Produkcija televizijske mreže HBO se je do sedaj podpisala pod številne filmske in serijske uspešnice, njihov trenutni 'paradni konj' pa je miniserija Černobil, ki se je zavihtela na vrh lestvice IMDb in za seboj pustila visoko kotirane serije Igra prestolov, Kriva pota, Pravi detektiv, Planet Zemlja I in II ter zgodovinsko miniserijo Peščica izbranih.
Serija Černobil je v petih delih oslikala resnične zgodovinske dogodke od 26. aprila 1986 dalje, ko se je v jedrski elektrarni Černobil v ukrajinskem mestu Pripjat zgodila največja nuklearna nesreča na evropskih tleh. Nesreča, ki je po prepričanju mnogih privedla tudi do končnega razpada Sovjetske zveze.
Mesto Pripjat je utrpelo nuklearno katastrofo, ki je po ocenah nekaterih strokovnjakov onemogočila življenje na tamkajšnjih tleh za nadaljnih 20.000 let. Kljub temu, da od nesreče, ki je takrat ogrozila širše evropsko območje, ni minilo niti pol stoletja, pa je 'zapuščeno mesto duhov' prebudilo zanimanje svetovne javnosti, ki se je kljub varnostnim opozorilom želela na lastne oči prepričati, kakšne so dejanske posledice jedrske nesreče. In če je bilo teh v preteklosti le peščica, se je število rezervacij po končani seriji Černobil znatno povečalo: v eni izmed urajinskih turističnih agencij poročajo celo o 40-odstotni rasti.
V Pripjatu, mestu, ki je bilo zgrajeno leta 1979, sedem let pred nuklearno katastrofo, je med drugim ostal tudi danes zapuščeni in zarjaveli zabaviščni park, ki nikoli ni doživel svoje otvoritve – slednja bi se predvidoma morala zgoditi nekaj dni po eksploziji v jedrski elekrarni Černobil.
Mesto je pravzprav ostalo zmrznjeno v času: vse stavbe, pohištvo, avtomobili, otroške igrače, oblačila in naprave so ostali točno takšni, kot so jih pred 33 leti čez noč zapustili evakuirani prebivalci – le v precej bolj zapuščenem stanju. Stavbe je preraslo zelenje, ostale stvari je prekril prah in načel zob časa. Vse to pa si bodo lahko ogledali obiskovalci mesta, ki bodo za vodeni ogled z angleško govorečim vodičem odšteli slabih 100 evrov.
Sergej Ivančuk, direktor turistične agencija SoloEast, je za Reuters dejal, da je njihova agencija letos v primerjavi z lanskim letom zabeležila 30-odstotno rast povpraševanja za ogled mesta. Po koncu miniserije Černobil se je ta številka povečala za dodatnih 10 odstotkov, kar je skupno 40 odstotkov več kot preteklo leto.
Jaroslav Jemelijanenko, direktor agencije Chernobyl Tour, je dejal, da v primerjavi z letom 2018 pričakuje podobno rast: od 30–40-odstotno. Njegova agencija ponuja ogled lokacij, prikazanih v seriji, vključno z bunkerjem, v katerem so na večer eksplozije vodilni lokalni uslužbenci sprejeli odločitev, da prebivalcev ne bodo takoj evakuirali.
Viktorija Brožko, ena od turističnih vodičk, je dejala, da je s strani številnih obiskovalcev že zdaj prejela veliko vprašanj o snemanju televizijske serije in o sami nesreči: ''Ljudje so postali zelo radovedni.'' Kljub temu da gre za področje, kjer so kontaminirana zemlja, voda in narava v celoti še vedno izjemno radioaktivni in neprimerni za bivanje, pa Brožkova dodaja, da sam obisk mesta ne predstavlja večje nevarnosti. Po zadnjih meritvah naj bi stopnja radoaktivnega sevanja v okolici Černobila danes znašala dva mikrosiverta, kar naj ne bi bilo ogrožujoče za človeka.
Aprila 2016, tik pred 30. obletnico jedrske katastrofe, se je v okolici černobilske elektrarne mudil naš nekdanji novinar Jure Bračko, ki se je iz kontaminiranega Pripjata vrnil z nazornimi posnetki in pretresljivo reportažo.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.