"Vrag je vzel šalo. Oborožite se. Legalno." Besede, ki jih je na omrežju X v zadnjih dneh kar dvakrat objavil predsednik SDS-a Janez Janša. V daljšem zapisu poudarja, da "lahko z veliko verjetnostjo pričakujemo zaostrovanje varnostnih razmer." Odgovorni urednik Mladine Grega Repovž ocenjuje, da Janša s tovrstnimi zapisi načrtno povzroča kaos. "On hoče povzročiti nasilje, govorimo o inteligentnem človeku, ki je bil trikrat premier. Ve, da se bo morda našel posameznik, ki verjame vanj in ki bo šel v napad. Računa na dejanje norosti, da nekdo začne streljati, ker potem smo v kaosu."
Primož Cirman, odgovorni urednik portala Necenzurirano, pa se ob teh zapisih sprašuje, kaj počne tožilstvo. "To je sejanje izrednih razmer na način, ki bi moral biti po mojem mnenju kazniv. Tu je težava, ker se nihče ne odzove. To počne že več mesecev, govoril je o nevarnosti državljanske vojne, gre za sistematično kampanjo."
Zapis so obsodili tudi premier Robert Golob, podpredsednica vlade Tanja Fajon in ministrica za kulturo Asta Vrečko. Sporočili so, da je varnost ljudi na prvem mestu in da vlada aktivno spremlja razmere ter sprejema vse potrebne ukrepe za njeno zagotavljanje. Obsojajo netenje panike, sovraštva in populizma ter zavračajo pozive k oboroževanju. Dodajajo, da so takšni pozivi v nasprotju z vrednotami moderne in demokratične Slovenije in da niso v duhu solidarne Evrope.
'Rekonstrukcija' vlade in leto reform
Ministrstvo za zdravje je prevzela Valentina Prevolnik Rupel, ki pravi, da zelo nerada uporablja besedo reforma, reformo namreč vidi kot sklop manjših sprememb. Cirman meni, da je interventni zakon, ki ga je pripravilo ministrstvo Danijela Bešiča Loredana, največja afera te vlade. "Šlo je za nek sistemski ukrep legalizacije divje privatizacije zdravstva, to je iz podatkov jasno. Strateški svet je že pripravil predloge ukrepov, nova ministrica mora samo pobrati nekaj iz vreče že pripravljenih ukrepov in ugotoviti, kaj je mogoče narediti hitro in česa ne."
Repovž pa je opozoril, da je reforma napad na neki sistem, v trenutku, ko jo napoveš, angažiraš vse sisteme proti sebi. "Če hočeš izpeljati reformo, moraš uvajati spremembe postopno, samo na ta način lahko nadzoruješ, kaj počneš. V trenutku, ko reformo napoveš, in s tem imamo res 30 let izkušenj, pomeni, da je ne bo."
Je Boštjan Koritnik politični oportunist?
Po odstopu ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik naj bi bil favorit za ta položaj Boštjan Koritnik, ki je to funkcijo zasedal v času tretje vlade Janeza Janše. Kakšne bodo posledice, če se bo premier Golob odločil za tovrstno kadrovsko potezo? "Koritnik se ni izjasnil glede nasilja, kazni, nezakonitosti, ki so potekale v Janševi vladi. Če tej vladi padejo postulati, na katerih je prišla na oblast, si v resnici sama sebi reže vez z volivci," meni Repovž. Da je po letu in pol mandata Golobove vlade 'kadrovski bazen' že izrazito plitek, dodaja Cirman. "To imenovanje pred letom in pol verjetno ne bi bilo možno, zdaj pa je, ker se očitno išče človeka, ki bi lahko takoj prevzel posle. Te dileme so večje, če imaš 20 ministrstev, kar je nemogoče zapolniti s kakovostnimi in izkušenimi ljudmi, kar se tudi vidi pri delu nekaterih."
Več podrobnosti o kadrovskih menjavah v Golobovi vladi, pa tudi o kolektivnem spominu, ki je potlačil čas covida-19 in ukrepe pretekle vlade za omejevanje širjenja virusa, pa vas čaka v tokratni epizodi POPkasta.
KOMENTARJI (472)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.