Na destinaciji Portorož-Piran pojasnjujejo, da je veliko ponudnikov zelo zadovoljnih z rezervacijami, med njimi so tako hotelirji kot tudi ponudniki apartmajev in drugih turističnih storitev. "Vedno pa se najde tudi kdo, ki se pritožuje, da je sezona slabša," so povedali v Turističnem združenju Portorož.
Glede na lani, ko so bili v veljavi turistični boni, opažajo med pet- in sedemodstotni upad hotelskih prenočitev, kar ocenjujejo kot dober rezultat. "Veseli smo tudi, da so se vrnili tuji gosti. Pomembno pa je dodati, da v hotelih in drugih nastanitvah dosegajo tudi zelo dobre cene ter da rezervacije kažejo zelo dobro še ves mesec september," so navedli.
Uradni podatki za vse nastanitve segajo do junija, ko so v občini Piran zabeležili 256.585 prenočitev, kar je 51 odstotkov več kot v tem mesecu lani in 14 odstotkov več kot leta 2019. Od tega so hoteli ustvarili 140.000 prenočitev. Na tuje goste je odpadla slaba polovica prenočitev.
Podatek za julij so navedli za hotele, ki so v piranski občini zabeležili 161.500 prenočitev, kar je bilo pet odstotkov manj kot lani in osem odstotkov manj kot leta 2019. V prvem tednu avgusta pa je bilo hotelskih prenočitev 41.100, kar glede na primerljivo lansko obdobje predstavlja sedemodstotni padec, glede na 2019 pa štiriodstotno zmanjšanje.
Tako julija kot v začetku avgusta se je povečal delež tujih gostov. Julija so ti ustvarili 72 odstotkov vseh hotelskih prenočitev, v prvem tednu avgusta pa 75 odstotkov. Leta 2019 so jih v začetku avgusta ustvarili 77 odstotkov, s čimer so na destinaciji, vsaj kar se hotelov tiče, na predkoronski ravni.
V Kopru so medtem zelo zadovoljni z doslej doseženimi turističnimi rezultati. Destinacijo je v obdobju od januarja do vključno junija obiskalo nekaj več kot 47.800 gostov, ki so skupno ustvarili preko 112.600 nočitev. Glede na enako obdobje lani je bilo nočitev za 120 odstotkov več, presegli pa so tudi rezultate iz leta 2019, in sicer za 36 odstotkov, so navedli v Zavodu za mladino, kulturo in turizem Koper.
Samo junija so v Kopru zabeležili 43.400 nočitev, kar je v primerjavi z junijem 2021 približno 46 odstotkov več, v primerjavi z junijem 2019 pa 65 odstotkov več. Junija so največji delež predstavljali domači gosti, približno 58-odstotnega, od tujih pa je bilo največ gostov iz Nemčije, Italije in Madžarske. "Razmerje med domačimi in tujimi gosti se v letošnji sezoni vrača na razmerje, ki smo ga bili vajeni v 2019," so povedali.
Po napovedih nastanitvenih obratov se Kopru obeta tudi zelo dober preostanek poletne turistične sezone. "Rezervacij je veliko, nekatere kapacitete bodo polno zasedene vse do konca meseca, veliko je rezervacij tudi za september," so navedli.
Splošna draginja neenotno vpliva na cene. "Glede na splošne dvige cen so se te seveda dvignile tudi pri nas," so navedli v Kopru. V Piranu oz. Portorožu pa so cene nastanitev po opažanjih turističnega združenja ostale podobne kot lani oz. so se morda malenkost znižale. Cene gostinskih storitev so se na drugi strani nekoliko zvišale. "Pri stiku z gosti na destinaciji do zdaj nismo zaznali pritožb na ta račun," so dodali.
V gostinstvu in turizmu se ponudniki že nekaj časa srečujejo tudi s pomanjkanjem kadrov. "Problem pomanjkanja kadra se pojavlja po vsej Evropi in ne le pri nas. Vsako podjetje se s tem spopada po svoje, predvsem pa se trudijo, da bi to čim manj vplivalo na kakovost njihovih storitev," so navedli v Turističnem združenju Portorož.
V koprskem turističnem zavodu pa pravijo, da nevšečnosti še niso tako izrazite, saj so gostinski obrati, nastanitvene zmogljivosti in druge dejavnosti odprte in na voljo obiskovalcem. "Nismo zaznali, da bi zaradi pomanjkanja osebja storitve zapirali ali omejevali urnike. Se pa zgodi, da je treba na kavo počakati nekoliko dlje, kot smo bili vajeni," so sklenili.
Turistični rezultati se na Štajerskem bližajo predkoronskemu obdobju
Tudi v Mariboru so turistični rezultati v prvem polletju letošnjega leta zelo vzpodbudni, ocenjujejo na Zavodu za turizem Maribor. "Kljub številnim omejitvam zaradi epidemije v začetku leta smo se v Mariboru po številu nočitev že močno približali rezultatom iz leta 2019, na 84 odstotkov, nadaljevanje trenda pričakujemo tudi v poletni turistični sezoni," so povedali.
Uradni razpoložljivi podatki segajo do junija; v tem mesecu so v štajerski prestolnici zabeležili 21.969 turističnih prihodov in 45.315 prenočitev. "To v primerjavi z junijem 2021 pomeni 165-odstotno rast turističnih prihodov in 141-odstotno rast prenočitev," so povedali. Domačih prenočitev je bilo okoli 20 odstotkov, ostalo so predstavljali tujci. Največ nočitev so junija ustvarili Nemci, Poljaki, Avstrijci, Italijani in Čehi.
V prvem polletju letošnjega leta je bila rast prenočitev v primerjavi z enakim obdobjem lani 221-odstotna, rast turističnih prihodov pa 320-odstotna. Tudi v tej primerjavi prednjačijo tuji turisti s 84-odstotnim deležem. Četrtina vseh prenočitev v prvi polovici leta je bila ustvarjenih v juniju. Povprečna doba bivanja v mestu Maribor je bila junija 2,1 dneva, v obdobju od januarja do junija pa 2,6 dneva. Do konca avgusta je zasedenost po neformalnih podatkih nekaterih ponudnikov nastanitvenih zmogljivosti v Mariboru in pod Pohorjem med 50- in 80-odstotna.
Malenkost višje, v Turistični destinaciji Rogla-Pohorje, je obisk turistov v dosedanjem delu sezone zelo dober in primerljiv z letom 2021, vendar trenutno še zaostajajo za rekordnim letom 2019. "Za preostanek leta imamo že veliko povpraševanja, predvsem za zimo, vendar rezervacije ne sledijo povpraševanju. Ljudje so previdni in negotovost glede covida-19 in Ukrajine ter posledično energetske krize nekoliko ohlaja rezervacije za jesensko-zimski čas," ocenjuje direktor Lokalne turistične organizacije Rogla-Zreče Domen Vogelsang.
Na destinaciji še vedno prevladujejo domači gosti, se pa v letošnjem letu vračajo tudi tradicionalni tuji gosti, zlasti s Hrvaške, Madžarske, Nemčije ter Beneluksa. Odlično se je prijel brezplačen avtobus Maribor-Rogla, ki vozi dvakrat na dan v sredo in petek, ter "hop on - hop off" avtobus, ki vozi ob sobotah med turističnimi atrakcijami destinacije. Zadovoljni so tudi z zanimanjem gostov za organizirana vodenja.
Ponudniki nastanitvenih zmogljivosti v Mariboru in pod Pohorjem sicer o težavah s pomanjkanjem kadrov ne poročajo, svoje storitve pa so v luči splošne draginje večinoma podražili med pet do 10 odstotkov. Nekateri sicer cen niso spreminjali, eden od ponudnikov pa poroča celo o znižanju cen, so navedli v mariborskem turističnem zavodu.
Na Rogli oz. v Zrečah opažajo več izzivov, med njimi so denimo trajnostna mobilnost, predvsem na Roglo, ter delno infrastruktura. Ključna izziva do konca leta pa sta po oceni Vogelsanga kadri in trenutna negotovost v svetovnem merilu.
Nastanitve zmogljivosti v Ljubljani v začetku avgusta več kot 90-odstotno zasedene
V Ljubljani je stopnja zasedenosti razpoložljivih sob za prvih sedem dni letošnjega avgusta v povprečju 92,6-odstotna, kažejo podatki turističnega informacijskega centra, ki so jih povzeli na Turizmu Ljubljana. S tem je presežena zasedenost iz enakega obdobja avgusta 2019, ko je bila 91,9-odstotna.
Junija so v Ljubljani po začasnih podatkih statističnega urada beležili 100.231 prihodov turistov in 206.807 prenočitev, je moč razbrati iz podatkov Sursa. Povprečna doba bivanja je, kot pravijo na Turizmu Ljubljana, v tem mesecu znašala 2,1 dneva, potem ko je bila junija 2019 pri 1,9 dneva. Daljšanje povprečne dobe bivanja je eden od dveh glavnih strateških ciljev Turizma Ljubljana, drugi je višanje potrošnje, so spomnili ob tem.
Med gosti so na prvem mestu junija letos prevladovali Nemci, sledili so jim domači gostje. Gostje iz ZDA na tretjem in Velike Britanije na petem mestu so ostali visoko, kljub drugačnim napovedim. Italijani so bili na četrtem mestu, v Turizmu Ljubljana pa izpostavljajo predvsem odsotnost gostov s kitajskega in drugih azijskih trgov. Julija so, sodeč po strukturi obiskovalcev v turističnem informacijskem centru, v Ljubljani prevladovali Nemci, Francozi, Italijani, Nizozemci, Avstrijci ter Španci.
Hotelski sektor se v luči dvigov cen energije in drugih dobrin sooča s porastom stroškov, vendar po opažanjih Turizma Ljubljana cene ostajajo podobne lanskim. "Razlike ponudniki v večji meri prevzemajo nase," so navedli. O dvigu stroškov kot posledici dviga cen energentov in surovin poroča tudi gostinski sektor, vse to je vplivalo na višje cene ponudbe. "Razlike v cenah in prilagoditve se spreminjajo od ponudnika do ponudnika," so izpostavili. Glede pomanjkanja kadrov pa so na Turizmu Ljubljana spomnili, da gre za mednarodni izziv v turističnem sektorju. "Nekateri gostinci so se odločili za skrajšan delovnik, okrnitev ponudbe," so dejali. So pa tudi pri tem rešitve drugačne od storitve do storitve.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.