
Katera lovna ptica v Evropi je najhitrejša? To vprašanje je navdihnilo ustanovitev Guinnessove knjige rekordov leta 1955. Na začetku je bila to ena sama knjiga, ki je izšla v mali sobi nad telovadnico, potem pa je zrasla v globalno večmedijsko blagovno znamko s pisarnami v Londonu, New Yorku, Miamiju, Pekingu, Tokiu in Dubaju. Danes vsebino svetovnega formata objavlja ne le prek knjig, temveč tudi preko TV-oddaj, družbenih medijev in dogodkov v živo.
V novo desetletje je v popolnoma prenovljeni in posodobljeni obliki pred kratkim izšla izdaja Guinnessove knjige rekordov za leto 2020. V enajstih poglavjih, polnih presežkov, so predstavljeni najosupljivejši, izjemni in navdihujoči podvigi, v katerih predstavljeni rekorderji dokazujejo, da je s trdim delom, trudom in talentom možno vedno znova premikati meje mogočega.
Upravna ekipa Guinnessove knjige rekordov vsak dan pregledala več kot 100 prijav. Kot vedno je ob strogih postopkih preverjanja in zahtevi, da vsaka prijava izpolnjuje niz ključnih kriterijev, preden se sploh lahko poteguje za uradni naziv Guinnessovega svetovnega rekorda, tudi letos skozi sito prišlo približno 15 odstotkov vseh prošenj.
Čeprav so morali prijave za 'najkrajši svinčnik na svetu', 'največ neprebranih elektronskih sporočil' in 'najdaljše prhanje' odkloniti, je bilo v zadnjih 12 mesecih 5103 uspešnih prijav. Poleg več tisoč prijavljenih rekordov so v knjigi zbrani tudi presežki, ki jih vodstvu upravne ekipe sporočijo številni svetovalci in sodelavci. Letošnja novost je tako tudi svetovalec za robotiko Evan Ackerman. Slednji je novinar, bloger in predavatelj znanosti, ki v posebnem poglavju predstavlja 10 robotov, med katerimi so vsi nosilci različnih svetovnih rekordov.
Guinnessova knjiga rekordov 2020 prinaša tudi 23 slovenskih rekordov. Pet rekordov je predstavljenih povsem na novo, drugi pa so bili doseženi in objavljeni že v prejšnjih izdajah. Novi rekordi, predstavljeni v novi izdaji najbolj brane knjige vseh časov, so naslednji:
Največ trojnih dvojčkov najstnika v ligi NBA, kjer je rekord na štirih tekmah postavil Luka Dončić.

Najmlajši igralec v ligi NBA, ki je s trojnim dvojčkom osvojil 30 točk, kjer je z 19 leti ponovno rekorder Luka Dončić.
Rekorderji najdaljšega povratnega preleta z jadralnim padalom (moški) so Bojan Gaberšek, Jošt Napret, Primož Suša in Dušan Orož, ki so preleteli 302,1 kilometra.

Rekord v kategoriji največ ročnih koscev je postavilo Društvo podeželske mladine Škofja Loka v Cerknem, zbralo se jih je kar 564.
Svetovni rekord je bil postavljen tudi za največje število ekip na svetovnem pokalu v quidditchu, kjer je sodelovalo 29 ekip, vključno s slovensko ekipo Aemona Argonautsa.
Posebej poudarjen v rubriki Kaj se je zgodilo na ta dan je rekord Marije in Andreja Štremflja. 7. oktobra leta 2020 bo namreč tekla 30. obletnica od dosega rekorda za prvi zakonski par, ki je osvojil Everest.

Za vzbujanje radovednosti pa velja omeniti še nekaj (svetovnih) rekordov:
NAJVEČJI LOPAR ZA NAMIZNI TENIS
V zabavišču in baru Pins Mechanical Company v Columbusu v Ohiu v ZDA hranijo lopar za namizni tenis, ki meri 3,53 metra v višino in 2,02 metra v širino, kot so potrdili 21. julija 2017. Ogromni športni pripomoček je izdelalo podjetje Rise Brands (ZDA) in je približno 20-krat večji od standardnega loparja.
NAJVEČ UDARCEV NA BOBEN S PROTETIČNIMA PALICAMA
25. julija 2018 je glasbenik Jason Barnes v Tehnološkem inštitutu Georgia v Atlanti (ZDA) s pomočjo umetne roke, ki jo je izdelal Gil Weinberg, v 60 sekundah kar 2400-krat udaril boben.
NAJVEČJE ČLOVEKU PODOBNO VOZILO
Vozilo Mononofu je zasnoval Japonec Masaaki Nagumo, razvili pa so ga proizvajalci poljedelske opreme Sakakibara‑kikai. Visoko je 8,46 metra in tehta približno 7,3 tone, kot so 7. decembra 2018 potrdili v Kitagunmi v prefekturi Gunma na Japonskem. Kabina sprejme enega voznika, ki lahko ob pomoči vzvodov premika Mononofujeve roke, dlani in noge, premikanje vozila pa spremlja na videozaslonih.
NAJSTNIK Z NAJDALJŠIMI LASMI
21. novembra 2018 so bili kodri 16-letne Nilanši Patel iz Indije dolgi kar 1,75 metra. Lase si pušča rasti že od svojega šestega leta starosti in ji predstavljajo njen srečni amulet.
NAJMANJŠI KONJ (SAMEC)
Bombel meri 56,7 centimetra v vihru (to je greben nad lopaticami), kot so izmerili 24. aprila 2018 v hlevu Kaskada v Lodžu na Poljskem, kar je manj od velikosti angleškega hrta.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.