Zanimivosti

Posnetek uspešne reševalne akcije slončka, ki je nasedel v jezeru

Ljubljana, 12. 05. 2019 14.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po spletu je zaokrožil posnetek reševanja slonjega mladiča, ki se je ločil od svoje matere in se izgubil. Naraščanje prebivalstva v Indiji je povzročilo krčenje življenjskega prostora divjih živali, ki velikokrat zatavajo v naselja in bližino ljudi, kjer zaradi strahu in panike pogosto izbruhnejo tudi konflikti med ogroženimi velikani in prebivalci.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Indijskim reševalcem je po napornem reševanju uspelo iz jezera rešiti izgubljenega slonjega mladiča. Ta je zataval in se ločil od svoje matere. Slon je nasedel v blatu v jezeru Dipor Bil v Indiji. Reševalci so ga rešili s pomočjo čolnov.

Kot so sporočili po uspešni reševalni akciji, je zdaj njihova prednostna naloga, da poiščejo slonico in ji 'predajo' izgubljenega mladiča.

Naraščanje prebivalstva v Indiji je povzročilo krčenje življenjskega prostora divjih živali, ki velikokrat zatavajo v naselja, kjer zaradi strahu in panike pogosto tudi napadajo in ranijo ljudi.

Divji lovci jih pobijajo zaradi oklov, pa tudi mesa in kože, dodatno težavo, predvsem v Aziji, pa predstavlja krčenje življenjskega prostora. Prav zato tudi prihaja do več konfliktov s človekom.
Divji lovci jih pobijajo zaradi oklov, pa tudi mesa in kože, dodatno težavo, predvsem v Aziji, pa predstavlja krčenje življenjskega prostora. Prav zato tudi prihaja do več konfliktov s človekom. FOTO: iStock

Sloni na robu preživetja

Sloni so priljubljene in spoštovane živali, a obe vrsti sta na robu preživetja. Po podatkih Svetovnega sklada za divje živali (WWF) je bilo za začetku 20. stoletja več kot 100.000 azijskih slonov. Zdaj pa jih je le še okoli od 40.000 do 50.000. Nič bolje se ne godi afriškim slonom. Pred dobrimi 100 leti jih je bilo od tri do pet milijonov, zdaj le še okoli 470.000.

Kljub zaščiti še vedno najdejo ogromno pobitih slonov tako na eni kot drugi celini. Divji lovci jih pobijajo zaradi oklov, pa tudi mesa in kože, dodatno težavo, predvsem v Aziji, pa predstavlja krčenje življenjskega prostora. Prav zato tudi prihaja do več konfliktov s človekom. V Aziji so problematične predvsem plantaže palm za palmovo olje, zaradi katerih so ogrožene tudi številne druge živali.

Preživetje slonov odvisno tudi od nas

Pri WWF svetujejo, da se za dobrobit teh čudovitih velikanov izogibajte nakupov slonovine, previdni bodite tudi pri izdelkih iz palmovega olja (tega lahko najdemo v najrazličnejših tako prehrambenih kot kozmetičnih izdelkih) in kupujte take, ki vsebujejo ekološko pridelano olje. Preživetje slonov je torej odvisno tudi od nas.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bojer
12. 05. 2019 18.34
+18
Če so ga že rešili, mu naj pustijo živeti, tudi tedaj, ko bo imel okle.
Machetekills007
12. 05. 2019 17.54
+9
slonček dumbo 🐘
SkokecPokec
12. 05. 2019 16.59
+14
Tam imajo slone, pri nas imamo pa medvede...
upornik30
12. 05. 2019 15.27
+54
sami sebe se zategujemo zanko okol vratu ! človek je res butast na tem svetu!
Esmeralda Rupnik 1
12. 05. 2019 15.23
+39