In tudi zdravi in ne pozdravi se, brez naše lastne udeležbe v celoti
devlon
27. 06. 2024 12.08
-1
Obicajno gre za 'strokovnjake', ki si sami tezko pomagajo. Zbornice pa tud vemo cemu so namenjene..ustvarjanju monopola
March
27. 06. 2024 11.35
+7
Malo ste zamudili s temi terapijami, saj je danes več normalnih po norišnicah, kot na cesti...
Mor4na
27. 06. 2024 11.23
+1
Še dobro da v družbi ni več prevladujoča tista "šank terapija" ki je zagovarjala pitje alkohola za odpravo težav! Nič čudnega da imamo cele generacije alkoholikov...
Mens sana
27. 06. 2024 10.44
+6
......psihoterapevti bi radi postali zdravstveni delavci in se tako prisesali na zdravstveno blagajno..........Dvomim v uspeh, zato je potrebna vseeno ustrezna javno priznana izobrazba - klinična psihologija ali psihiatrija..............
Arhaist
27. 06. 2024 10.41
+5
Oh kaj bi vse moralo biti, ampak ne bo drugace. Ze od osamosvojitve se svaljkajo in kradejo eni in isti, samo imena se menjajo…
Pig Brother
27. 06. 2024 10.36
+8
Naj se neha kradet pri vsakem projektu, pa bo dnarja za plače bistveno višje več kot dovolj in v večini ljudje ne bodo rabli nobene psihoterapije, je pa res, da jo bodo rabli tisti, ki danes pobirajo mastne dnarje na račun naivnega naroda, ki ga kot davkoplačevalci financirajo, da se z njem dela projekte, katerega del denarja odteka v bogastvo že tako bogatih. Prevelik del seveda
Houdre
27. 06. 2024 10.03
-3
A imate kaksno drugo idejo za koga če ne za ljudi???
minkica91
27. 06. 2024 10.03
-9
po mojem ni to nič, človek si mora sam pomagat, drugo je zapravljanje časa, pa vsak hoče svoj zakon, zakaj.
Zmaga Moke
27. 06. 2024 10.35
+4
Zmaga Moke
27. 06. 2024 10.38
+9
Torej, ko te bo kap, si boš pomagala sama? Ker psihične bolezni so v veliki večini fiziološke narave.
User2551428
27. 06. 2024 10.02
+3
Ko pomisliš, da je edino nobelovo za psihiatrijo prejela lobotomija. 😐
roten
27. 06. 2024 10.01
+1
Vse mimo brez efekta
minkica91
27. 06. 2024 09.55
-17
ljudi je potrebno zaposliti, pa nimajo več veliko mislit na psihične težave, ko se enkrat znajdeš pri psihologih, je to kot bi imel neozdravljivo bolezen. Zato pamet v roke in čim manj se naj ljudje s tem ukvarjajo, delo je po mojem boljše zdravilo.
canelo
27. 06. 2024 10.32
+11
Bolj deb.lnega komentarja nebi mogla napisat. Zakaj npr. nekomu, ki ima povišan pritisk ne rečeš, daj zaposli se pa nehaj misliti na pritisk in srce? Problem je v tem ker ste ljudje po novem strokovnjaki za vsako področje pa če prav ne poznate niti osnovnih pojmov.
Zmaga Moke
27. 06. 2024 10.38
+10
To je tisto šank mišljenje izpred 70ih let.
minkica91
27. 06. 2024 12.46
-3
povišan pritisk ne zdravi psihoterapevt, ampak zdravnik, psiholog pa še nikoli ni bil zdravnik.
Buča hokaido
27. 06. 2024 16.36
+3
Lepinja
27. 06. 2024 09.54
+6
Aplikacija za tovrstna zdravljenja bo kmalu v prodaji po promocijski ceni. Če naroočite v predprodaji bo cena le polovična
victini
27. 06. 2024 09.53
minkica91
27. 06. 2024 09.50
-10
čudno se mi zdi, vse več je teh psihoterapevtov in psihologov , pa več samomorov, kaj le delajo vsi ti strokovnjaki, ali sploh odgovarjajo za svoje delo.
Lepinja
27. 06. 2024 09.49
+3
Kaj nam bo zakon v deželi šarlatanstva ?