Zanimivosti

Večni problem učencev: Kako se učiti?

Ljubljana, 01. 09. 2022 10.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Jesen se nam približuje, prvi šolski dnevi pa so že tu. Sicer je prvih nekaj dni v šolskih klopeh še sproščenih in lahkotnih, a šolarji se morajo zelo hitro spet usesti za knjigo in se naučiti česa novega. Nov razred, nova snov, novi učni izzivi. Kako naj se osnovnošolec, dijak nauči učiti in kakšen je pravi pristop?

Vsak šolar se je že soočil s težavo, ki se pojavi predvsem pred testi. Kako se učiti? Kako se učiti, da snov, ki jo mora šolar znati, tudi zna in si jo zapomni? Ob začetku novega šolskega leta smo za nasvet, kako se lotiti nove učne snovi, prosili učiteljici Nino Oblak in Estero Popovič, ki sodelujeta tudi pri 5ki na VOYO.

Učenje
Učenje FOTO: Shutterstock

"Zdi se, da je to večni problem, učenci ne vedo, kako se lotiti učenja. Se strinjam. Učenci imajo velikokrat težavo, da ne vedo, kako pristopiti k učenju, zato je učenje in navajanje nanj pomembno že na razredni stopnji. Učencem velikokrat pripravim vaje utrjevanja na tak način, da jih/jim koristijo tudi za učenje doma," je za 24ur.com povedala Nina in dodala, da svojim učencem svetuje, naj začnejo z branjem teksta in izpisovanjem glavnih vsebin. "Z učenjem naj začnejo postopoma. Pri starejših učencih je zelo učinkovito, če si naredijo urnik učenja in se ga držijo." Estera pa pravi, da ima vsak predmet svojo specifiko, prav tako vsak učitelj drugačen pristop: "Sama sem učiteljica geografije; pri geografiji je zelo pomembno povezovanje in interpretacija informacij. Ko učenec razume vzročno-posledično povezavo geografskih procesov in pojavov, učenje niti ni več tako težko."

Otroci v šoli
Otroci v šoli FOTO: Shutterstock

Nina pravi, da pri svojih učencih vidi, da prehitro obupajo in da premalokrat poiščejo pomoč: "Mislim, da bi učitelji in starši morali spodbujati tudi skupinsko učenje z vrstniki. Diskusija o snovi vedno odpre še kakšno novo vprašanje in ga pomaga razrešiti. Pri mlajših učencih pa lahko učenje načrtujemo tako, da otroci niti ne vedo, da se učijo. Namesto suhoparnega branja lahko berejo zapise na plakatih, reklame, navodila družabnih iger ... Super trik je tudi ogled vsebin na 5ki!" Tudi Estera zagovarja rek 'Več glav več ve' in učence spodbuja, da se večkrat učijo skupaj. Dodaja pa, da je pri učenju geografije najbolj pomembno, da se učenci učijo s pomočjo atlasa in zemljevida, da si zadeve bolje predstavljajo: "Zelo dobro je, če si učenci stvari tudi zapisujejo, saj je s tem urijo svoj spomin."

"Menim, da ima vsak učenec svoj način učenja, ki mu najbolj ustreza. Nekateri radi večkrat preberejo snov, nekateri imajo radi, da jih nekdo sprašuje, nekateri si delajo izpiske ... Različno. Najbolj pomembno je poslušati učitelja pri pouku tam bodo učenci največ slišali. Če bodo snov potem doma še ponovili, bo ocena zagotovo veliko boljša, pa tudi učno snov bodo na ta način utrdili. Opažam tudi, da nekateri učenci ne delajo domačih nalog, ne zapisujejo snovi v zvezke ... Škoda, saj s tem 'zapravijo' možnost, da bi na hitro ponovili učno snov in preizkusili, ali so si pri pouku vse zapomnili. Prav tako gre za dodatno vajo, ki je morda sicer sami niti ne bi opravili," še pravi Estera in doda, da je eden od načinov tudi, da se učenci učijo s pomočjo zabavnih, poučnih videov: "Danes je tega veliko na različnih kanalih, pa tudi na 5ki, kajne?"

Portal IzziRokus, ki ga učencem in učiteljem ponujata založbi Rokus Klett in Modrijan izobraževanje, partnersko povezuje z resno-zabavno spletno učilnico 5KA na VOYO. Osnovnošolci in starši imajo tako na voljo kar dve odlični poti do boljših ocen v šoli – portal IzziRokus z bogato zbirko atraktivnih interaktivnih učnih elementov in spletno učilnico 5KA z več kot 1200 poučnimi in zabavnimi filmčki, ki jih je odpredavalo 16 učiteljev in z njimi predelalo 12 osnovnošolskih predmetov ter tako šolarjem na zanimiv način približalo šolsko snov.

 

Portal IzziRokus ponuja interaktivna učna gradiva za več predmetov, ki besedilo obsežno dopolnjujejo in nadgrajujejo s kratkimi izobraževalnimi filmi uglednih svetovnih ponudnikov, animacijami ter kratkočasnimi interaktivnimi nalogami več vrst.

 

5KA ponuja bogat nabor 'zabavno-resnih' izobraževalnih filmčkov za osnovnošolce, ki so nastali v sodelovanjem z učitelji praktiki. Učitelji v spletni učilnici snov razlagajo na razumljiv in zabaven način, zato je učenje še bolj zanimivo za današnje generacije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Spranex
01. 09. 2022 17.07
+1
Pravi pristop je da se v šoli naučiš minimum ki ga zahtevajo in višek časa porabiti za pridobivanje znanja ki bo v življenju nekaj veljal in ga boš lahko drugim zaračunal ker tega znanja sami ne bodo imeli. Razen če nameravaš priti do magisterija in se zaposliti v javni upravi in trositi neumnosti brez kančka znanja o realnem svetu.
flojdi
01. 09. 2022 16.54
.vem.cisto mimo.morda.pri 40+ mi je se 1x (oz 2x ) uspelo hodit v solo.in uspelo se mi je ucit : prepisat(na pes !) vso snov.potem na pes napisat Obnovo.nato pa napisat samo se Povzetke. (V os in srednji pa je bila vsa zasluga" Poslusanje trsic in prfoks pa sprasevanih - ucit" se mi , takrat res ni dal...
Pajo_36
01. 09. 2022 13.35
+2
Mislim a vi to resno? Pri nas je blo samo: edina zaposlitev ti je šola, tako da glej kako bo.
User1538643
01. 09. 2022 13.14
+2
Zakaj se pri nas ne piše o spremenah spola pri otrocih, ki jih, po njihovih lastnih odločitvah, in prepričevanju psihologov in hm-doktorjev, opravljajo v številnih otroških bolnišnicah v ZDA? Kmalu tudi v našem kinu. To je zločin, pred našimi očmi, in vsi so tiho. Toliko so zbrgani in zblojeni, da, tudi na otoku, ne vedo več sploh odgovoriti na vprašanje, kaj je ženska.
Roxy79
01. 09. 2022 12.46
+4
Kako se učiti? ZMANJŠATI BALAST SNOVI......... in potem pa bodo lahko učitelji UTRJEVALI ZNANJE, tako pa MORAJO obvezno predelati vse 3 delovne zvezke... da zadostijo pogojem ki so ga dobili....
mmickica
01. 09. 2022 12.12
+5
Se mi zdi, da imajo s tem starši problem in ne otroci. Otrok bo že vsak sam iznašel pravi način, starši ga naj samo čim bolj pri miru pustijo, če mu hočejo dobro, ne pa da nadzorujejo vsak njegov gib. To ni skrb, to je posesivnost!
wsharky
01. 09. 2022 12.02
+5
otrok naj sedi za mizo brez mobilnega telefona, brez racunalnika in naj bere ucno snov - a je to tako tezko?
medusa
01. 09. 2022 12.02
+4
Najbolje nič , kot to izvajajo današnji starši in nato grozit učiteljem ,po tem pa jokat ,da jih primanjkuje ...čez par desetletij pa delovna sila za komedijo...
devlon
01. 09. 2022 11.59
+7
za šolske projekte rečeš, da ne moreš in da ne znaš... Pa ti starši nardijo.
Maxim22
01. 09. 2022 11.49
+7
Danes je 1. september, pa imate že članek kako se učiti? ja je.. ma... Če mu boste dovolili imeti telefon, računalnik, tv v sobi kjer se uči.. SE NE BO UČIL! Pika, fertik, amen.
User1094863
01. 09. 2022 11.48
+10
kako se nek predmet v šoli učiti ,je prva naloga učitelja da učence nauči kako se učiti nek predmet!! če učitelj tega učence ne zna naučiti potem je učitelj slab!!
kepar11
01. 09. 2022 11.21
+10
Diplome in spricevala so po novem za to da te starsi in domaci pohvalijo kako si priden in da dobis kaksbo darilo za to. Bore malo pa te nauci o samem zivljenju, kako ga ziveti.....itak vecina ljudi dela v poklicih za katera se niso izobrazevali.