Zanimivosti

Zakaj je Črna gora čedalje bolj priljubljena počitniška destinacija?

Podgorica, 23. 07. 2018 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Črna gora je čedalje bolj priljubljena počitniška destinacija. Tam se je del dopusta odločil preživeti tudi David Beckham z družino. Izbrskali smo, zakaj ta balkanska država nikogar ne pusti ravnodušnega.

Črna gora velja za relativno majhno in gorato balkansko državo, ki jo obkrožajo Srbija, Kosovo, Albanija, Hrvaška, Bosna in Hercegovina ter Jadransko morje. Osamosvojila se je leta 2006 in velja za eno najmlajših držav na svetu. Kljub temu, da je kot samostojna država relativno mlada, pa se znotraj nje čutijo zgodovinski vplivi vseh obkrožajočih držav.

Črna gora je zato školjka, polna čudovitih biserov za različne dopustniške in popotniške okuse. Bogata je na kulturnem, zgodovinskem, naravnem in turističnem področju, zato lahko zadovolji tudi najbolj zahtevne počitniške potrebe. Tam je navsezadnje s svojo družino dopustoval tudi David Beckham.

Podobnost s Slovenijo je večja, kot si predstavljamo

Če ste mislili, da je Slovenija majhna država, zgolj za primerjavo: Slovenija zaseda 20,273 km² površine, medtem ko je Črna gora velika 13,812 km². Znotraj tolikšne 'majhnosti' pa se lahko skozi obe državi odpravite na čudovite plaže, se sprehodite po zgodovinskih ulicah, ki kljubujejo zobu časa, uživate v lepotah prostranih gozdov, se okopate v čistih jezerih in si napolnite pljuča s svežim visokogorskim zrakom.

Od nižin do visokogorja: izbrskali smo, katere črnogorske lokacije ne bodo nikogar pustile ravnodušnega.

 

Čudovite plaže

1. Plaža Miločer (Kraljeva plaža)

Kraljeva plaža je ime dobila po kralju Aleksandru
Kraljeva plaža je ime dobila po kralju Aleksandru FOTO: Profimedia

Plaža Miločer je znana tudi kot Kraljeva plaža in se nahaja v neposredni bližini nekdanjega domovanja kraljeve dinastije Karadžordžević, ki se danes imenuje hotel Miločer. Peščena 'Kraljeva plaža' je svoje ime dobila po kralju Aleksandru Karadžordževiću in je danes v zasebni lasti ter namenjena hotelskim gostom. Na njej se lahko kopajo tudi preostali turisti, a morajo za to odšteti približno 75 evrov.

2. Plaža Bečići

Lahko dostopna plaža Bečići
Lahko dostopna plaža Bečići FOTO: Profimedia

Plaža Bečići je lahko dostopna, dolga skoraj dva kilometra in odprta za vse kopalce. Velja za eno izmed najlepših plaž črnogorskega primorja.

3. Plaža Ada Bojana

Pravi raj za deskarje na vodi
Pravi raj za deskarje na vodi FOTO: Profimedia

Ada Bojana je tri kilometre dolga peščena plaža, ki omogoča vse potrebno za aktivno preživljanje časa. Vodni športi, odbojka na mivki in mali nogomet so le en delček. Za Ado Bojano je namreč značilno, da je pravi raj za deskarje na vodi – zato se postavlja ob bok Kanarskim otokom, Portugalski in Egiptu

4. Plaža Pržno Sveti Stefan

Luksuzna plaža tik ob hotelskem kompleksu
Luksuzna plaža tik ob hotelskem kompleksu FOTO: Profimedia

Plaža Pržno Sveti Stefan se nahaja tik ob polotočku, ki nosi enako poimenovanje. Čeprav gre za manjšo plažo, dolgo 260 metrov, ki jo prekrivajo drobni kamenčki, je treba za preživljanje časa na tej luksuzni lokaciji odšeti malce več denarja.

5. Plaža Mogren

Ime je dobila po španskem brodolomcu Morginiju
Ime je dobila po španskem brodolomcu Morginiju FOTO: Profimedia

Plaža Mogren sta pravzaprav dve plaži, ki ju deli vmesni klif, skozi katerega je izklesan tunelček, ki omogoča prehod z ene plaže na drugo. Ime je dobila po španskem mornarju Mogriniju, ki se je po brodolomu izkrcal prav na tej obali.

 

Zgodovinske in kulturne znamenitosti

1. Cetinjski samostan

V samostanu je bila prva tiskarna na Balkanu
V samostanu je bila prva tiskarna na Balkanu FOTO: Profimedia

Med številnimi zgodovinskimi znamenitostmi je vsekakor treba izpostaviti Cetinjski samostan, postavljen leta 1484. V njem so leta 1493 v prvi tiskarni na Balkanu natisnili sloviti Cetinjski oktoih, prvo knjigo, tiskano v slovanskem jeziku. V samostanu je sedaj shranjena bogata zbirka knjig in rokopisov.

2. Samostan Ostrog

Samostan kljubuje zobu časa in neštetim poskusom, da bi ga uničili
Samostan kljubuje zobu časa in neštetim poskusom, da bi ga uničili FOTO: Profimedia

Samostan Ostrog je v 17. stoletju osnoval Vasilije Jovanović, ki so ga imeli za zdravilca in čudodelnika, zato je bil po smrti razglašen za svetnika. Ostrog je najpomembnejši romarski kraj v Črni gori, kamor prihajajo verniki z vsega sveta. O samostanu kroži tudi zanimiva zgodba: Nemci so za časa 2.svetovne vojne nanj odvrgli bombo, ta pa naj bi se prelomila na dva dela, zaradi česar ni eksplodirala.

3. Danilov most na reki Crnojevića

Zgrajen v spomin očeta kneza Danila
Zgrajen v spomin očeta kneza Danila FOTO: Profimedia

Posebna turistična atrakcija na reki Crnojevića je Danilov most. Tega je leta 1853 dal zgraditi knez Danilo v spomin očetu Stanku Petroviću. Ob mostu je dal zgraditi tudi enonadstropno hišo, ki je znana pod imenom 'Mostina' in se je ohranila do danes.

4. Trg orožja v Kotorju

Na Trgu orožja stojijo številne znamenitosti
Na Trgu orožja stojijo številne znamenitosti FOTO: Profimedia

Trg orožja je glavni in največji trg obalnega mesta Kotor. Na njem potekajo številne prireditve, obenem pa je vedno poln živahnih domačinov. Tu med drugim najdemo znameniti stolp z uro, katedralo Svetega Tripuna, Prinčevo palačo in Napoleonovo gledališče.

5. Uličica pod Unescovo zaščito

Nahaja se pod Unescovo zaščito
Nahaja se pod Unescovo zaščito FOTO: Profimedia

Ena izmed številnih uličic v starem delu mesta Kotor, ki se nahaja pod Unescovo zaščito.

6. Sveti Stefan

Nekdaj ribiško mesto, danes prestižen hotelski kompleks
Nekdaj ribiško mesto, danes prestižen hotelski kompleks FOTO: Profimedia

Sveti Stefan je hotelsko naselje na skalnem polotočku, lociran 9 kilometrov jugozahodno od Budve. Število stalnih prebivalcev polotoka je 411, sicer pa je Sveti Stefan nekdanje ribiško naselje, ki je nastalo sredi 15. stoletja in je do danes ohranilo svoj prvotni videz. Stavbe so predvsem notranje modernizirali in luksuzno opremili, zaradi prepleta zgodovine in modernizacije pa je danes ta polotok uvrščen med najbolj znamenite hotelske objekte na svetu.

 

Naravne znamenitosti

1. Boka Kotorska

Eno najlepših naravnih pristanišč v Evropi
Eno najlepših naravnih pristanišč v Evropi FOTO: Profimedia

Boka Kotorska je dolg, prostran in razčlenjen zaliv na skrajnem severu črnogorske obale Jadranskega morja. Mnogi ga zmotno štejejo za najjužnejši evropski fjord, v resnici pa je to potopljen izliv nekdanje, Bokeljske reke, ki je tekla s planine Orjen. Gre za zelo priljubljeno turistično destinacijo, ki je obenem del Unescove svetovne kulturne dediščine. Sestavljajo ga številni manjši zalivi, povezani z ozkimi kanali, ki tvorijo enega najlepših naravnih pristanišč v Evropi.

2. Črno jezero v naravnem parku Durmitor

Največje jezero parka Durmitor
Največje jezero parka Durmitor FOTO: Profimedia

Največje in izmed 18 jezer naravnega parka Durmitor tudi eno najlepših je zagotovo Črno jezero, ki je dobilo ime po odsevu visokega iglastega gozda. Nad celotno pravljično krajino slikovito dominira vrh Medžed. Jezero je lahko dostopno – do njega se lahko sprehodite ali pripeljete z avtomobilom.

3. Skadarsko jezero

Največje jezero na Balkanskem polotoku
Največje jezero na Balkanskem polotoku FOTO: Profimedia

Skadarsko jezero je največje jezero na Balkanskem polotoku in se nahaja na meji med Albanijo in Črno goro. Dve tretjini jezerske površine pripadata Črnogorcem z večjim mestom Virpazarjem, ena tretjina pa Albancem z mestom Skadar, po katerem nosi jezero tudi ime. Črnogorska stran jezera je od leta 1983 del nacionalnega parka, saj na tem območju živi okoli 270 vrst ptičev. Je tudi zatočišče pelikanov v Evropi ter eno zadnjih sredozemskih sladkovodnih močvirij.

4. Gorovje Durmitor

Biser črnogorskega visokogorja
Biser črnogorskega visokogorja FOTO: Profimedia

Durmitor je največji gorski masiv in narodni park Črne gore, ki se nahaja na severzahodu države, okrašen pa je s čudovitimi ledeniškimi jezeri smaragdne barve in zagotovo sodi med najlepše bisere črnogorskega planinskega sveta.

5. Porto Montenegro

Luksuzen navtični kompleks
Luksuzen navtični kompleks FOTO: Profimedia

Luksuzen navtični kompleks se razprostira na 24 hektarjih Bokokotorskega zaliva in velja za pravo čudo črnogorskega primorja. Tu so zasidrane najprestižnejše jahte in plovila.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (139)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik113089
23. 07. 2018 18.39
+2
Zakaj je Črna gora priljubljena turistična destinacija? Vprašanje je kompleksno, odgovor tudi. Poskusil bom odgovoriti. Takole gre: Ob zadnjem popisu prebivalstva, aprila 2011, je imela Črna gora 620,029 prebivalcev.[2] Največje etnične skupine ki prebivajo na področju republike so: Črnogorci: 278,865 (44.98 %) Srbi: 178,110 (28.73 %) Bošnjaki: 53,605 (8.65 %) Albanci: 30,439 (4.91 %) Muslimani (po nacionalnosti): 20,537 (3.31 %) Hrvati: 6,021 (0.97 %) Romi, Egipčani in Aškali: 2,054 (0.33 %) V Črni gori živi tudi 348 Slovencev. Če dodamo da v Beogradu živi več kot 600.000 Črnogorcev je vse jasno. Črnogorci so vsepovsod le v Črni gori jih je bore malo. To ni narod turističnih delavcev. Lastniki lokalov in strežno osebje so v veliki večini Rusi in Srbi in Albanci. Enako je v Sloveniji... Mar ni tudi pri nas letošnja turistična sezona najbolj organizirana in najbolj uspešna v zadnjih 30 letih?
Kvagleas
23. 07. 2018 17.22
+2
Čevapi v Črni Gori 2 evra porcija, na Hrvaškem pa blizu 10 evrov.
ČrniSokol
23. 07. 2018 16.55
+1
Luštna mala državica. Črnogorke so seksi.
Kvagleas
23. 07. 2018 17.18
-3
Sončnizahod
23. 07. 2018 14.32
+4
Zakon je Piran. Bil sem letos januarja, in vam povem ni kaj ni pa še gužve ni bilo. Malo je bilo burje, tako da za kopat ni bilo....
Sabir
23. 07. 2018 14.25
-2
Samo na Hrvasko kerr so Hrvati najbolj prijazni ljudje pustijo nam da lahko plavamo se igramo v pesku z luftblazinami plujemo mecemo si zogice frizbije res je fajn lahko si kupimo sladoled res je.coool
Sončnizahod
23. 07. 2018 14.22
+2
Ljudje Rusi so že v Moskvi
Schnitzel
23. 07. 2018 14.13
+13
Črna gora je lepa.
Ricketts
23. 07. 2018 13.07
+17
Saj je ČG kar v redu, samo malo prepogosto se mafija v kafičih in barih strelja.
Ricketts
23. 07. 2018 13.06
+5
Rusi in Srbi v ČG niso več zaželjeni. Rusi si težavni gosti, Srbi pa finančno slabi.
Ekomentator
23. 07. 2018 12.03
+25
Zakaj le?Velikim je pokno pisker in imajo Hrvate pol kufer.Jaz tudi pravi rajši Črna Gora ki je Balkanski Monte Carlo zato je treba malo pazit v kater lokal se usedeš no nič novega isto ko HR.
NDH
23. 07. 2018 12.11
-8
Ricketts
23. 07. 2018 11.53
+4
So nagnali Ruse in Srbe in imajo sedaj mir.
Dado74
23. 07. 2018 12.58
+6
Ljakse, nobeden ni nobenega nagnal, Srbi in Rusi za isto ceno letujejo v Grčiji, malo si poglej parametre turizma.
Ricketts
23. 07. 2018 13.05
-1
Rusi in Srbi v ČG niso več zaželjeni. Rusi si težavni gosti, Srbi pa slabi.
Sabir
23. 07. 2018 14.17
+0
FIGEC
23. 07. 2018 11.48
+19
2016 sem bil na Ostrogu. Ga je mnogo več kot tu na sliki, razgledi pa ubijalski. Potovalo nas je 10 motoristov. Cesta tudi O.K.
Apostol1
23. 07. 2018 11.55
+9
Tudi jaz sem bil na Ostrogu in se strinjam s teboj , cesta je do železniškega podvoza tudi ubijalska sicer ne za motor pač pa za avto ker enostavno ko gledaš dol in brez ograje te kar pošteno zazebe v srcu in prvič ko sva šla z ženo sva avto obrnila ravno pri podvozu ,ker nisva vedela kaj naju čaka naprej ,drugo leto sva pa šla s kombijem oziroma z organiziranim izletom iz Hercegnovega sva pa videla ,da je potem cesta povsem normalna . ++++++++++++
Dado74
23. 07. 2018 13.00
-13
Kaj hinavci Slovenski, se hodite pajdašit z hramom Pravoslavlja? Pa toliko imate za povedat čez Pravoslavce.
Sabir
23. 07. 2018 14.17
-1
Frane Šajn
23. 07. 2018 11.45
+4
Ja zakaj pa nebi bil to je vndar dežela že zgodovinsko znan po nedelu in lenobnosti. Sedaj so pa še v NATU, to se bo ležerno vojskovalo a nede. Pa špe danes niso odpovedali vojne napovedi Japoncem. A ja za poturice , ki danes vladajo Črni gori ne velja.
Apostol1
23. 07. 2018 11.55
+7
Kvagleas
23. 07. 2018 17.21
+2
Črnogorci niso znani po lenobnosti zato ker so leni ampak ker znajo zelo dobro izkoristit prosti čas.
kr nekaj 1
23. 07. 2018 11.20
+3
Vse lepo in prav ampak Črna gora je že predraga ! Vse računajo in to z visokimi cenami. Albanija nam še ostane ki je čudovita ker HR bo predraga in z preveč turisti. Ali pa naj postavijo v Sloveniji sindikalna turistična naselja in grem z 5 člansko familijo takoj h nam. Pri teh cenah pa ne. Na Bookingu pa so cene PREVISOKE za tiste ki ne veste ! !
Ekomentator
23. 07. 2018 12.07
+17
Albanske oblasti se ne zavedajo kakšen turizem bi lahko laufal v Albaniji predvsem morje.Samo je treba deželo malo popucat smeti in narediti malo bolj varno.
Boško1980
23. 07. 2018 18.01
Sepravi bo morda tam čez kakih 20 let fajn za dopustovat!?
Hellsrael
23. 07. 2018 11.15
+1
Sej naa bookingu so tudi cene veliko nizje. Ko pogledaas pri nas hotel histrion za 2 2500eu ni vredno 1000eu glede na storitev in ceno. Na hrvaskem hotel vespera mali losinj vec vsega za isti denar
KranskyJanez
23. 07. 2018 11.09
+7
to mi deli,gremo v črno goro vse po 1 eur, za nas odlično, gasa
adidasler
23. 07. 2018 10.57
+51
Hrvati imajo srečo da je njihovo morje Slovencem bližje kot črnogorsko. Če bi bilo obratno (geografsko) bi definitivno veliko več Slovencev dopustovalo v Črni Gori, saj so Črnogorci bolj prijazni, kulturni, za isti denar pa ponudijo mnogo več od Hrvatov.
Obeliks Mrski
23. 07. 2018 11.50
-5
adidasler, prav tako imajo Slovenski nekulturni turisti srečo da se jih ne deportira iz Hr. Še sreča da je takih zelo malo in da je slovenski narod v večini normalen in prijazen ter neobremenjen. Sicer pa adidas, kaj natanko "mnogo več" ponujajo razen v razliki kulinarike in procenta slanosti morja?
NDH
23. 07. 2018 12.12
+3
Hahaha res ja slovenci z pastetam iz Lidla super turisti
PALASUS
23. 07. 2018 14.29
+7
Kaj pa Hrvaški turisti. Tisti, ki ostanejo na domači obali nimajo niti za burek, to je najslabši turist na Hrvaškem. Slovenci pa hodimo zmeraj več v tujino ( Španija, Grčija, Egipt, Tunizija, Turčija itd. Jaz hodim na Malorco, Hrvaške meje niti ne prestopim več v življenju, sem imel preslabe izkušnje, ko so mi razbili šipo na avtu samo zato, ker je bila tablica LJ mene zraven sploh ni bilo, so mi povedali, da so bili neki prepotentni ala veterani (ustaši, tako so mi povedali drugi Hrvati, hi so videli zadevo ). Policija sploh ni hotela napisati zapisnika in to ti vse pove o njihovi kulturi. Sem na naši strani meje imel še težave , češ zakaj nisem prijavil na policijo. Sem jim rekel, da sem jih poklical potem pa so naju z prijateljem nagnali od tam, ker so vedeli kdo je to naredil. Ti pa se res odseli nazaj domov, če bi bila to Amerika bi te že zdavnaj deportirali kot državnega sovražnika, kar tudi si !!!
mastaflash
23. 07. 2018 10.29
-2
kje so clanki o hrvatiji?
pegazus
23. 07. 2018 10.28
+15
Bil par let nazaj, dve sezoni za pored. Prvič sem si želel, drugič je bilo že pod prisilo. Ker se rad potapljam in plavam dlje od obale, cenim red na morju in čisto vodo. Tega dol ni. Kanalizacija mesta speljana po sredini plaže in to ne podgladinsko, prav tako so tam urejeni še privezi za manjše barčice. Če že ne plavate s fekalijami se vam pa pridruži luža bencina. Glisiranje ob plavalni ograji... pa može. Kroati bi v tem primeru že članek v cajtngu napisali. Gradbeni načrt mesta? Kaj je to? Ako je slobodno onda možeš graditi. Na koncu je vedno stvar okusa, a meni ni bilo všeč.
Apostol1
23. 07. 2018 11.00
+23
Pegazus .... Pozabil si napisati v katerem kraju si bil . Potrdil ti bom da je prva leta ko sem začel letovati v Črni Gori bila kanalizacija speljana v morje in to od Hercegnovega pa do Bijele in to je nekje nekih 15 km plaže in naselij . Lani pa je bila že ta celotna trasa opremljena s čistilnimi napravam in vsa kanalizacija je sedaj speljana v čistilne naprave. Morje ob obali ni tako čisto ampak sedaj je mnogo bolj čisto ko ni več kanalizacije in tudi morski živelj se je povrnil. in spodaj sem napisal da te v Kumborju pobere ladjica in za ceno 3€ povratne karte te potem proti večeru tudi pripelje nazaj in tam je morje kristalno čisto , je pa ta plaža nekje malo dalje od otoka Mamula . Napiši kje si bil in takoj bom vedel ali si res bil tam ali ne , ker moram se malo pohvaliti ,da sem res že videl skoraj celo Črno goro oziroma tiste kraje ki so omenjeni v prispevku in zelo lep je tudi Perast in čist in še veliko je lepih krajev. Tiste velike plaže pa niso po mojem okusu ker ležalniki so poravnani po vojaško in to v več vrstah in pa ljudi preveč . Potem pa tule ni omenjen most na Tari in rafting v drugem najvišjem kanjonu na svetu Žabljak , Lovčen tudi Tivat je zelo lep in še se da naštevati in jaz vem da bom še večkrat šel letovat v Črno Goro.
FIGEC
23. 07. 2018 11.08
+7
Bil sem tam l.2016. Nič slabega nimam za reči edino to, da so mi, pa ne vem kako, ukradli 500€...
Dado74
23. 07. 2018 11.53
+3
Bil si na plaži Žanjice ali Žanjic, tam je res lepo.
Apostol1
23. 07. 2018 11.58
+2
Ja Lurch žal se to tudi zgodi in podobno usodo je imela moja tudi žena sicer vsota manjša 150€ in povsem drug kraj in država , Bosna Sarajevo Baščaršija.+++
Apostol1
23. 07. 2018 12.26
+2
Rade točno samo pozabil sem ime hvala+++++
Sabir
23. 07. 2018 14.22
Think Pink
23. 07. 2018 10.28
-4
Mislim, da je dovolj reklamiranja juga. Skoraj vsi vemo , kako je tam in zato ne hodimo več tja.
Dado74
23. 07. 2018 11.55
-1
Ti kar ostani doma, ker za drugam nisi.Kar se pa juga tiče, same pohvale,če ne dugega so bolj prijazni in topli kakor švabsko nastrojeni Slovenceljni.
janimir
23. 07. 2018 12.54
+0