Povprečni vlagatelj kupuje naložbe, ko o njih vsi govorijo in na trgu po navadi že dosežejo visoko vrednost. Naložbe najpogosteje prodaja v stiski, ko trgi in vrednost delnic izrazito padajo. Pravilna psihologija investiranja je ravno obratna, ko vsi prodajajo, je treba biti drzen ter vlagati v podcenjena podjetja, in ko vsi kupujejo določene delnice, je potrebna previdnost, da se odprte pozicije lahko hitro zaprejo. Pravilna psihologija je ključna za uspešno vodenje portfelja.
V času pandemije, ko so delniški trgi v nekaj dneh zgrmeli za dobrih 30 odstotkov, so mnogi v paniki zapirali pozicije in bežali od naložb, vendar takrat je bil pravi čas za vlaganje, poudari tokratni gost Finančnega Popkasta, upravitelj premoženja David Zorman iz Generali Investments, ki v skladih upravlja 300 milijonov evrov premoženja. "V času covida smo imeli v naše sklade dejansko neto prilive, ker smo strankam razložili, da je treba delnice zdaj kupiti, ker so poceni in da ne bo konec sveta. Podobno, kot če v trgovini opazimo izdelek, ki si ga želimo in je v akciji."
V zadnjih dveh tednih je veliko govora o kriptosredstvih, bitcoin je v treh tednih poskočil za 30 odstotkov in presegel vrednost 35 tisoč dolarjev, mnogi se trenutno zanimajo za nakup. Lanskega novembra je bil bitcoin vreden 16 tisoč dolarjev, ker je med poletjem padel s 30 tisoč dolarjev, vendar takrat ni bilo tako velikega zanimanja za nakup, kot je tokrat. Še leto prej, novembra 2021, je bitcoin dosegel najvišjo vrednost 69 tisoč dolarjev. "Gre za naložbeni razred, ki je trenutno vreden okoli 1,3 bilijona oziroma 1300 milijard dolarjev, če bo čez čas ta naložbeni razred resnično desetkrat večji, kot je danes, je težko napovedati."
Pogovarjali smo se tudi, ali se je na ameriškem delniškem trgu letos že novembra začel tako imenovani božični dvig, ki opisuje vztrajno rast delniškega trga, ki se po navadi zgodi v zadnjih tednih pred 25. decembrom. Kljub trenutnemu optimizmu šefi velikih družb prodajajo svoje premoženje v delnicah. Prvi mož največje banke na svetu J. P. Morgan Chase, Jamie Dimon, bo prodal milijon delnic. Tudi ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg bo prodal 9-milijonski delež v podjetju Meta. Je to znak prihajajoče recesije? Kako vzdržen je ameriški državni dolg, ki še vedno narašča, ter kaj se lahko posledično zgodi z donosi na 10- in 20-letne državne obveznice? "Dolar pridobiva moč v globalnem finančnem svetu, 60 odstotkov vseh transakcij je v dolarjih – včasih jih je bilo manj. Obvezniški trg je bil vedno izjemno pomemben in predstavlja nekje 130 bilijonov dolarjev, globalni delniški trg je vreden okoli 100 bilijonov oziroma 100 tisoč milijard dolarjev."
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.