Iztočnica za pogovor je bila zadnja javnomnenjska anketa, ki so jo za našo medijsko hišo opravili na inštitutu Mediana. Pokazala je, da je predsednik vlade Robert Golob ustavil politični prosti pad. Lider opozicijske SDS Janez Janša pa postavlja rekord strankine podpore v tem mandatu. Pri tem je nekdanji poslanec in minister SDS napovedal usodne parlamentarne premike do konca aktualnega mandata.
"Svoboda bo razpadla, to moramo vnaprej vedeti. Del ljudi se bo preselil tudi k vaši SD, del k Levici in del k nepovezanim poslancem. Pričakujem, da bo podpora GS v neki točki padla pod SD," je ocenil Vinko Gorenak. Sogovornica Anja Kopač se glede na parlamentarna razmerja, kjer ima največja vladna stranka 40 poslancev, koalicija pa skupno 52 oziroma 53, s tem ni strinjala. "Jaz bo mogla temu ploskati, ampak sem realna. /.../ Slovenci so že večkrat izvolili 'Mesijo' in imajo potem velika pričakovanja do ljudi, ki so pogosto brez veščin vladanja. In aktualni oblasti se pozna, da so politični novinci."
Kaj pomenijo Janševi pozivi k oboroževanju?
Pogovarjali smo se o zelo široki paleti relevantnih tem od starajoče se družbe, političnem izključevanju, predsodkih, populizmu, sodnih procesih, feminizmu in migracijah. In prav na tej točki, ki bo zagotovo zelo zaznamovala tudi prihajajoče evropske volitve, se je debata med sogovornikoma iz politično nasprotnih političnih družin precej razživela.
Tudi v točki, kaj k temu doprinesejo pozivi Janeza Janše k oboroževanju državljanov. "Švica je ena tistih držav, ki je najbolj oborožena. Pa nimajo nobenih težav z nasiljem. Poudarek Janše je bil na legalno. Ta poziv ni bil dan z vidika neke agresije," je potezo branil Vinko Gorenak. "Meni je nesprejemljiv. V politiki in javnem diskurzu, ki generira občutke ljudi, bi bilo treba bolj paziti," je nasprotovala predsednica strokovnega sveta Inštituta 1. maj.
Usoda Logarjeve Platforme Sodelovanja
Glede politične prihodnosti poslanca SDS Anžeta Logarja s svojo Platformo Sodelovanja, nekdanji minister za notranje zadeve meni, da sta samo dve poti: "Ali gre leta 2025 na kongres, pa bo stranko vodil, premaga Janšo, adijo. Ali pa gre ven in naredi svojo stranko. Moral se bo izjasniti." Kateri scenarij je bolj verjeten, pa ni želel ugibati. Kaj pa obratna usoda, kot jo Gorenak napoveduje največji vladni stranki? Bi lahko tudi Anžetu Logarju na samostojno politično pot sledil kateri od poslancev SDS?
Na eni od Logarjevih javnih tribun se je skupaj s strankarskim kolegom Dejanom Prešičkom oglasila tudi nekdanja ministrica za delo. A pravi, da ne gre za podporo oziroma napoved velike "rdeče-črne" koalicije, ampak spremljanje političnih alternativ, ki se ne izključujejo. Zelo kritična pa Anja Kopač ostaja do Gorenakove matične stranke, ki da se je po njeni oceni v zadnjih nekaj letih politično radikalizirala.
In kaj ima z vsem skupaj novinarski kolega Žiga Bonča? Poglejte in prisluhnite tokratnemu političnemu podcastu.
KOMENTARJI (352)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.