Rusko podjetje Wireless Lab je leta 2017 lansiralo spletno aplikacijo FaceApp za operacijske sisteme Android in iOS, ki prek tehnologije nevronskega omrežja samodejno ustvari realistične transformacije obrazov na fotografijah. Z uporabo aplikacije lahko iz vaših že obstoječih fotografij poustvarite smejoč obraz, izgledate mlajše, starejše ali celo spremenite spol.
Na družbenih omrežjih je tako v zadnjem času zaokrožilo precejšnje število objav, v katerih so uporabniki delili svoje (zabavne) izkušnje z uporabo omenjene aplikacije. Gre za tako imenovani #faceappchallenge oziroma primerjavo obstoječih fotografij z učinkom postaranja.
Vsi namreč že vemo, kako smo izgledali, ko smo bili mlajši, zavedamo se spremembe naših obraznih potez med smejanjem, nihče pa ne more z gotovostjo vedeti, kako bo izgledal v starosti. In prav to neznanko nam aplikacija FaceApp prinaša praktično na pladnju, povsem preprosto, z nekaj kliki na naših pametnih napravah.
A strokovnjaki svarijo:
Ni vse tako preprosto in zabavno, kot izgleda na prvi pogled – uporaba aplikacije bi lahko resno ogrozila vašo zasebnost. Potem, ko jo enkrat uporabite, ima namreč neposreden in neomejen dostop do vsebine, ki se nahaja v vaši kameri, vaše fotografije pa lahko aplikacija uporablja tudi dolgo potem, ko je izbrišete s svojih pametnih naprav. V licenčnih pogojih je v drobnem tisku ( na katerega mnogi zaradi zabavne plati aplikacije niti ne pomislijo) zapisano, da se uporabnik aplikacije v trenutku strinjanja z danimi pogoji strinja tudi s tem, da lahko podjetje Wireless Lab s svojimi podružnicami – med katere sodi tudi aplikacija Snapchat in ostale partnerske aplikacije, vaše fotografije, osebne preference in celo vaš glas uporabijo na katerikoli platformi za nadaljne raziskovalne namene. Vi, po drugi strani, od tega ne boste imeli nič – razen resnega vdora v vašo zasebnost in celo tveganja kraje osebnih podatkov prek glasovne zaznave oziroma vaše digitalne fotografije. V trenutku strinjanja z danimi pogoji se obenem odpovedujete uveljavljanju lastnih pravic in kakršnikoli materialni koristi, ki bi jo utegnili imeti ob novih raziskovalnih odkritjih.
Ariel Hochstadt, strokovnjak za varnost iz spletnega dnevnika vpnMentor in nekdanji vodja trženja Gmail za Google, je opozoril tudi na nevarnost, ki prihaja neposredno s strani profesionalnih hekerjev: ''Hekerji velikokrat uspešno zabeležijo, katere spletne strani obiskuje kateri uporabnik in kakšnih spletnih aktivnosti se poslužuje, a ne morejo vedno vedeti, kdo je – identiteta uporabnikov jim namreč ni vedno znana. Zdaj pa si predstavljajte, da, denimo, uporabijo telefonsko kamero, da bi na skrivaj posneli mladega geja, ki redno obiskuje spletne strani z gejevskimi vsebinami, a svoje spolne identitete ne želi razkriti. Predstavljajte si, da obraz tega človeka objavijo na strani, ki jo obiskuje ... ''
Nekateri posamezniki, ki niso podlegli evforiji uporabe aplikacije FaceApp, so priljubljenost slednje pospremili s precejšnjo mero previdnosti in skepticizma. Na Twitterju je tako zaokrožila množica objav, v katerih so kopirali besedilo drobnega tiska licenčnih pogojev. Eden od njih je brezskrbnim uporabnikom (zabavne) aplikacije sporočil: ''To so pogoji aplikacije Snapchat. Zdaj bom počakal na vaše šokirane obraze.''
V pogojih lahko tako med drugim zasledimo sledeče: ''Ker je javna vsebina nesporno javna in spada pod zadeve javnega značaja, je licenca, ki nam jo podeljujete v tej zadevi, precej širšega obsega. Skladno z zagotavljenjem vseh pravic, omenjenih v zgornjem paragrafu, nam obenem zagotavljate trajno licenco za ustvarjanje promocijskih, sindikalnih, podlicenčnih, javno dostopnih in javno objavljenih vsebin v katerikoli obliki in v kateremkoli mediju oziroma distribucijskem omrežju. Zaradi tega je nujno potrebno, da vsakič, ko nekaj ustvarite, se pojavite v neki objavi, nekaj objavite sami, delite objavo oziroma jo umestite v vsebino javnega značaja, zagotovite podjetju Snap Inc., naši podružnici in našim poslovnim partnerjem, neomejeno in po celem svetu veljavno trajno pravico do uporabe vašega imena, vaših preferenc in vašega glasu v namen ustvarjanja reklamnih oziroma sponzorskih vsebin. To med drugim pomeni, da v primeru uporabe vašega imena, vaših osebnih preferenc ali glasu na naših spletnih platformah, aplikacij Snapchat oziroma katerikoli izmed partnerskih aplikacij ne boste deležni nikakršne kompenzacije s strani podjetja Snap Inc., naših podružnic ali poslovnih partnerjev.''
Aplikacijo preizkusili tudi znani Slovenci
Aplikacijo so doslej preizkusili številni uporabniki pametnih naprav in imetniki operacijskih sistemov Andorid in iOS, med katerimi ne manjka niti svetovnih in slovenskih znanih obrazov. Na svojem Instagram profilu je fotografijo postaranega 'sebe' delil svetovno znan kuharski mojster Gordon Ramsey:
Med znanimi Slovenci sta aplikacijo uporabila tudi radijec in televizijski voditelj Denis Avdić ter glasbeni duo BQL. Avdić je v svojem šaljivem stilu ob objavljeni fotografiji zapisal: ''To sem jaz. Jaz kot Sean Connery z lasmi.''
Glasbeni dvojec BQL pa: ''Piše se leto 2056!! Z veseljem najavljava najin prvi album. Yeaaaaa.''
Na družbenih omrežjih je zaokrožilo tudi nekaj takšnih primerjav, ki so jih ustvarili oboževalci tujih zvezdnikov in se pošalili, da se ti nikoli ne bodo postarali. 'Večno mladi' bodo, po nekaterih objavah sodeč, ostali glasbenik Pharrell Williams ter igralci Keanu Reeves, Paul Rudd in Morgan Freeman.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.