POPKAST

Finančni Popkast: surovine in delnice

Ljubljana, 14. 09. 2023 07.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Adi Omerović
Komentarji
9

V ponedeljek je delnica Tesle (TSLA) poskočila za 10 odstotnih točk, ko je banka Morgan Stanley zvišala bonitetno oceno na podlagi pozitivnega mnenja o superračunalniku Dojo, ki bi lahko vplival na nadaljnji razvoj avtonomne vožnje.

Družba Morgan Stanley je prav tako zvišala ciljno ceno za delnico družbe Tesla na 400 dolarjev za delnico, predhodna ciljna cena delnice je bila 250 dolarjev. Delnica (TSLA) je bila pred sredinim odprtjem borze vredna vredna 267 dolarjev. O aktualnih dogodkih na finančnih trgih smo se tokrat pogovarjali s Simonom Skubinom, upravljavcem premoženja iz Optimtraderja. "Ali gre zgolj za velike novice ali morda za kaj več, bomo videli v naslednji dneh."

Simon Skubin je analiziral tudi delnico Nvidea (NVDA), ki je bila v začetku leta vredna okoli 150 dolarjev in je nedavno dosegla najvišjo vrednost 500 dolarjev, potem pa je začela padati. "Če gledamo ceno delnice proti prodaji (P/S), je v tem trenutku okoli 30, kar pomeni, da če Nvidea pri teh rezultatih izplača vse, kar zasluži, v dividendo, boste šele čez 30 let dobili izplačano delnico."

Popkast s Simonom Skubinom
Popkast s Simonom Skubinom FOTO: Damjan Žibert

Cena surove nafte se je med poletjem počasi zvišala za 30 odstotnih točk, ker sta Savdska Arabija in Rusija načrtno začeli zmanjševati proizvodnjo za 1.300.000 sodčkov na dan. Pritisk cene bi lahko šel proti 100 dolarjem, kar bi lahko vplivalo na višjo inflacijo, medtem ko so obrestne mere že zdaj na zelo visoki ravni. Strateške rezerve nafte (SPR) v ZDA so na stopnji iz leta 1984, zalog je še za 46 dni. "Pritisk na inflacijo je lahko zelo velik in to je zelo nevarna igra, treba je sicer tudi izpostaviti, da je danes proizvodnja nafte v ZDA mnogo večja, kot je bila v 80. letih."

Upravljavci skladov zapuščajo razvijajoče trge in se čedalje bolj pozicionirajo v delnice na ameriškem trgu, je v torek sporočila banka Bank of America. Na Kitajskem je prisoten strah, da bo počil nepremičninski trg. "Uganite, koliko upravljavcev iz Bank of America pričakuje, da bo kitajska ekonomija delala bolje v naslednjem letu, odgovor je nič. To je še nižje kot takrat, ko so bili zaprti zaradi covida."

Upravljavec premoženja Simon Skubin je tudi del naše vlagateljske skupine, ki bo zgradila Svetov portfelj, v katerega bomo vložili 10.000 evrov virtualnega denarja. Njegovo mnenje je, da so v naložbenem portfelju prisotne tudi surovine. "Jaz večinoma investiram v surovinske trge, zato sem mnenja, da bi morali imeti od 10- do 20-odstotni delež v surovinah."

Finančni komentar
Finančni komentar FOTO: Kanal A

Surovinski cikli se v teoriji menjajo na 10 do 15 let. Premog, ki je moralno sporen za investiranje, je lahko zaradi nizke cene dobra investicijska priložnost, nenazadnje se v svetu še vedno tretjina elektrike proizvede iz premoga. Vedno se poudarja vprašanje, s čim lahko osovraženi sektor premoga zamenjamo. Priložnost je lahko v jedrski energiji, ki ima v zahodnem svetu veliko negativnih konotacij. "Trenutno imamo deficit urana, to pomeni, da ga porabimo več, kot ga proizvedemo. Proizvajalci so prodali uran, ki ga še niso izkopali."

V zelenem prehodu ima veliko vlogo tudi baker, električna vozila imajo namreč znatno več bakra kot vozila z notranjim izgorevanjem. "Pri prenovi voznega parka bo imel baker pomembno vlogo. Novi rudniki se nikoli ne odpirajo z danes na jutri, ampak to lahko traja tudi 5 in več let."

FOMO (angl. fear of missing out), strah pred tem, da nekaj zamujamo, je pri vlaganju vedno prisoten, vendar ga mora dober vlagatelj prepoznati, ker lahko zavede v izgube. Psihologija je pri investiranju pomembnejša od matematike: "Panično ravnanje je pogubno, pomembno je že prej nadzorovati tveganja."

V zadnjem delu pogovora smo govorili o zanimivih knjigah na temo investiranja in tokrat v povezavi s surovinami in mednarodnimi odnosi Simon Skubin posebej omenja knjigo The Prize oziroma Nagrada: Epsko iskanje nafte, denarja in moči. Avtor Daniel Yergin je opisal zgodovino svetovnih naftnih industrij od 1850 do 1990. "O tej knjigi bi se morali učiti že v srednji šoli pri pouku zgodovine."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Seni ?erne
14. 09. 2023 10.03
+2
Pozdrvljam novo rubriko,ampak je vse fail žal.Kdo so ta2 voditelja,koliko casa stav finacnem sektorju,kasen je njihov uspeh....Zakaj poslusati nekoga brez izkusenj. Zakaj virtualen denar,z virtualnim ali pravim se bolje svojim je razlika kot noc in dan.Dokler ne zna svojega denarja upravljati zakaj ,bi ljudje poslusali vase nasvete? K pogedam vašo košarico mi pa rata slabo.Apple,nvidia,msft,cvx... a lahko anjdete se bolj napihnjene delnice brez vzroka. Kaj cebi ljudem pokazali kaksne etfe kjer mescno dobivajo dividende da pridobio prvo cash flow,zakaj v svojo košarico mogoce ne vkljucite O -Realty Income Corp-ki je recimo pretepen potolcen ze celo leto...Vsem ,ki mislite slediti pazite se vsi njihovi izbori so mocnooo precenjeni
Ivan Kostanjšek
14. 09. 2023 10.43
To, da so omenjene delnice prevrednotene, je neko ustno izročilo, ki kroži že leta, medtem pa so delnice omenjenih podjetij stalno rasle. Brez vzroka? Stvar debate. Sam razumem sicer to rubriko v prvi meri, kot izobraževalno rubriko. In itak je za normalnega človeka najbolj primerno mesečno vlaganje v trge preko skladov in omenjene vsebine so namenjene temu, da ljudje sploh razumejo trg. Ne vem sicer, kje si našel ravno Realty Income Corp.
Potouceni kramoh
14. 09. 2023 09.12
+5
V kratkem bodo morali državljani pod prisilo pokupiti novo izdajo obveznic korupcijske republike Butale- KRB1
Ivan Kostanjšek
14. 09. 2023 09.56
+4
Državne obveznice so dobra naložba. Tako, da je žalostno, da je treba govoriti o nekakšni prisili.
vevse
14. 09. 2023 09.11
+1
🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🌖🐕
Stajerc22
14. 09. 2023 08.57
+2
R. Golob je rekel, ce imajo ljudje prevec denarja, ga itak porabijo za bedarije.
Slovenska pomlad
14. 09. 2023 10.17
-1
To je v resnici rekel Ivanov prenašalec korupcijskega denarja Zagožen.
OSEBNO MNENJE
14. 09. 2023 08.08
+2
Za investiranje moraš imeti denar. Pod to vlado ga imamo v denarnicah vedno manj...
NiggerianScam
14. 09. 2023 09.18
+2
Pozdravljen, moje osebno mnenje pa je, da neglede na to katero vlado bi sedaj imeli bi bile razmere na svetovnih trgih NIČ bolše. Od teh svetovnih razmer pa je naša državica zelo močno odvisna.