Ne pozabimo, je poudaril, da so še ne dolgo nazaj potekali resni pogovori o prodaji Petrola Lukoilu, različni dogovori, če bi se uresničili njihovi cilji, pa bi na koncu pomenili za Slovenijo popolno odvisnost od ruskega plina. Pojasnjuje tudi, zakaj ni glasoval o resoluciji, da je Rusija teroristična država.
Klemen Grošelj, ki je bil izvoljen v Evropski parlament na listi stranke, ki je ni več, to je stranke Marjana Šarca, se bo zdaj potegoval za mesto na listi stranke Svoboda. Grošelj je tudi strokovnjak za vojaška in mednarodna vprašanja. Kako primeren je bil po njegovem odziv Evropske unije na spopad na Bližnjem vzhodu? V EU, ki bije že boj same s seboj v teh tednih, ko njeni predstavniki iščejo prave besede, imajo težave z dikcijo, kako nekaj povedati, da ne bo nihče užaljen. Rešitev Grošelj še vedno vidi v dveh državah, ob tem, da meni, da bi se morali z dela palestinskega ozemlja umakniti izraelski priseljenci. Poudarja, da je najbolj nevaren trenutek, ko bi lahko spopadi eskalirali tudi širše v regiji, že mimo.
Kako te razmere vplivajo na širjenje antisemitizma pa tudi antiislamizma? Kakšen bo razplet v Ukrajini? Grošelj predvideva neko obliko zamrznjenega konflikta. Je ob teh vojnah, spopadih zagovornik širjenja vojaške industrije?
Je med poslanci, ki se posebej ukvarjajo z Zahodnim Balkanom. Pojasnjuje, zakaj je znanje jezika pri tem zelo dobrodošlo.
Kaj bodo Srbiji prinesle spet nove izredne volitve, ki bodo ta mesec? Prejšnje izredne so bile aprila 2022. Ima opozicija sploh kaj možnosti? Ali Srbija oziroma natančneje Vučić sploh želi vstopiti v EU?
Grošelj se zavzema za večji nadzor nad porabo denarja na Balkanu in v sklopu tega za širitev pristojnosti Urada evropskega javnega tožilstva.
Poslanci so idioti
Kako ob tem kritično ocenjuje vlogo komisarja za širitev, Madžara Varhelya, ki je znan po izjavi, da so poslanci idioti?
In kaj meni o novo ustanovljenem Inštitutu Boruta Pahorja za pomoč državam Balkana?
Kako se odločajo poslanci, ko gre za okolje, na primer za omejitev rabe fitofarmacevtskih sredstev, pesticidov? Zaradi zavrnitve predloga uredbe o zmanjšanju uporabe pesticidov v EU do leta 2030 je prišlo do javnega obračunavanja med slovenskimi poslanci v EU. Na prvi pogled je paradoksno, ker so proti glasovali poslanci, ki se, vsaj zgleda tako, bolj zavzemajo za okolje. Zakaj?
Kako močan je vpliv lobistov? S kom se sestaja Grošelj? Poslanec ob tem opozarja tudi na vplive, ne samo na poslance v parlamentu, ampak predvsem na Evropsko komisijo in da bi to moralo postati bolj transparentno.
Kaj pričakuje v predvolilni kampanji, kakšne poudarke? Bo fokus na migrantih?
Kako nekoliko od daleč vidi dogajanje v domači politiki?
Nekatere stvari, odzivi pravi, ga kar presenečajo, posebej, ker jih lahko primerja s tujimi izkušnjami. Tako na primer ga je v zadnjem času presenetil zelo oster odziv zdravnikov ob predlogu zakona, da bi morali vsi pomagati in priskočiti na pomoč, ko gre za izredne razmere, kot je bila na primer epidemija covida.
Nekateri njegovi kolegi iz Nemčije, poslanci v Evropskem parlamentu, ki so po poklicu zdravniki, pravi, so bili ob epidemiji vpoklicani. In še med dopustom so se posebej usposabljali, da so lahko pomagali bolnikom s covidom ...
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.