Kot zatrjuje dr. Nur Gueneli, ki je odkrila in raziskovala pigmente v skalah zahodne Afrike, so svetlo roza pigmenti več kot 500 milijonov let starejši od drugih odkritih pigmentov. Nastali so s pomočjo starodavnih morskih organizmov. "Svetlo roza pigmenti so molekularni fosili klorofila, ki so jih proizvedli starodavni fotosintetični organizmi, živeči v oceanu, ki je že zdavnaj izginil." Barve fosilov so od krvavo rdeče do temno vijoličaste v koncentrirani obliki, v razredčeni pa svetlo roza.
Da bi pigmente odkrili, so raziskovalci strli več kot milijardo let stare kamne v prah in izvlekli molekule starodavnih organizmov.
Najstarejša barva pa ni edino odkritje znanstvenikov, ki so raziskovali starodavne morske skrilavce. Skupina raziskovalcev iz Japonske, ZDA in Avstralije je odkrila, da so pigmenti v prastarih morskih ekosistemih vsebovali cianobakterijo, vrsto bakterije, ki energijo dobi s pomočjo fotosinteze. Guenelijeva razlaga, da to pojasnjuje dejstvo, da takrat živali še niso obstajale. Dr. Jochen Brocks dodaja, da je omejena zaloga hrane, kot so alge, zavirala nastanek večjih, aktivnih organizmov.

Oceani, ki so jih sestavljale cianobakterije oziroma modrozelene cepljivke, so začeli izginjati pred 650 milijoni let. Takrat so se začele močno širiti alge, ki so "zagotovile izbruh energije, potrebne za razvoj kompleksnejših ekosistemov, s tem pa začetek življenja večjih živali in ljudi".
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.