"Imeli smo celo primer samomora oškodovanke romantične spletne prevare," me je šokiral David Gracer, višji kriminalistični inšpektor iz Sektorja za gospodarsko kriminaliteto v Upravi kriminalistične policije Generalne policijske uprave. Gracer je v celoti upravičil dolgi naziv, ki ga ima, in v Popkastu prikazal vse pasti možnih goljufij, na katere lahko vsi naletimo na spletu. Kdor si bo vzel čas in prisluhnil, tega ne bo obžaloval.
Porast spletnih goljufij Policija beleži že zadnjih 10 let. A ne le število prevar, naraščajo tudi zneski, ki jih goljufi pridobijo. Nekateri oškodovanci ostanejo brez življenjskih prihrankov, drugi gredo celo dlje – najemajo enormno velike kredite, da bi na koncu dobili še več. Gracer je predstavil konkretne primere in človeka spreleti srh, ko sliši, da je naš sodržavljan izgubil več kot pol milijona evrov, ker mu je bilo obljubljeno, da jih bo v žep spravil še dodatnih 200.000. Danes so številke naravnost zastrašujoče. Lani že okrog 1000 kaznivih dejanj, škode pa skoraj 20 milijonov evrov.
V času pandemije je Policija obravnavala skupno okoli 2000 prijav in 40 milijonov evrov je steklo na račune goljufov. Velik del denarja se je izgubil, ljudje so ostali praznih rok, bančnih računov in z velikimi stiskami. Prav je, da je velika pozornost usmerjena v izobraževanje mladih na spletu, kajti pasti so tudi na področju spolnih zlorab zelo velike, a zdi se, da je morda premalo tovrstne pozornosti namenjeno starejši populaciji, ki je v času covida-19 od svojih otrok dobila v roke napravo, ki je ne razumejo vedno prav dobro.
Slednji so včasih popolnoma internetno nepismeni, saj so rojeni v času, ko se je govorilo: "Seveda je to res, saj je bilo na televiziji!" In na ta način mnogi razumejo tudi vse, kar vidijo in preberejo na spletu. A ne le, da mislijo, da je vse res, tudi verjamejo vsem, ki do njih pristopijo na spletu, kar je zelo pogosto pri romantičnih prevarah. Pri romantičnih goljufijah so v ospredju starejše (večinoma samske) ženske, pri ostalih prevarah ljudje vseh starosti, vseh profilov, kot pove Gracer.
Povedal je, kdaj mora začeti svetiti rdeča lučka za alarm. Največ škode v minulem letu je bilo na področju investicijskih vlaganj. Obravnavali so 236 zadev, oškodovanci pa so izgubili skoraj osem milijonov evrov! "Pri vlaganjih v virtualne valute velja prepričanje, da je možno zelo hitro zelo veliko zaslužiti. A vse, kar se sliši predobro, ne more biti resnično in z veliko verjetnostjo gre za prevaro, vedno morate pomisliti, zakaj je nekaj trikrat bolj poceni v primeru, če kupim na tej spletni strani, kot pa če isti izdelek kupim kje drugje," nas opozarja.
Prav tako je zelo velik alarm, če vas kdo pokliče in prosi, da namestite kakšno novo aplikacijo na svoj računalnik, da lahko potem ta oseba z vašim računalnikom upravlja. "To, da nekdo upravlja s tvojim računalnikom, je dosti podobno kot to, da ga spustiš v stanovanje. Dostop do računalnika, dostop do spletne banke, dajati svoje podatke ... pa če je treba vse to narediti zelo hitro, hitro poslati denar, če se zelo mudi ... vse to je zelo narobe in vodi v težave," svari.
Ostal brez denarja in tovornega vozila
Gracer predstavi primer gospoda, ki je kupoval tovorno vozilo na spletni strani iz Nemčije za 90.000 evrov. "Cena je bila res ugodna, pa četudi gre za 90.000 evrov. Ko sem se pripravljal na ta primer, namreč nisem našel niti enega samega vozila, ki bi stalo manj kot 300.000 evrov z istimi specifikacijami." Pogoj prodajalca pa je bil, da vozilo kupec plača v celoti vnaprej, in to je tudi zelo veliko opozorilo – če želijo prodajalci denar zelo hitro in vnaprej. Tako spretni so, da celo izdelajo pravo dokumentacijo, prevzamejo imena resničnih družb. "Ko se je kupec peljal na naslov v Nemčiji, kjer naj bi vozilo prevzel, pa je doživel šok, saj nihče tam ni vedel ničesar ne o vozilu ne o podjetju, ki je vozilo prodajalo. Praznih rok in s prazno denarnico se je vrnil domov," nam opiše kriminalistični inšpektor.
V Popkastu boste spoznali zvijače goljufov in kako se obvarovati, da vas ne bodo dobili v svoje kremplje. Področje, ki pa je večinoma v sivem polju, je področje ljubezni, kjer smo tudi v resničnem življenju pogosto lahko opeharjeni, čustveno in tudi finančno zelo oškodovani. A za razliko od resničnega življenja, ko smo, vsaj v začetku veze, tudi nekaj lepega doživeli, so spletne romantične zgodbe popolnoma fiktivne, pa četudi oškodovanec, večinoma gre sicer za oškodovanke, del romantike vseeno podoživi z dopisovanjem z nesojenim ljubimcem.
"Velikokrat ukradejo identiteto nekih dejanskih vojakov, kirurgov, postavnih delavcev na naftnih ploščadih. Primer, ki smo ga obravnavali, je primer nekoga, ki je ukradel identiteto kirurga na neki misiji. Pogovor s slovensko starejšo oškodovanko je začel preko Messengerja, Facebooka. Po enem mesecu pogovorov, izkazovanja ljubezni, pošiljanja fotografij sebe, svojega otroka pa je prvič zaprosil oškodovanko za denar," opiše eno od mnogih zgodb, ki se večinoma končajo na podoben način. Nesojeni ljubimec ji je rekel, da njegov sin praznuje rojstni dan in da mu iz iraške baze ne more poslati darila, zaradi česar je zelo žalosten. "In gospa mu je poslala prvih 1000 evrov. A ni se ustavilo pri tem. Vsak mesec je nato pošiljala 1000, 1500 evrov ...," je navajal. A to še ni bilo najhuje. V vseh takšnih primerih se namreč ljubeči šarmantni gospodje želijo preseliti k svojim damam v Slovenijo, a zalomi se pri potovanju. Za to namreč potrebujejo denar, saj se vselej kje zaplete. "Seveda je pod pretvezo, da se želi preseliti v Slovenijo, zaživeti z njo zahteval velike vsote denarja, da to lahko uredi, da ji bo seveda vse vrnil, saj je v Iraku zaslužil ogromno, a tega ne more uporabiti zaradi raznoraznih zapletov ... Oškodovanka je v tem primeru na koncu ostala brez 150 tisoč evrov," me šokira sogovornik.
Velikokrat oškodovanke takšnih goljufij sploh ne prijavijo, saj se, ko se zavejo, kaj so naredile, sramujejo pred drugimi. Nekatere pa celo še vedno verjamejo, da je ljubezen resnična. Večinoma gre za samske starejše ženske, morda tudi takšne, ki imajo lahko kakšne kognitivne težave, morda začetke demence. Na ta način lahko porabijo tudi vse življenjske prihranke, nekatere najamejo kredite in pristanejo na zelo trdih tleh, ko ugotovijo, da ljubega vojaka, kirurga, postavnega delavca s ploščadi ne bo ... Včasih se tudi zelo slabo konča.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.