Pred dnevi sta dva podnebna aktivista v umetniški galeriji v avstralskem Melbournu prilepila roke na zaščitno steklo protivojne Picassove slike Pokol v Koreji in s tem želela opozoriti na posledice podnebnih konfliktov. Ob svoji gesti sta razgrnila še napis, na katerem je bil zapisan slogan: Podnebni kaos je vojna in lakota. Slika je ostala nepoškodovana, aktivista pa so aretirali, a njuna gesta jasno sporoča, da so podnebne spremembe tesno povezane z lakoto in človeškim trpljenjem.
Kot je pozneje še sporočila skupina, ki ji protestnika pripadata, tarča ni bila izbrano delo ali umetnost kot taka, temveč je bila pomembna gesta, konservatorji pa so lepilo lahko odstranili z uporabo acetona. Njuna gesta je zadnja v seriji podobnih akcij, v katerih so se podnebni aktivisti prilepili na umetniška dela, s tem pa skušali opozoriti na resnost posledic klimatskih sprememb.
Med skupinami, ki so se posluževale teh akcij, sta tudi Ultima Generazione in Just Stop Oil, poroča BuzzFeed News. "Mnogi kritizirajo naša dejanja, saj menijo, da bi morali muzeje in galerije pustiti pri miru," so meseca julija na družbenem omrežju zapisali v organizaciji Ultima Generazione, dodali pa so še posnetek protesta. "Mogoče ne razumejo, da neprijetnosti, ki smo jih ustvarili, niso nič v primerjavi z milijardo podnebnih migrantov in številnimi smrtnimi žrtvami, ki jih podnebna kriza že povzroča," so še dodali.
Skupina je nato delila še članek, ki je bil objavljen v The Guardianu, ki navaja, da bo do leta 2050 zaradi klimatskih sprememb brez prostora za bivanje ostalo 1,2 milijarde ljudi. Obe skupini aktivistov sta po poročanju Observerja leta 2019 prejeli finančno podporo Sklada za podnebne razmere, organizacije, ki ima sedež v Kaliforniji, partner sklada pa je tudi Extinction Rebellion, globalno okoljsko gibanje, katerega cilj je uporaba nenasilnih dejanj, s katerimi bi voditelje prepričali k ukrepanju.
"Ti protestniki so tako super," je v izjavi za medije povedala izvršna direktorica sklada, Margaret Klein Salamon. "Ljudje prihajajo v muzej, da bi si ogledali točno določeno sliko, mi pa si želimo, da bi opazili realno sliko izrednih razmer, ki jih povzročajo klimatske spremembe," je še povedala in dodala, da pomagajo financirati zgolj prave dejavnosti, ne pa visoko tvegana dejanja, ki celo kršijo pravila.
Sklad, sodeč po njihovi spletni strani, trenutno promovira trajnostno naravnan in moteč protest, ki se odvija v enajstih državah po svetu pod geslom October Rising oziroma Vzhajajoči oktober.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.