POPKAST

Finančni POPkast: Volitve, inflacija in globalna ekonomija

Ljubljana, 14. 11. 2024 07.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Adi Omerović
Komentarji
5

Trenutni globalni gospodarski izzivi, kot so inflacija, vpliv Trumpovih politik in nihanja cen energentov, nastajajo zaradi nepredvidljivih globalnih trendov, medtem ko Evropa kljub administrativnim oviram in demografskim izzivom, ohranja konkurenčnost. V Sloveniji smo gospodarsko odporni na globalne šoke.

Po zmagi Donalda Trumpa na volitvah v ZDA svetovno gospodarstvo stoji pred številnimi izzivi, ki bodo oblikovali prihodnost globalnih trgov. V tokratnem Finančnem POPkastu Kruno Abramovič, CFA izkušen poznavalec finančnih trgov in izvršni direktor za finance pri Gen energiji, analizira vpliv Trumpove ekonomije na inflacijo, energetske trge in globalno finančno stabilnost.  Tokratna makroekonomska analiza preučuje gibanje cen energentov in razkriva, kako globalni premiki, kot so nihanja cen nafte, vplivajo na inflacijske pritiske v svetovnem gospodarstvu. "Cena nafte je pomembno vplivala na nižanje inflacije. Kajti konec koncev ko govorimo o nafti, ne govorimo samo o tem, kakšni so transportni stroški ali pa stroški ogrevanja, ampak tudi cena hrane je v pomembni meri preko umetnih gnojil povezana s ceno nafte in podobno."

Kruno Abramovič je dolgoletni strokovnjak za upravljanje premoženja in nekdanji predsednik Slovenskega društva CFA.
Kruno Abramovič je dolgoletni strokovnjak za upravljanje premoženja in nekdanji predsednik Slovenskega društva CFA. FOTO: Luka Kotnik

V pogovoru o morebitni recesiji je Kruno Abramovič izpostavil, da večje gospodarske krize pogosto nastopijo prav v obdobjih, ko je optimizem na vrhuncu. Kljub temu pa napovedovanje začetka recesije ni preprosto, saj pogosto nastopi šele po nekem pomembnem eksternem dogodku, ki deluje kot sprožilec. Kruno poudarja, da so nekateri pogoji za recesijo že izpolnjeni, kot so polna zaposlenost, višje obrestne mere in splošni optimizem, vendar to samo po sebi še ni dovolj za napoved recesije. Visoka vrednotenja na borzah, ki so trenutno prisotna, so lahko razlog za skrb, vendar lahko ta vrednotenja obenem nakazujejo tudi visoko rast prihodnjih dobičkov podjetij. "Nekatera podjetja, ki rastejo na krilih umetne inteligence, bodo veliki zmagovalci, drugi bodo izginili ali pa bodo prevzeti. Tehnologija, ki temelji na nekem napovedovanju interakcij in podobnega, bi načeloma morala imeti največji vpliv na storitvena podjetja, in tu vidim velik potencial."

Kruno Abramovič je v pogovoru izpostavil, da Evropa že dolgo išče način, kako spodbuditi podjetništvo, vendar pogosto naleti na ovire zaradi administrativnih in regulativnih pristopov, ki niso vedno najbolj učinkoviti. Evropski podjetniki se soočajo z velikimi izzivi, saj pogosto nimajo dovolj možnosti za ponovni zagon, če jim prvi poskus propade, kar je nasprotno podjetniškemu duhu, ki spodbuja tveganje in neuspehe kot del procesa. Kljub temu pa Evropa še vedno premore zelo kakovosten izobraževalni sistem in stabilne institucije, ki predstavljajo pomembno prednost. Po njegovem mnenju ni nujno, da politike Evropske komisije ali posameznih držav neposredno vplivajo na uspeh evropskega gospodarstva, saj so ti dejavniki bolj dolgoročni in institucionalni. "Evropska unija je uspešna, vendar mora kljub temu premisliti, kako še naprej dvigovati svojo konkurenčnost. Ena od ključnih težav je staranje prebivalstva, kar obremenjuje evropske države na podoben način kot Kitajsko. To je izziv, ki ga bo treba nasloviti, saj je potrebna prilagoditev produktivnih kapacitet ob upoštevanju zmanjšanja števila delovno sposobnih prebivalcev."

V Sloveniji imamo trenutno najnižjo inflacijo v Evropi, ki nas nekoliko postavlja pred vprašanje deflacije. Kruno Abramovič to vidi kot običajno nihanje, ki je lahko posledica različnih statističnih dejavnikov. Izpostavi, da se inflacija v Sloveniji lahko giblje nad ali pod povprečjem Evropske unije, vendar to ne pomeni nujno, da bo imela dolgoročne posledice za gospodarstvo. Opozarja, da je kljub začasnemu padcu inflacije v skladu z dolgoročnimi cilji Evropske centralne banke mogoče pričakovati vrnitev inflacije na ciljno raven dveh odstotkov. "Slovenija še vedno ostaja gospodarsko stabilna, predvsem zaradi svoje dobro diverzificirane ekonomije, ni preveč odvisna od ene same industrije, kot je to v drugih evropskih državah, na primer v turistično odvisnih državah, kot je Hrvaška. Naše gospodarstvo je razpršeno med različne panoge od avtomobilske industrije do logistike, kar Slovenijo ščiti pred morebitnimi šoki v posameznih sektorjih."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Duh8
14. 11. 2024 13.29
Vzeto z jezika. Sami experti ,ki živijo v pravljici
tron3
14. 11. 2024 11.43
+2
Sami strokovnjaki, ki se jim niti sanja, kaj je pred vrati!!!
DAEMONIUM
14. 11. 2024 10.15
+5
Gledal na tubu kitajsko tovarno električnih vozil. Ima samo 47 zaposlenih, na tekočem traku samo švigajo robotske "roke" sem ter tja in nekaj spajajo, preobražajo, delavci so v belih haljah na varnem za pleksi steklom. In ena taka a tovarna na leto proizvede milijon električnih vozil?? Tukaj Evropa tehnološko zaostaja 20 let. Naslednje ste gledali predstavitve kitajskih EVL za 2025? Z novimi cilindričnimi baterijami naj bi naredili 1250 km, prav tako pa imajo v izdelavi hibrid ki bo naredil z bencinskim motorjem in baterijami 2500 km? In kje je tukaj Evropa s svojimi vsemi 151 spolnimi oblikami???
Uškakola
14. 11. 2024 08.58
+3
O tem, da se Evropa ne vidi iz števila spolov vedno novi o kaki brezvezni iznajbi zamaški na steklenici se Kitajci robotizirajo tehnološko napredujejo z velikimi koraki ne Donald Trum nagniti Bruselj z Von Lujdro na čelu nje rak rana Evrope ki vse to pelje v gospodarski polom, zaostanek..in potop. Spet smo tam samo, da ne bi bil TRUMP pa je..
simply.b
14. 11. 2024 12.56
+1