V naslednjih dveh mesecih je pričakovati več nihajnosti na delniških trgih, september in oktober sta bila v volilnih letih statistično manj donosna, medtem ko so imeli poletni meseci najboljše donose, sta v tokratnem Finančnem POPkastu izpostavila finančni analitik Nikola Maljković in upravljavec premoženja Simon Skubin iz Optimtraderja. " V naslednjih dveh mesecih je potrebni biti previden, ni rečeno, da se začenja medvedji, padajoči trend, vendar delnice lahko zanihajo v obe smeri. Tudi če trgi dosežejo visoke vrednosti, bo Fed verjetno nižal obrestno mero, ker se bojijo, da bo brezposelnost poskočila in takrat bi lahko nastopila recesija. Centralne banke lovijo mehek pristanek, ki napoveduje idealen scenarij, da se zniža inflacija in rast ohrani."
Verjetnost, da bo ameriška centralna banka prvič po pandemiji znižala obrestno mero za 25 bazičnih točk, je trenutno 65-odstotna, zvišuje se tudi verjetnost, da bo že na prvem nižanju prišlo do reza za 50 bazičnih točk, skupno se pričakuje devet nižanj, ki bi spustila obrestno mero z dobrih pet odstotkov na tri odstotke do sredine leta 2025. " Zadnji ekonomski podatki so bili slabši, ključni podatki s trga dela bodo znani v začetku septembra in bodo verjetno vplivali na odločitev Feda, zasedanje bo 18. septembra. Stanje na trgu dela ni rožnato, revidirali so več kot 800 tisoč delovnih mest na dol, še vedno pa ne moremo govoriti o prevelikih izgubah delovnih mest, brezposelnost v ZDA je še vedno pod zgodovinskim povprečjem."
Analizirali smo naložbe v Svet portfelju, ki je v slabem letu ustvaril skoraj 15 -odstotni donos, kar je sicer za okoli 5 -odstotkov manj, kot je ustvaril svetovni indeks IWDA, s katerim se tudi ves čas primerjamo. V zadnje pol leta je najboljši donos ustvaril rudar zlata Newmont, ker je vrednost zlata dosegla zgodovinsko najvišje vrednosti. Govorili smo tudi o naložbah v kitajske delnice, kako se energetske družbe spopadajo s ceno surove nafte, kakšna je lahko prihodnost vodilnega razvijalca čipov za umetno inteligenco in kakšna so pričakovanja za bitcoin. " Gibanje cene po aprilski razpolovitvi (halvingu) je dokaj pričakovano, pozitivnih novic je veliko, imeli pa smo tudi slabe novice, kot je bila razprodaja bitcoina v Nemčiji, kratkoročno je prihodnost negotova, če pride do padca delnic na trgih, bo temu zagotovo sledil tudi bitcoin."
Geopolitične napetosti vplivajo na ceno surove nafte, ki je že od aprila v padajočem trendu. Skupina OPEC je napovedala, da bo v zadnjem letošnjem kvartalu na trg sprostila več proizvedene nafte, vendar število zaskrbljujočih dogodkov, ki lahko vplivajo na rast cene nafte, narašča. Nedavno je Libija ustavila trgovanje z nafto, še vedno je veliko vprašanje, kako se bo rešil konflikt med Izraelom in Iranom. " Geopolitičnih napetosti je veliko in udari lahko z vseh strani, nafta je lahko v portfelju kot neko varovalo, če pride do vojne in trgi padejo, bo nafta poskočila."
V Finančnem POPkastu smo izpostavili tudi zanimive aktualne premike nekaterih delnic, kot so Zoom, PayPal in Super Micro Computer, ki izgublja zaupanje vlagateljev, ker naj bi računovodsko priredili nekatere poslovne podatke. Vodilni proizvajalec čipov za umetno inteligenco Nvidia je včeraj zvečer objavil spodbudne podatke, presegli so visoke zastavljene napovedi, vendar je delnica kljub dobrim novicam po zaprtju borze padla.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.