Začasni premier Libanona Najib Mikati se je namreč odločil, da bo država na poletni čas prešla po koncu enomesečnega posta, saj bi s tem muslimanom omogočil, da ramazan prekinejo eno uro prej. Kazalci se bodo tako iz 2. ure zjutraj na 3. uro zjutraj premaknili (šele) 20. aprila. Premier Mikati ob novici, da se uradno ura v državi ne bo premaknila, ni navedel razloga, mnogi pa ocenjujejo, da se je za potezo odločil zaradi želje po dosegu višje priljubljenosti med muslimani, piše BBC.
A z idejo se ne strinjajo vsi. Tamkajšnje krščanske oblasti so urine kazalce, kot veleva tradicija, naprej premaknile že danes ponoči. Maronitska cerkev je odločitev celo označila za presenetljivo. Enako so storila tudi številna podjetja v Libanonu, med njimi tudi dva televizijska kanala LBCI in MTV.
Državni letalski prevoznik Middle East Airlines pa se je odločil za prilagoditev obema stranema, ure in naprave bodo ostale na zimskem času, poletnemu času pa bodo prilagodili časovnico odhodov in prihodov letov.
Nemalo zmede pa je povzročilo avtomatsko spreminjanje ure na mobilnih telefonih, saj številni operaterji po državi niso bili pravočasno obveščeni o prestavljenem premiku kazalcev.
Spor glede prehoda na poletni čas pa le ponazarja globlji razdor med krščansko in muslimansko stranjo v državi. Ta sega v pozna 70. in zgodnja 80. leta prejšnjega stoletja, ko je v Libanonu med skupinama divjala državljanska vojna.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.