Začne se že pri napačnem razumevanju zaobljube ali ambicije. Če se denimo odločite več brati, se odločite za neotipljiv cilj. Če se odločite, da boste v naslednjem letu prebrali 12 knjig, ste že na pravi potil, pravi Tina Jeromen, ki od leta 2010 dela kot športna psihologinja in vedenjsko kognitivna terapevtka v svojem podjetju Psiholab. "Najlažji odgovor je to, da si postavimo previsoke cilje ali pa nerealistične cilje. Še bolj pomembno pa je postavljanje prioritet oziroma kako reči ne nepomembnim stvarem."
Cilji morajo biti realni, merljivi in časovno dosegljivi, pri čemer se Jeromnova opira tudi na delo s športniki, ki si za športni napredek morajo zastavljati vedno nove cilje in jih tudi dosegati. "Če na primer telesna kondicija ni moja vrednota, a si kljub temu zastavim cilj preteči maraton, ker se mi zdi to dobra ideja, ta cilj kmalu postane nedosegljiv. Hitro nas pripelje do obupa, ker nismo sledili svojim prioritetam, temveč smo se odločili za stvari, ki nas od cilja odvračajo."
Primeri iz uvoda članka so dober pokazatelj, kako si ciljev ne zastaviti. So preveč ohlapne trditve in odgovori na nekaj, kar nas pesti. Psihologinja izpostavi vse bolj priljubljen cilj zaspati brez telefona. "Cilj je preveč ohlapen. Bolje je letos želim iti spat brez telefona vsak teden najmanj petkrat. To je že bolj dosegljiv in merljiv cilj, hkrati nam omogoča tudi nekoliko odstopanj. Kar naenkrat je bolj privlačen." Takšni pristopi veljajo za vse cilje.
Najprej je potrebno preveriti izhodišče, v kakšni telesni pripravljenosti ste ali koliko knjig ste prebrali in podobno in seveda tudi, če vas pri doseganju nekega cilja ne bo oviralo okolje. "Mi vedno govorimo o ekologiji cilja, se pravi, ali je okolje tako, da me podpira pri tem? Če imam doma tri otroke, zahtevno službo in nikoli ne pridem domov pred pol osmo zvečer, je nerealistično pričakovati, da bom v naslednjem letu lahko prebrala 12 knjig. Bolj dosegljiv cilj je denimo prebrati eno poglavje na dan."
Nikakor pa ne smete pozabiti, opozarja, na nagrajevanje. "Ko pa naredimo korak v pravi smeri, nasproti cilju, to moramo nekako označiti. Če denimo preberem pol knjige, to že lahko označim kot prvi uspeh oziroma pravo pot proti cilju." Cilje je nujno tudi zapisati ter jih razdeliti na več manjših korakov. "Ob cilju zapišemo vse naloge, ki jih moramo za ta cilj doseči, in potem s seznama črtamo vse nenujne naloge, ki nas ovirajo pri teh nalogah."
Včasih se boste morda morali soočiti s preprekami ali spremeniti cilje. Pomembno je, da ne obupate takoj, ko naletite na težave, predvsem pa si oprostite, če cilja ne boste dosegli v načrtovanem času.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.