Vsak šolar se je že soočil s težavo, ki se pojavi predvsem pred testi. Kako se učiti? Kako se učiti, da snov, ki jo mora šolar znati, tudi zna in si jo zapomni? Ob začetku novega šolskega leta smo za nasvet, kako se lotiti nove učne snovi, prosili učiteljici Nino Oblak in Estero Popovič, ki sodelujeta tudi pri 5ki na VOYO.
"Zdi se, da je to večni problem, učenci ne vedo, kako se lotiti učenja. Se strinjam. Učenci imajo velikokrat težavo, da ne vedo, kako pristopiti k učenju, zato je učenje in navajanje nanj pomembno že na razredni stopnji. Učencem velikokrat pripravim vaje utrjevanja na tak način, da jih/jim koristijo tudi za učenje doma," je za 24ur.com povedala Nina in dodala, da svojim učencem svetuje, naj začnejo z branjem teksta in izpisovanjem glavnih vsebin. "Z učenjem naj začnejo postopoma. Pri starejših učencih je zelo učinkovito, če si naredijo urnik učenja in se ga držijo." Estera pa pravi, da ima vsak predmet svojo specifiko, prav tako vsak učitelj drugačen pristop: "Sama sem učiteljica geografije; pri geografiji je zelo pomembno povezovanje in interpretacija informacij. Ko učenec razume vzročno-posledično povezavo geografskih procesov in pojavov, učenje niti ni več tako težko."
Nina pravi, da pri svojih učencih vidi, da prehitro obupajo in da premalokrat poiščejo pomoč: "Mislim, da bi učitelji in starši morali spodbujati tudi skupinsko učenje z vrstniki. Diskusija o snovi vedno odpre še kakšno novo vprašanje in ga pomaga razrešiti. Pri mlajših učencih pa lahko učenje načrtujemo tako, da otroci niti ne vedo, da se učijo. Namesto suhoparnega branja lahko berejo zapise na plakatih, reklame, navodila družabnih iger ... Super trik je tudi ogled vsebin na 5ki!" Tudi Estera zagovarja rek 'Več glav več ve' in učence spodbuja, da se večkrat učijo skupaj. Dodaja pa, da je pri učenju geografije najbolj pomembno, da se učenci učijo s pomočjo atlasa in zemljevida, da si zadeve bolje predstavljajo: "Zelo dobro je, če si učenci stvari tudi zapisujejo, saj je s tem urijo svoj spomin."
"Menim, da ima vsak učenec svoj način učenja, ki mu najbolj ustreza. Nekateri radi večkrat preberejo snov, nekateri imajo radi, da jih nekdo sprašuje, nekateri si delajo izpiske ... Različno. Najbolj pomembno je poslušati učitelja pri pouku – tam bodo učenci največ slišali. Če bodo snov potem doma še ponovili, bo ocena zagotovo veliko boljša, pa tudi učno snov bodo na ta način utrdili. Opažam tudi, da nekateri učenci ne delajo domačih nalog, ne zapisujejo snovi v zvezke ... Škoda, saj s tem 'zapravijo' možnost, da bi na hitro ponovili učno snov in preizkusili, ali so si pri pouku vse zapomnili. Prav tako gre za dodatno vajo, ki je morda sicer sami niti ne bi opravili," še pravi Estera in doda, da je eden od načinov tudi, da se učenci učijo s pomočjo zabavnih, poučnih videov: "Danes je tega veliko na različnih kanalih, pa tudi na 5ki, kajne?"
Portal IzziRokus, ki ga učencem in učiteljem ponujata založbi Rokus Klett in Modrijan izobraževanje, partnersko povezuje z resno-zabavno spletno učilnico 5KA na VOYO. Osnovnošolci in starši imajo tako na voljo kar dve odlični poti do boljših ocen v šoli – portal IzziRokus z bogato zbirko atraktivnih interaktivnih učnih elementov in spletno učilnico 5KA z več kot 1200 poučnimi in zabavnimi filmčki, ki jih je odpredavalo 16 učiteljev in z njimi predelalo 12 osnovnošolskih predmetov ter tako šolarjem na zanimiv način približalo šolsko snov.
Portal IzziRokus ponuja interaktivna učna gradiva za več predmetov, ki besedilo obsežno dopolnjujejo in nadgrajujejo s kratkimi izobraževalnimi filmi uglednih svetovnih ponudnikov, animacijami ter kratkočasnimi interaktivnimi nalogami več vrst.
5KA ponuja bogat nabor 'zabavno-resnih' izobraževalnih filmčkov za osnovnošolce, ki so nastali v sodelovanjem z učitelji praktiki. Učitelji v spletni učilnici snov razlagajo na razumljiv in zabaven način, zato je učenje še bolj zanimivo za današnje generacije.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.