Po tem, ko so številne države uvedle stroge sankcije proti Rusiji, ki že deseti dan napada ozemlje Ukrajine, so stroge ukrepe sprejeli tudi pri nekaterih najbolj znanih svetovnih podjetjih. Ruska dejanja so med drugim ostro obsodili pri francoskih prestižnih znamkah LVMH (Christian Dior, Givenchy in Bulgari), Hermes, Kering ter Chanel. K sankcijam so jih spodbudile ukrajinske trgovine s prestižnimi modnimi znamkami. "Izberite človečnost, ne zaslužka," so spodbujale v en glas.
Lastnik prestižne znamke Hermes je bil med prvimi, ki so sprejeli ukrepe, in zaustavil poslovanje v Rusiji. Kasneje so se mu pridružili tudi v podjetju LVMH in zaprli vseh 124 butikov na ruskih tleh. Oglasil se je tudi Chanel: "Glede na trenutno dogajanje in zaplete pri poslovanju smo se odločili začasno ustaviti poslovanje v Rusiji."
Za BBC je v tem času spregovorila tudi Marusja Koval, direktorica marketinga ukrajinskega nakupovalnega centra, in dejala, da so nekatera podjetja sicer ponudila pomoč, a se pri tem niso opredelila, ali bodo prenehala poslovati v Ukrajini. Poudarila je, da sporočila na družbenih omrežjih v tem primeru niso dovolj dobra in "ne bodo ustavila vojne". Trenutno tako še ni znano, kakšni so načrti pri prestižnih modnih hišah, kot sta Prada in Giorgio Armani.
Sankcij pa niso sprejele zgolj prestižne modne znamke. Za Ukrajino so se zavzeli tudi pri Disneyju, saj so zaustavili prikazovanje svojih filmov v ruskih kinematografih, in pri Ikei, ki ni le zaprla ruske poslovalnice, ampak tudi prekinila nabavo materialov iz Rusije in Belorusije.
Opredelili so se tudi pri švedski verigi s hitro modo H&M, ki je poleg poslovalnic v Rusiji zaradi varnostnih razlogov zaprla tudi ukrajinske poslovalnice. Dejanja Rusije so obsodili tudi pri športnem velikanu Nikeju ter zaustavili tako fizično kot tudi spletno prodajo. Španska Zara je v Rusiji začasno zaprla 502 poslovalnici in ruskim prebivalcem onemogočila spletno nakupovanje. In čeprav Apple v Rusiji nima uradne trgovine, je tudi to podjetje prekinilo prodajo svojih naprav po drugih trgovskih ponudnikih. Podobno je storil tudi njegov velik konkurent, Samsung.
Kdo je še sprejel sankcije proti Rusiji?
Svoje stališče glede vojne so jasno izrazili pri Googlu, ki je blokiral proruske medije. Ruskim prebivalcem so onemogočili tudi uporabo aplikacij Google Pay in Google Play. Podobno so storili tudi pri podjetju Meta (Facebook), ki je Evropejcem onemogočilo dostop do proruskih medijev. Za enako potezo so se nato odločili tudi pri TikToku, ki je v novi vojni postal osrednje družbeno omrežje za deljenje tako pravih kot tudi lažnih informacij. Spletnim orodjem sta se pridružila tudi PayPal in Microsoft.
Posebne sankcije so v tem času sprejela tudi podjetja s fosilnimi gorivi (BP, Equinor, Exxon in Shell) ter avtomobilska in letalska podjetja (Boeing, Airbus, Daimler Truck, Ford Motor Company, Harley-Davidson, Mercedes-Benz, Renault, Toyota, Volkswagen in Volvo).
Moralna ali poslovna odločitev?
"Trenutno je v Rusiji zelo težko poslovati, zato je umik s trga pravzaprav pametna poslovna poteza," je za CBS News pojasnil profesor menedžmenta James O'Rourke. "Poslovanje v Rusiji je, kot bi posloval z družino Manson. Nikakor nočeš, da bi tvoje ime povezovali s takimi ljudmi, saj to ne bi bilo dobro in bi te na koncu stalo denarja," je pojasnil in razkril, da je umik podjetij iz Rusije tako etična kot tudi poslovna odločitev.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.