POPKAST

Pošasti pod pisalno mizo

Ljubljana, 25. 02. 2023 14.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Janez Usenik
Komentarji
11

Ali bi si svojemu otroku, staremu okoli 10 let, dali svojo kreditno kartico in ga poslali v New York, naj tam nekaj časa živi in se zabava? Najbrž ne. Toda na nek način to počnete vsakič, ko otrok odide v svojo sobo in tam uporablja internet. V prvem scenariju bi vas seveda skrbelo, ali se vašemu otroku ne bo kaj zgodilo, saj je v mestu, ki ima osem milijonov ljudi, gotovo kdo, ki mu bo hotel kaj slabega. Toda internet je v resnici velemesto, v katerem prebiva več kot pet milijard ljudi.

Res je, da ne morejo fizično stopiti v stik z otrokom, a prav lažna varnost doma je varljiva. V tem na videz varnem okolju smo pripravljeni deliti precej več podatkov o sebi ali storiti precej bolj drzne stvari, kot bi jih sicer. Na to opozarja Tilen Dominko iz Zavoda Varni internet. Z njim in Tadejem Hrenom s Si-certa smo se pogovarjali o pasteh in nevarnostih spleta.

Na spletu nismo najšibkejši zaradi pomanjkljive programske zaščite na računalniku, šibki člen smo postali ljudje. Najhujši plenilci na internetu niso strokovnjaki za računalništvo, ampak spretni psihologi, ki nas prepričajo, da jim pomagamo pri tem, da nas izkoristijo. O spletnih prevarah danes pogosto beremo, a tu se nevarnost spleta še ne konča.

Spletni giganti nam ne prodajajo nič, pravi ena od misli o sodobni družbi, v resnici so iz nas naredili tržni produkt. Večinoma se niti ne zavedamo, a vsak trenutek jim povemo veliko o nas, naših navadah, željah, o tem, kaj počnemo, kje in s kom smo. In ko sprejmemo njihove pogoje poslovanja, jim damo pravico, da vse te podatke uporabljajo v tržne namene. Morda je to še sprejemljivo, če nam na osnovi teh podatkov pošiljajo ciljane reklame, toda težko je predvideti, za kaj vse bodo te podatke uporabili. Zakonodaja jih zelo ohlapno omejuje. Bil je primer, ko so na primer imeli pravico deliti podatke, ki jih pošilja robotski sesalnik, in jih tudi prodajati naprej. Teoretično s tem kaka kriminalna združba morda točno pozna tloris vašega stanovanja. 

A ne le žrtve, marsikdo je na spletu nevede postal kriminalec, če je bil recimo del skupine, v kateri se deli nelegalna vsebina, nekateri pa so pod pretvezo spletnega dela od doma postali del mednarodne verige pranja denarja.

Splet je marsikje vzel tudi stare težave in jih povečal. Medvrstniško nasilje, denimo, je s spletom postalo veliko hujše in spletno zaničevanje, žaljenje in širjenje neresnic je že marsikaterega mladega človeka pahnilo v tako hudo stisko, da je storil samomor. 

In mladi še zdaleč niso edini, ki so v nevarnosti. Starejše smo internet skoraj prislili uporabljati, saj si brez njega težko predstavljamo uporabo banke, plačevanje položnic in celo obisk zdravnika. A ker je to svet, ki ga ne poznajo, so v njem ena najbolj ranljivih skupin. Mi srednjih let pa smo prepogosto popolnoma prepričani, da nevarnosti poznamo, a smo prav zato naivni in ranljivi.

Zakonodaja ves čas vsaj za korak zaostaja za tehnologijo, družba pa je vsaj tri korake zadaj. Kaj torej storiti, da bi internet postal varen, ali pa vsaj ljudem dati možnost, da se nevarnosti ubranijo? O tem v pogovoru v Popkastu. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nik Š.
26. 02. 2023 13.06
+3
Mislim, da si po vsem tem času te vaše osiromašene in zastrahovalne retorike resnično zaslužite klofuto. Primerjati samostojno potovanje otroka z vstopom v virtualni svet je, četudi samo kot analogija, dokaz nekakovosti piscev in vodstva vašega portala. Že dlje časa sem okleval z aktivnostjo svojega računa tu, ker pa me včasih vseeno kaj pozitivno preseneti. Sedaj pa želim samo povedati, ali imate samozavedanje glede tega ali pa tudi ne, da je kakovost vašega predajanja informacij estetsko in kredibilno podhranjena. Ne glede na demagoško agendo ter vse zakonitosti medijev glede zastrahovanja ter subtilnega vplivanja na temeljno razpoloženje, je vsebina v večini tako slaba, da ni primerna niti za parodijo. Laično rečeno in uporabljeno zgolj kot primerjava (da mi ne boste očitali kršenja vašega opozorila po 297. členu), skrajni totalitarizem v svoji paraleli dopušča več svobode misli skozi revolucionarnega duha, kot sistem v katerem kvazi medij pod pretvezo deluje kot informant, a je komaj bleda senca slabe propagande.
scipio
26. 02. 2023 10.18
+2
Interneta sta 2, dobri internet in slabi internet. Prvi človeku koristi, drugi mu škoduje. Enako kot razne zasužnjujoče materialne entitete, npr.: denar, alkohol, tobak in farmakološko altivne snovi. In mnoge zasužnjujoče nematerialne entitete: npr. apetit, spolna sla, ljubezen, ljubosumnost, verska blaznost, politična pregretost, dominanca, submisivnost...Pri internetu je tako kot pri vsem ostalem, kamor vstopi hudič : meja med koristjo in tveganjem ni jasno izrisana in se spreminja med ljudmi in tudi znotraj posameznika. Odrasel človek ima možnost, svobodo in odgovornost, da si to mejo postavlja sam, mnogim to ne uspe. Otrok je glede tega še bolj ranljiv, ker se duševno, fizično in socialno šele oblikuje v človeško osebnost in zato prej podleže raznim vabam, ki ga zapeljejo v navidezno ugodje in užitek, dejansko pa v odvisnost. Lahko gre za hamburgerje, sladke gazirane pijače in debelost, ali za nevarne spletne komunikacije, ki otroka vodijo v razne psihične in socialne poškodbe in deviacije. Starši in šola, če to dvoje ne opravi svoje vzgojne, podporne in tudi kaznovalne vloge, je škoda za posameznika in generacijo lahko toliko večja.
kritika1
26. 02. 2023 11.48
+1
Truth
26. 02. 2023 09.24
-1
Internet na impulze kot vcasih pa bo mir
Maiike
26. 02. 2023 09.14
-1
O pošastih vemo veliko pojavile so se leta 40, potem so prišle z zvezdo iz Hoste sedaj pa so v SVOBODI in delajo narodu državi nepopravljivo škodo.
26. 02. 2023 10.56
+4
ti si pošast, ki nima pojma o zgodovini Slovenije!
Ni corone
25. 02. 2023 19.43
-2
pošasti maš na vladi in v medijih
setisfekšn
25. 02. 2023 15.42
+8
Pošasti so tudi tukaj v sloveniji pa samo pod mizo se kar svobodno sprehajajo po mestu po parlamentu povsod!!!
setisfekšn
25. 02. 2023 15.23
+0
Rusi imajo boljše in učinkovitejše orožje od nata problem je samo ker je številčno manjše
setisfekšn
25. 02. 2023 15.25
+0
Mnogo premajhno da bi se lahko uspešno uprl natu
?ebula
25. 02. 2023 14.39
+8