Kar tri petine celotne Slovenije pokriva gozd. Glavni proizvod gozda je seveda les in v državnih gozdovih zanj skrbi podjetje Slovenski državni gozdovi (SiDG). Ko je eden od njihovih uslužbencev v snežniških gozdovih čakal tovornjak za prevoz lesa, je doživel prizor, ki bi marsikomu močno pospešil srčni utrip.
"Dokler je ni ucvrl v goščavo, ga je z razdalje le nekaj metrov opazoval naš gozdar Denis Vrh," so zapisali na strani SiDG. Ko je medved "konkretnih dimenzij" prišel do ceste, se je hitro skril v zavetje dreves.
Kako se obnašati, če srečate medveda?
Medvedi v Evropi napadejo človeka le, kadar se zaradi strahu ali občutka ogroženosti temu ne morejo izogniti. Z upoštevanjem spodnjih navodil boste ob srečanju varni:
– Ob sprehodih po gozdu naj bo pes na povodcu, v spomladanskem obdobju pa je bolje razmisliti, ali bi s psom na območjih, kjer je stalno prisoten medved, res šli v gozd.
– Med hojo po gozdu, še posebej, če je območje slabo pregledno, bodimo glasnejši in s tem medvedu že na daleč sporočimo, da prihajamo. Lahko glasno hodimo, prepevamo, žvižgamo, se pogovarjamo, brcnemo kamen, udarimo s palico po deblu drevesa. Ni pa treba kričati, da ne motimo gozdnega miru.
– Kadar medveda opazimo od daleč, se mirno umaknemo v smeri prihoda; če medved prihaja v našo smer in nas še ni zaznal, ga z mirnim glasom opozorimo nase in praviloma se bo umaknil.
– Ko medveda srečamo v neposredni bližini (tudi medvedke z mladiči), se predvsem potrudimo, da ostanemo čim bolj mirni in ne delajmo hitrih gibov ali krikov, ki bi medveda prestrašili; obstanimo in se nato počasi zadenjsko umaknimo.
– Če se medved že zapodi proti nam, mirno obstanimo na mestu; skoraj vedno se bo medved ustavil, še preden pride do nas (gre za lažni napad, pri čemer ne pride do fizičnega stika).
– Za zaščito v primeru napada medveda je učinkovito tudi obrambno razpršilo proti medvedom ("bear pepper spray"), ki je na voljo tudi v nekaterih trgovinah z opremo za aktivnosti v naravi v Sloveniji.
– Nikoli ne tecimo pred medvedom, saj s tem povečamo možnost napada; izjema je, kadar se lahko umaknemo na varno v nekaj korakih.
– Ne zadržujmo se v bližini trupel poginulih živali ali neprevidno in nezakonito odvrženih klavniških odpadkov.
– Poskrbimo, da v okolici doma nimamo dostopnih virov hrane za medvede (smeti, klavniški odpadki, tropine, nezavarovani čebelnjaki, smetnjaki in komposti), saj ti navajajo medveda na človeka in so eden ključnih vzrokov težav z medvedom.
– Ne približujmo se medvedjim mladičem, tudi če so videti zapuščeni. Če pa jih opazimo, se čim prej umaknimo.
– Med oktobrom in majem ne hodimo v bližino medvedjih brlogov in nikoli vanje. Nikoli namerno ne ponujajmo medvedom hrane.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.