"Temeljno je to, da premier izgublja zaupanje, ker govori, napoveduje, obljublja in potem se ne zgodi nič," je javnomnenjsko strmoglavljenje premierja s 4. na 16. mesto komentiral Grošelj. Ob tem je prepričan, da očitki na račun novinarjev, da poročajo "na prvo žogo", ne vzdržijo, saj da "če premier reče, da bodo prenovili vlado, seveda novinarji to vzamemo resno. Tudi javnost to vzame resno. Od predsednika vlade se pač pričakuje, da uporablja diskurz, ki je usklajen s kabinetom predsednika vlade in koalicijskimi partnerji." Esih je prepričan, da Golob navzdol vleče svojo stranko Gibanje Svoboda: "Različni interesi, nekateri govorijo celo o centrih moči, so se postavili ne toliko proti vladajoči koaliciji, ki bo očitno do konca mandata nezamenljiva, ampak proti človeku, ki je po njihovi oceni vir nestabilnosti, torej proti predsedniku vlade." Ugotavlja sicer, da je od začetka mandata nespremenjeno še vedno zelo udobna parlamentarna koalicijska večina "fiksirana, stabilizirana, vezana na idejo koalicije".
Kdo je v koaliciji že snel rokavice?
Oba gosta sta pretekli teden podrobno spremljala dogajanje in zaplete v poslanskih klopeh, kot pravi Esih, je opozicija "koaliciji nastavila mino". "In potem je začelo 'kozmično deževati'. Iz tega bizarnega zapleta bi potegnil ugotovitev, da zna biti koalicija izjemno populistična," je analiziral Esih in podčrtal, da smo torej lahko videli "celoten parlamentarni spekter, ki je po obeh glasovanjih podprl usklajevanje (100-odstotno usklajevanje socialnih transferjev z inflacijo, op. p.). In karavana gre dalje". Grošelj to vidi kot dokaz "nezrelosti" vladajočih, kar se po njegovem odraža v javnomnenjskem utripu. Večerovec v nadaljevanju mandata sicer pričakuje "kar nekaj soliranja koalicijskih strank, sploh SD". "Zdi se mi, da ta stranka najbolj od vseh v predvolilni kampanji, izvajajo razne akcije, potujejo z vlakom, predstavljajo svoj program in dosežke. Tudi ta poteza ministra Matjaža Hana, ko je 'izletel' s tem, da bo treba 'zakon o štempljanju' spremeniti, kaže, da ni neke usklajenosti. Da se ne dela več v rokavicah, ampak da so nekatere že snete," opozarja Grošelj.
"Divje oblike populističnih sil" na obzorju
Esih je kot eno večjih sprememb v javnomnenjskih meritvah izpostavil povečanje deleža neopredeljenih: "Ti neopredeljeni pomenijo protest proti etabliranim parlamentarnim strankam. Morda bi delno lahko v ta prostor posegel Anže Logar, drugače pa je po mojem odprt za neke divje oblike populističnih sil, ki bodo verjetno v naš politični prostor stopile do naslednjih volitev." V zvezi s projektom Anžeta Logarja komentatorja ugotavljata, da njegov sestop s čela sveta stranke SDS nikakor ni presenečenje. Gosta tokratne epizode POPkasta sta analizirala, koga na političnem prizorišču poslanec SDS najbolj ogroža. Komentirala sta prestrukturiranje na desni sredini političnega prizorišča, ki da je v polnem zamahu.
Novinarja sta se onkraj jesenskega političnega vrenja dotaknila še aktualnega dogajanja na mariborskem Večeru, katerega kolektiv je na nogah zaradi načrtovane selitve v prostore v lasti mariborskega župana Saše Arsenoviča. "Javnost kar dobro razume, da ne gre skupaj, da je medij v poslovnem odnosu z županom," je dejal Grošelj in ocenil, da se bodo novinarji, če bodo res primorani delovati v prostorih nosilca politične oblasti, počutili utesnjeno. Prepričan je, da tudi če župan ne bo neposredno vplival na uredniško politiko, bo s tem močno poškodovan že videz njihove nepristranskosti. Napovedi o selitvi je označil kot nesprejemljive.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.