Kitaro so The Clash na odru nazadnje uporabili 20. septembra 1979 v dvorani Palladium v New Yorku. Razočaran zaradi mlačnega občinstva jo je Paul Simonon dvignil v zrak kot sekiro, obrnil hrbet pevcu Joeju Strummerju in z njo udaril ob tla. Dogodek bi verjetno utonil v pozabo, če ga ne bi ovekovečila fotografinja Pennie Smith s svojim 35-milimetrskim fotoaparatom Pentax, ki je stala manj kot šest metrov stran.
Nastalo fotografijo je Strummer izbral za naslovnico albuma The Clash London Calling iz leta 1979, enega najvplivnejših albumov vseh časov. Revija Q jo je kasneje imenovala za najboljšo rock and roll fotografijo vseh časov, ovitek albuma pa je ocenila kot devetega najboljšega vseh časov.
Smithova se je spomnila, da je bil Simonon med koncertom "resnično slabe volje". Ta pa je pozneje dejal, da je šlo za čustveni odziv na občinstvo, ki sedi na svojih sedežih in se ne premika.
Kitaro so v muzeju že prikazali na razstavi, ki so jo med novembrom 2019 in septembrom lani posvetili skupini in omenjenemu albumu, vendar pa so bile možnosti za ogled zaradi pandemije omejene.
Glasbilo so muzeju za dlje časa posodili Simonon in The Clash, pridružilo pa se bo zbirki, ki vključuje zaklade, kot so mozaik Bucklersbury iz leta 250, ki je ob odkritju leta 1869 povzročil senzacijo, ter oltarne slike iz poznega 15. stoletja, ki kažejo na povezave z Westminstrsko opatijo. Glasbilo bo v mestnem muzeju del pripovedi o Londonu od 50. let prejšnjega stoletja do danes. Med preostalimi eksponati so tudi lutke Billa in Bena, skuter Vespa ter kopalke, ki jih je Tom Daley nosil na olimpijskih igrah leta 2012 v Londonu.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.