Zakaj je po skoraj enem letu aktualne oblasti vladi začela občutno kopneti podpora? Kaj volivci najbolj zamerijo Robertu Golobu in njegovim političnim zaveznikom? Naš sogovornik ocenjuje, da vladajočim najbolj manjka psihološki uvid v slovensko dušo. "Slovenci ne uživajo v oblasti, ki uživa na oblasti. Slovenci uživajo, ko imajo na oblasti duhovnika. Nekoga, ki deluje kot duhovnik. Zato so imeli tako radi Janeza Drnovška in je toliko časa zdržal na oblasti."
Pri tem vladi očita slabe svetovalce in celo vleče vzporednice s trenutno glavnim športnim dogodkom v državi – svetovnim nordijskim prvenstvom v Planici. "Vsak fant ali punca, ki tam skoči, je obdan ali obdana s psihologi in terapevti, ki jim pomagajo skozi tistih 10 sekund leta. Tu pa imamo pa vlado, ki vodi celo Slovenijo in dva milijona ljudi, ima pred sabo orjaške naloge, misije – reforme, pa ni obdana z ljudmi, ki bi ji lahko pojasnili osnovne psihološke trike."
Na oblasti se ne smeš delati, da uživaš
Na vprašanje, kdo ali kaj je najšibkejši člen vlade, Štefančič odgovarja, da je to samoobčutek vladajočih, da so simpatični. "Mi smo simpatični, ker smo vas osvobodili Janševe vlade. Ampak v Sloveniji ta simpatičnost izgine. Tega je konec v hipu, ko se pojavijo problemi. Takrat je medenih tednov konec. In tega je konec že lep čas," pravi magister filozofije in dvakratni dobitnik Rožančeve nagrade, najvišjega domačega esejističnega priznanja.
"Ne moreš se, ko prideš na oblast, delati, da v tej oblasti uživaš. Ne moreš se delati, da plešeš, da se ljubiš in se imaš fino. Zato, ker pri ljudeh ustvarjaš vtis, da se ukvarjaš sam s sabo. Da je tebi lepo, medtem ko se z njihovimi problemi ne ukvarjaš. Pri ljudeh to slej ko prej deluje arogantno," pravi.
Težavo vidi tudi v seriji napovedanih reform. Čeprav ima koalicijski trojček udobno politično večino in je časovno še v prvem delu mandata, je veliko napovedovanje reform v slovenski politični zgodovini praviloma pomenilo slabe novice, argumentira. "Ko so bile reforme napovedane, se je vedno končalo brez reform. To je vedno pomenilo, da ne bomo trenutno nobene situacije rešili. Nihče ne bo dobil denarja, nihče ne bo tega, kar hoče. Ampak je preneseno v neko prihodnost."
Anže Logar in sindrom evropskih poslancev
Kot iztočnico za pogovor smo vzeli zadnjo javnomnenjsko raziskavo, ki so jo na Inštitutu Mediana izvedli za našo medijsko hišo. Ta pa je izmerila, da vlado prvič po oblikovanju podpira manj kot polovica volilnega telesa. "Če razgrnemo številke, ki jih kaže Mediana, dobimo resnične ljudi. Ti pa pravijo, jaz želim imeti zdravnika zdaj. Ne čez pet let. Jaz bi hotel imeti višjo plačo zdaj, ne pa čez tri leta."
In kaj v tem času počne opozicija? V čem je skrivnost visoke javnomnenjske podpore, ki jo kljub porazu v drugem krogu predsedniških volitev ohranja poslanec SDS Anže Logar? Štefančič ocenjuje, da se pri njem ponavlja 'sindrom evropskih poslancev', ko politična pasivnost pri volivcih postane politikova prednost. "Ni te tu, se ne oglašaš, ampak imaš visoko podporo. To se dogaja Logarju. Nič takšnega ne počne. Miruje, ne moti. Nihče pa ne ve čisto zares, s čim se ukvarja."
Vse to, tako Štefančič, se dogaja v sodelovanju z Logarjevo matično SDS in njenim dolgoletnim predsednikom Janezom Janšo. "Logarja tržijo kot sprejemljivega Janeza Janšo. Kot mehkega Janeza Janšo. Ampak on se je kot minister v prejšnji vladi z vsem strinjal. Sodeloval je pri odločitvah, nikoli ni rekel ne," poudarja sogovornik. Politično korist pri tem pripisuje obema politikoma. Prvak SDS bi z novim političnim projektom lahko znova sestavljal vlado, medtem ko se Logar lahko distancira od najbolj ostrih politik in potez svojega političnega šefa.
Licemerna licitacija Pahorjeve katre
Ne le vlade in opozicije, dotaknili smo se tudi predsedniških dilem. V urad nove predsednice republike po sporu in protestnem odhodu iz Golobove vlade prihaja nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar. Bosta dve tako močni osebnosti lahko funkcionirali kot v isti ekipi? "To bi jaz rad videl. To bo zanimiv kombinat. Ne znam si predstavljati. Me zanima, koliko časa bo zdržala Tatjana Bobnar na tem položaju? Nataša Pirc Musar ni ravno oseba, ki se bo pustila voditi. Želela bo dominirati, na neki način. Druga gospa, bi rekel, tudi," pravi Marcel Štefančič.
Tu pa je prodajanje katre, ki se ga je v dobrodelne namene lotil nekdanji predsednik republike Borut Pahor. Vse lepo in prav, pravi naš sogovornik. A hkrati pri tem opozori tudi na dvoličnost takšne piarovske poteze. "On je bil premier. Imel je moč. Kot predsednik vlade bi lahko za otroke z rakom namenil milijone. Pa se je raje oprijel neoliberalnih politik, ki so denar spravljale stran od zdravstva. In od otrok z rakom," je kritičen.
V video podcastu pa preverite, kaj Marcel Štefančič trenutno počne v svojem starem televizijskem terminu ob ponedeljkih zvečer. In zakaj raje kot 'nacionalko' zadnje čase prižge POP TV.
KOMENTARJI (614)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.