Že dober mesec je, odkar je naša južna soseda vstopila v Evropo brez meja. Nadzor na mejnih prehodih s Hrvaško je ukinjen, svoja delovna mesta so policisti zapustili – kontrolne kabine so prazne, zapornice dvignjene. Skupno 1400 mejnih policistov po novem skrbi za nadzor meje kot del postaje za izravnalne ukrepe, ena članica nekdanje ekipe na Mejnem prehodu Sečovlje pa je morala v prisilni pokoj. Predstavljamo vam mačjo policistko Šengi.
Njena zgodba sega v julij 2015, ko so policisti na mejnem prehodu v Sečovljah na kontrolni točki poleg nepregledne kolone vozil in množice turistov opazili malo črno mačjo pritepenko. Le nekaj tednov stara puhasta kosmata kepa se je neustrašno smukala okoli. Od kod je prišla, nikoli niso odkrili, so jo pa dobrodušni policisti nahranili in v tistih res izjemno vročih poletnih dneh zagotovili, da je vedno imela na voljo dovolj sveže vode. In kosmatinki sta oskrba in družba tako ustrezali, da se je odločila, da bo ostala.
Na mejnem prehodu so ji uredili domovanje
Mala črna pritepenka je s časom našla pot v srca prav vseh policistov. Na postaji so zbrali denar, ji kupili hišico in igrače. Tam so ji uredili ležišče in poskrbeli za vedno polne posodice za hrano. Našel se je tudi veterinar, ki jo je brezplačno steriliziral. "Ker je mlada in lepa muca, ki bo kmalu imela veliko snubcev, smo poskrbeli, da nas narava ne bo obdarila s preveč mačkami," so policisti takrat pripovedovali za portal Pes moj prijatelj, ki je o njej prvi poročal. Muca pa je dobila tudi ime – Šengi – po schengenski meji, kjer je zaposlena, so se šalili možje v modrem.
Šengi je – sodeč po pripovedih, pa tudi fotografijah – svoje delo jemala skrajno resno. Med opisom njenih delovnih nalog se je tako našlo smukanje po kabinah, spanje na tipkovnicah, dosledno preverjanje verodostojnosti dokumentov potnikov in seveda crkljanje. V svojem prostem času pa je v okolici mejnega prehoda najraje izpopolnjevala svoje lovske veščine in bila pri tem zelo uspešna. "S svojimi uspehi se rada baha, saj nam vsako svojo žrtev prinese pokazat, preden se posladka. Njen hobi je tudi posedanje ob cesti. Sploh je ne moti, da po cesti vozijo vozila. Kar nekajkrat smo morali posredovati, da se je umaknila pred kakšnim avtom," so za Svet24 razlagali njeni sodelavci in poudarili, da je za njeno varnost ustrezno poskrbljeno.
Toda leto 2023 in vstop Hrvaške v šengensko območje sta prinesla korenite spremembe. Mejni prehod so zaprli in Šengi se je nenadoma znašla sama, brez doma. Policisti, ki so zanjo skrbeli, so vedeli, da je sami ne morejo obdržati, zato so ji želeli najti nov dom.
Takrat je na pomoč priskočila družina iz sosednje Kaldanije. Slišali so za njeno zgodbo in nemudoma vedeli, da jo želijo posvojiti. Z odprtimi rokami so jo sprejeli v svoj dom in ji posvetili vso ljubezen ter potrebno pozornost. "Zagotovili so mi, da je zanjo dobro poskrbljeno, saj jo je posvojila zelo prijazna oseba z Istre. V novem domu ima celo dve mačji prijateljici, sečoveljski policisti pa jo občasno obiščejo," nam zaupa Anita Leskovec, predstavnica za odnose z javnostmi Policijske uprave (PU) Koper.
Nova družina je s policisti delila celo pripoved, ki jo je o mačji policistki spisal nek njihov znanec. "Dneve zdaj preživlja v raziskovanju nove soseske in spoznavanju novih prijateljev. Ima čudovito življenje, polno ljubezni in dogodivščin," je mogoče prebrati.
In še: "Zgodba Šengi je zgodba o upanju in ljubezni. Rešili so jo policisti in ji dali drugo priložnost za življenje. Našla je ljubečo družino, ki ji nudi življenje, kot si ga zasluži. Šengi pa bo za zmeraj hvaležna tudi prijaznim in sočutnim policistom, ki so skrbeli zanjo od takrat, ko je bila še majhna mucka."
V duhu srečnega razpleta za mačjo lepotico pa za konec še spodbudno sporočilo njenih nekdanjih sodelavcev: "Vedite, da če vam pot prekriža črna muca, to vsekakor ne prinaša nesreče."
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.