Imamo dobre ter slabe lastnike in ne zgolj domače ali tuje. Večkrat se zgodi, da tuji podjetniki kupujejo slovenske družbe in ne obratno. Zasebni lastniki se raje odločijo prodati podjetje, kot da bi ga preoblikovali v delniško družbo in ohranili manjši delež, izpostavi gost Finančnega POPkasta Aleš Ipavec, predsednik uprave Ljubljanske borze. "Pri nas je tako, da želijo imeti 100-odstotno lastništvo, če se pa že umaknejo, pa prodajo v celoti in je zgodba zaključena. Zakaj se ne bi umaknili v nadzorno funkcijo in ohranili manjši delež v podjetju. Lahko so 100-odstotni lastniki podjetja, ki je vredno sto milijonov, ali pa 20-odstotni lastniki podjetja, ki je vredno milijardo."
Slovenija je trenutno na zemljevidu trgov na obrobju, skupaj z Vietnamom, Kazahstanom in podobnimi eksotičnimi državami, zato je ključna strategija razvoja kapitalskega trga, ki bo dolgoročno začrtala pot našega izvozno naravnanega gospodarstva. Vlada je sestavila razvojno strategijo in letošnja izdaja "ljudskih" obveznic je zagotovo korak v pravo smer, ki je tisočim novim vlagateljem omogočila povsem varno naložbo z zanimivim donosom. Aleš Ipavec je nedavno predlagal naslednji korak, in sicer uvrstitev družbe DARS na Ljubljansko borzo. "Ne gre za razprodajo državne srebrnine, na trgu bi lahko ponudili 30-odstotni delež, država bi imela še vedno popoln nadzor nad podjetjem, verjetno pa kakšen nadzorni sedež manj. Preko IPO bi delnice lahko najprej ponudili domačim vlagateljem in skoraj v celoti izpolnili kriterije za vstop na trg v razvoju."
"Vse smo že prodali, zdaj bomo pa še teh nekaj podjetij, resnica je ravno nasprotna, mi smo edina borza v Evropi, kjer je država lastnica čisto vseh podjetij, ki so v prvi kotaciji, zato je branjenje državne srebrnine brezpredmetno," je pojasnil Aleš Ipavec. Po deležu kapitalizacije slovenskih družb smo v samem vrhu glede na višino državnega deleža v podjetjih. Po podatkih OECD smo od 38 držav v vrhu glede števila zaposlenih v podjetjih, ki imajo visok državni delež. Slovenski delniški trg predstavlja 13 odstotkov našega BDP, medtem ko je evropsko povprečje 65 odstotkov.
Ljubljanska borza je glede na donosnost med najboljšimi v Evropi, vrednotenja podjetij so dobra, dividende domačih podjetij so visoke in dolg je nizek. Skupni promet je bil v prvem četrtletju za 60 odstotkov višji. Osrednji indeks SBITOP je imel 17-odstotno rast in niti ena delnica se v prvem kvartalu ni pocenila. Največjo rast je imela delnica NLB, in sicer za 28 odstotkov, sledi Intereuropa s 27 odstotki, na tretjem mestu pa je Petrol, ki je imel v prvem četrtletju 18-odstotno rast.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.