POPKAST

Finančni POPkast: Terjatev kot naložba

Ljubljana, 12. 09. 2024 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Adi Omerović
Komentarji
2

Vlagatelji na Borzi terjatev v povprečju dosegajo donose med 7,5 in 11,5 odstotka na leto. Bolj kot je terjatev tvegana, višji je donos, vendar so za vzajemno financiranje primerne zgolj tiste terjatve, ki imajo dobro bonitetno oceno in predstavljajo minimalno tveganje.

Borza terjatev je trg za vzajemno financiranje, ki pomaga slovenskemu gospodarstvu. Poglejmo primer. Neko podjetje peče kruh in ga proda trgovcu, ki denar nakaže podjetju šele po šestdesetih dneh. Podjetje lahko svojo terjatev s popustom takoj proda vlagatelju, ki dobi v celoti poplačano terjatev čez šestdeset dni, pojasni Janez Klobčar, predsednik uprave Borze terjatev. "Vlagatelj pokrije terjatev s popustom in zato dobi polovico odstotka donosa na mesec, torej v dveh mesecih ustvari odstotek donosa. Borza terjatev pripelje denar iz prihodnosti v sedanjost in spodbuja gospodarsko rast, ker povečuje likvidnost."  Terjatev je že izdan a še neplačan račun. Slabih, zapadlih terjatev na Borzi terjatev ne sprejemajo in z njimi ne trgujejo. Vsaka terjatev in podjetja so preverjena, zato tudi ne more vsak prodajati terjatve, razloži Dejan Kilar, dikerktor BT Naložb. "Spremljajo se računovodski izkazi, ki razkrijejo izvor terjatev in seveda vlagatelj nikoli ni izpostavljen v zgolj eni terjatvi, sistemsko je omejen na največ 5 odstotkov portfelja v posamezni terjatvi, razpršenost je zelo pomemben dejavnik."

Dejan Kilar, direktor BT Naložbe in Janez Klobčar, predsednik uprave Borze terjatev
Dejan Kilar, direktor BT Naložbe in Janez Klobčar, predsednik uprave Borze terjatev FOTO: Aljoša Kravaja

Terjatve so naložbeni inštrument z vnaprej določenim donosom in imajo različne bonitetne ocene na lestvici od 1 do 10. Najbolj tvegane so terjatve z bonitetno oceno 1, najmanj tvegane z oceno 10. Vrednost donosov se glede na tveganje spreminja, višji so pri bolj tveganih terjatvah. Spreminjajo se tudi na dospelost, nekateri vlagatelji želijo investirati zgolj 45 dni. "Nekateri želijo investirati 180 dni in zato so razlike pri pričakovanih donosih. Donos med 7,5 in 11,5 odstotkov na leto je pred tveganji, ki vlagateljem statistično letno vzamejo 2,5 odstotka. To je tisto, kar se nikoli ne izterja. Cilj je stabilnost portfelja, zato terjatev z bonitetno oceno od 1 do 3 sploh ne pride v portfelj. Če bi vlagali v terjatve, ki so najbolj varne in imajo zgolj bonitetno oceno 10, bi dosegli donos okoli 4,5 odstotka, če bi vlagali v zgornjo mejo bonitetnih ocen od 5 naprej, bi lahko ustvarili 8,5-odstotni donos." 

Borza terjatev je imela že 600 milijonov evrov prometa in je poslovanje širila tudi na Hrvaško. Sodelujejo tudi večje slovenske družbe, ki imajo letno od 50 do 70 milijonov evrov prometa. Najpogostejši prejemniki financiranja so podjetja, ki imajo letne prihodke med pol milijona in 10 milijonov evrov. "Financiranje lahko dobijo samo slovenska podjetja, medtem ko so lahko dolžniki tudi iz Evropske unije. Če slovenski pek prodaja za avstrijskega trgovca lahko dobi financiranje, avstrijski pek ne more." Ideja o terjatvah v obliki naložb izhaja iz Velike Britanije. Podobna poslovna praksa s platformo se je v zadnjih desetih letih razširila po vsej Evropi.  

V Finančnem POPkastu smo govorili tudi o izzivih srednje velikih in majhnih slovenskih podjetij, ki so izvozno naravnana in odvisna od nemške avtomobilske industrije, kako v Evropi zmanjšati reguliranje in povečati število tehnoloških podjetij, kaj prinaša cikel nižanja obrestnih mer in zakaj bi nizka cena surove nafte lahko ponovno spodbudila rast inflacije, ki je trenutno zelo blizu želenima dvema odstotkoma, ter o verjetnosti mehkega pristanka kljub ohlajanju gospodarstva in rekordno nizke brezposelnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

vicente
16. 09. 2024 10.15
terjatev je odkup nečesa kar ni ,ker vsaka normalna firma servisira svoje dolgove,potem pridejo gospodje z banke ki ponudijo odkup terjatve z določenim diskontom,ker firma nima denarja to proda in potem vstopi v vrtinec propada ki je na začetku neopazen na koncu se hito zavrti in firma propade,banka proda njeno premoženje in ker je svojo terjatev zavarovala x 2 obogati, delavci dobijo drugo delo in vzamejo kredit,odkupe terjatev bi morali prrepovedati ker je to instument bank za osiromašenje vseh komintentov
U1726129134581
13. 09. 2024 14.40
Vse tole od Borze terjatev se seveda v marketinškem smislu sliši super, so pa stvari precej drugačne, ko zadevo probaš (po možnosti z ne preveč denarja). Fantje morajo precej tvegati, seveda s tvojim denarjem, tako da se brez nekega lastnega tveganja odločajo za naložbe v pre-napihnjene bonitete, ki jih po nekem ključu postavljajo sami. Kar nekaj nas je, ki smo nasedli in izgubili denar pri boniteti 8 ali 9, kjer ni bilo ustreznega zavarovanja. Če zadevo pogledamo malo širše, je seveda jasno, da Borza terjatev posoja večinoma takšnim, ki od bank bolj ugodnih kreditov ne morejo dobiti. Tveganje je torej večinoma zelo visoko in to nikakor ni naložba, ki bi bila podobna posojanju preko obveznic, kaj šele depozitov. Pomembno je tudi omeniti, da Borza terjatev praktično ni pod ustreznim zunanjim nadzorom (npr. s strani ATVP), prav tako so bili nekajkrat pozvani k neodvisni reviziji poslovanja, da si pridobijo zaupanje, vendar o tem niso hoteli kaj preveč slišati. Prav zaradi tega se poraja veliko dvomov, kako se je (vsaj v preteklosti, če ne tudi sedaj) uporabljal denar s tako imenovanih fiduciarnih računov. Vsak si lahko misli tudi svoje, kaj bi bilo s sredstvi v primeru njihovega stečaja. Glede podjetij s prometom od 50 do 70 MIO bi jih pa dejansko vprašal po zdravju pri tem nivoju tveganja.