Znanstveniki pravijo, da so prašiči igro, menda zaradi socialnega stika, igrali tudi po tem, ko se je pokvaril sistem za nagrajevanje s hrano. Priboljšek so prejeli vsakič, ko jim je uspelo doseči novo stopnjo v igri. Med testiranjem se je aparat za nagrajevanje pokvaril, prašiči pa so ob spodbudnih besedah raziskovalcev kljub temu nadaljevali z igranjem in doseganjem višjih stopenj v igri, poroča BBC.
"Tovrstna študija je pomembna, saj dokazuje, da je prašičem, tako kot vsem čutečim bitjem, pomembno in mar za to, kakšna je naša interakcija z njimi," je dejala vodilna avtorica študije dr. Candace Croney.
Raziskovalni skupini se izjemno zdi že dejstvo, da so prašiči sploh sposobni igrati videoigre, zlasti zato, ker so daljnovidne živali brez rok in palcev, je še razložila in dodala, da jim vendarle ni bilo lahko.
Hamlet in Omlette sta jorkširska prašiča in obema je bilo, ko sta prišla do višjih stopenj, izjemno težko. Hamlet je bil sicer v igranju malenkost boljši, oba pa sta pri zahtevnejših stopnjah tarčo zadela v malo manj kot polovici poizkusov. Med prašičema druge pasme pa je bila razlika opaznejša, so pojasnili v študiji. Medtem ko je Ivory tarčo lahko zadel v 76 %, je Ebony tarčo zadel le v 34 % poizkusov.
Kljub omenjenim odstotkom so znanstveniki prepričani, da so bili poizkusi prašičev namerni in usmerjeni, ne pa naključni. To pomeni da so do neke mere vsi ugotovili povezavo med igralno palico in premikanjem kazalke na zaslonu.
"Ko prašiča pogledaš naravnost v oči, vidiš, da je inteligenten"
Kate Daniels iz kmetije Willow v Worcestershiru je za oddajo BBC Radio 4 dejala, da čeprav so znanstveniki morda navdušeni, meni, da to odkritje ne bo presenetilo nikogar, ki dela s prašiči. Dodala je: "Ne igrajo ravno Minecrafta - a to, da lahko manipulirajo s situacijo, da bi dobili nagrado, sploh ni presenečenje."
Parafrazirala je citat, ki ga pogosto pripisujejo Winstonu Churchillu: "Psi te gledajo z občudovanjem, mačke te gledajo zviška, prašiči pa ti pogledajo naravnost v oči." Dodala je še, da "ko prašiča pogledaš naravnost v oči, vidiš, da je inteligenten".
Kljub temu se prašiči pri igranju video iger ne bi morali kosati z ljudmi, pa tudi z nekaterimi manj inteligentnimi primati ne. Enak poskus so namreč opravili tudi s šimpanzi in opicami, ki imajo palce, posledično pa so lahko izpolnile veliko več zahtev raziskovalcev. Raziskovalni članek je bil objavljen v reviji Frontiers in Psychology.
Zabavni odzivi na družbenih omrežjih
Novico, ki jo je objavil BBC, so številni uporabniki delili na družbenih omrežjih, zraven pa pripisali šaljive komentarje. Med drugim je eden od uporabnikov zapisal, da zdaj razume, zakaj so bili njegovi soigralci v eni izmed videoiger tako slabi.
Drugi je napisal: "Odkrili so me. Zgleda bom moral zamenjati VPN". Še en pa, da se mu zdi "kul, da je BBC o njem napisal članek". Eno izmed deklet na Twitterju je zapisalo, da se skuša spoprijeti že z dejstvom, da so jo v eni izmed videoiger premagali 12-letniki (kako bo šele s prašiči). Nekateri pa so prihod morebitnih novih soigralcev tudi pozdravili. "Upam, da se bodo kmalu pridružili skupnosti tudi v nastavitvi 'multiplayer'," je zapisal še en uporabnik Twitterja.
"To je najboljša poraba mojega davkoplačevalskega denarja, kar sem je videl v zgodovini te države. Sploh se ne šalim. Poglejte, kako igrajo videoigre, vsaj nekdo se zabava," je zapisal še en od uporabnikov in dodal, da bi moral, kdorkoli že je belega prašiča poimenoval Ivory in črnega Ebony, prejeti nagrado za kreativnost.
"Sem se že spraševala, s čim se znanstveniki, poleg koronavirusa, ukvarjajo v času karantene," je komentirala še ena.

KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.